Jakoby si superpočítače, zvláště ty americké, v minulých letech vybraly oddechový čas. Teď už je ale po přestávce a konstruktéři superpočítačů jedou na plný výkon. Jejich vytouženou metou jsou asi tak od roku 2008 exascale výpočty, tedy výpočty výkonnější než jeden exaFLOPS, čili jeden trilion (10 na osmnáctou) operací s plovoucí řádovou čárkou za sekundu. Nedávno jsme na OSLU představili budovaný superpočítač Aurora, specialistu na fúzní inteligence z laboratoří Princeton Plasma Physics Laboratory (PPPL), který se měl v roce 2021 stát nejrychlejším superpočítačem světa.
Minulý čas je zcela na místě. Teď to totiž vypadá, že superpočítač Aurora našel vyzyvatele ještě předtím, než se stačil ujmout prvního místa v žebříčku superpočítačů. Není to úplně fér. Jak by ale řekl Snape, svět prostě není fér, ani pro superpočítače. Právě v těchto dnech laboratoře Oak Ridge National Laboratory (ORNL) ohlásily, že postaví superpočítač s honosným jménem Frontier, který pojede na 1,5 exaFLOPS. Pokud to skutečně zvládnou a Frontier bude spuštěný dříve než Aurora, tak je o držiteli titulu nejrychlejšího superpočítače už předem rozhodnuto.
Vývoj superpočítače Frontier je součástí programu Exascale Computing Project amerického ministerstva energetiky. Kontrakt na vývoj a stavbu Frontieru má hodnotu více než 600 milionů dolarů. V laboratořích ORNL ho postaví společnost Cray Inc. s procesory AMD. Je pozoruhodné, že superpočítač Aurora má prakticky stejné tvůrce, s jedním zásadním rozdílem, který představují procesory Intel. Nicméně, podle dosavadních informací se Aurora jen zlehka přenese těsně za hranici 1 exaFLOPS, zatímco Frontier ji rázně přeskočí až na 1,5 exaFLOPS. Až se Frontier pustí do práce s takovým výkonem, tak bude asi 7,5 krát rychlejší, než současný král mezi superpočítači Summit, jeho předchůdce v laboratořích ORNL. Summit dosahuje rychlosti asi 0,2 exaFLOPS.
Frontier by měl mít vnitřnosti s procesory EPYC a grafickými procesory Radeon Instinct od AMD, které budou sestavené na míru pro exascale výpočty. Na Frontieru pojede pokročilá umělá inteligence, která se bude věnovat vědeckým problémům s extrémně náročnými výpočty, jako jsou třeba simulace a modelování počasí, fyzikálních problémů, subatomárních částic nebo celých genomů po jednotlivých atomech.
Tohle je současná situace v exascale závodech. Do plánovaného spuštění superpočítačů Frontier a Aurora ale ještě zbývají zhruba dva roky. To je dost dlouhá doba, během které se může přihodit mnoho věcí. Některý z této dvojice superpočítačů se může zpozdit nebo se jeho stavba naopak zázračně urychlí. Také se klidně může stát, že se změní plány a výsledné superpočítače budou mít jiné parametry. Anebo se do hry nečekaně vloží Čína, kde se může stát snad naprosto cokoliv. Každopádně můžeme očekávat, že kolem exascale superpočítačů bude ještě pořádně horko.
Video: Expected World’s Fastest Supercomputer Powered by AMD EPYC CPUs and Radeon Instinct GPUs
Video: Opportunities for Science and Discovery at ORNL with Exascale Computing
Literatura
Oak Ridge National Laboratory 7. 5. 2019.
Čína kraluje žebříčku nejrychlejších superpočítačů už 7. rok
Autor: Stanislav Mihulka (21.06.2016)
Tak už je to tady: Čína staví terminátora
Autor: Jan Turoň (19.01.2017)
Summit: USA přebírají titul nejvýkonnějšího superpočítače světa
Autor: Stanislav Mihulka (12.06.2018)
Superpočítače nastupují do první linie proti kyberútokům
Autor: Stanislav Mihulka (02.03.2019)
Superpočítač Trinity simuloval DNA s rekordní miliardou atomů
Autor: Stanislav Mihulka (26.04.2019)
Diskuze: