Umělé inteligence dovedou leccos. Když na to přijde, tak klidně oživí mrtvé celebrity. Důkladně a důvěryhodně. Mohou to dosvědčit návštěvníci muzea extravagantního španělského umělce Salvador Dalí Museum ve St. Petersburgu na Floridě, kteří se tam mohou setkat s digitálně vzkříšeným Salvadorem Dalím.
Jejich Dalí není jen tak nějaká přihlouplá simulace. Na jeho vzniku se podílely pokročilé technologie strojového učení a deepfake. Digitální Dalí je vytvořený tak, aby obstojně komunikoval, od poznámek k počasí až po pořízení selfie s návštěníky muzea.
Nový projekt se jmenuje příhodně „Dali Lives“. Jeho tvůrci ho představili veřejnosti u příležitosti 115 výročí umělcova narození. Umělá inteligence digitálního Dalího trénovala na stovkách záznamů interview reálného Dalího, aby se naučila unikátní pohyby umělcovy tváře a jeho gesta. Na tvorbě digitálního avatara Dalího se podílel i živý herec s přibližnými Dalího proporcemi, který zahrál sérii scénářů. Deepfake technologie poté vykouzlila na těle herce Dalího vzhled. Digitální Dalí má i hlas, který rovněž vytvořil současný herec, na základě Dalího textů a interview.
S projektem Dali Lives se lze v muzeu setkat na třech různých místech. Digitální Dalí se zjevuje na velkých obrazovkách v životní velikosti, kde si jej návštěvníci mohou vyčarovat pomocí tlačítka. Výkonný ředitel Dalího muzea Hank Hine podotýká, že Dalí byl v mnoha směrech prorokem. Mimo jiné napsal, že by byl rád, kdyby lidé po jeho smrti mluvili o tom, že Dalí zemřel, ale ne úplně. Digitální Dalí tuhle velikánovu vizi vlastně pěkně naplňuje.
V posledních letech se horlivě debatuje o etice digitálního oživování mrtvých osobností. Technologie teď dospěly do bodu, kdy je možné vytvořit fotorealistické simulace kohokoliv, kdo je zachycen na fotografiích, filmech nebo alespoň věrných obrazech – a takovou simulaci pak nechat říkat a dělat naprosto cokoliv.
Někteří slavní mají z podobných technologií vyloženě hrůzu. V roce 2015 vyšlo najevo, že herec Robin Williams před svou smrtí sepsal novou závěť, ve které výslovně omezuje posmrtné využívání jeho tváře a osobnosti. Udělal to jako jeden z prvních. Podobných případů by se teď mohla objevit celá řada. Salvádor Dalí byl ale pro digitální vzkříšení naopak jako stvořený. Jen těžko si lze představit lepšího kandidáta na spojení pokročilé technologie, umění a výrazné osobnosti. Slavný surrealista o sobě mluvil ve třetí osobě a ze svého digitálního já by měl nejspíš radost.
Video: Dali Lives – Art Meets Artificial Intelligence
Video: Behind the Scenes: Dali Lives
The Dali Museum: An Unparalleled Experience
Literatura
The Dali Museum 22. 1. 2019.
Umělá inteligence Shelley píše hororové texty. A je v tom dobrá
Autor: Stanislav Mihulka (27.10.2017)
Mohou být umělé inteligence depresivní a mít halucinace?
Autor: Stanislav Mihulka (11.04.2018)
Nová umělá inteligence je výkonnější, když spí a sní
Autor: Stanislav Mihulka (16.02.2019)
Diskuze: