Mariánský příkop se táhne v Tichém oceánu mezi Japonskem a Papuou-Novou Guineou, v délce asi 2550 kilometrů. Nachází se v něm nejhlubší místo oceánu, kde naměřili 10 994 metrů pod mořskou hladinou, a také mnoho dalších pozoruhodných věcí. Díky novému výzkumu mezinárodního týmu víme, že tam jsou velmi běžné bakterie, které dovedou sežrat uhlovodíky.
Xiao-Hua Zhang z Ocean University in China a její spolupracovníci provedli zatím nejrozsáhlejší analýzu mikrobiálních populací v Mariánském příkopu. A bylo na čase. Jak říká Zhangová, momentálně toho víme víc o Marsu než o hlubinách oceánu. A to Mariánský příkop patří k těm prozkoumanějším.
Tým Zhangové se tam vypravil a nasbíral v nejhlubších místech Mariánského příkopu vzorky mikroorganismů. Jak se posléze ukázalo, jsou mezi nimi hojně zastoupené bakterie, které požírají uhlovodíky. Tyhle bakterie rozkládají látky, které jsou podobné těm v ropě, a založily na tom svoje živobytí. Takové mikroorganismy zasahují, když se do oceánu dostane větší množství ropy, ať už z jakýchkoliv příčin.
V hloubkách větších než 10 400 metrů pod hladinou tam žije spousta bakterií specializovaných na uhlovodíky. Jde především o zástupce rodů Oleibacter, Thalassolituus a Alcanivorax, vesměs z linie gamaproteobakterií, čili z příbuzenstva E. coli, salmonel, původce moru, původce cholery a dalších vypečených mikrobů. Badatelé zjistili, že ze všech známých mikrobiálních společenstev jsou právě na dně Mariánského příkopu tito specialisté na uhlovodíky zastoupeni nejpočetněji.
Vědcům to ale nestačilo. Izolovali některé z objevených hlubokomořských mikrobů, umístili je do laboratoře a zařídili jim tam podmínky, které odpovídaly prostředí na dně Mariánského příkopu. Bakterie jim názorně předvedly, že skutečně s chutí pojídají uhlovodíky, jako tu největší dobrotu na světě.
Také pátrali po tom, odkud se vlastně berou uhlovodíky, jimiž se zmíněné bakterie v největší pozemské hlubině živí. Ukázalo se, že podstatná část z nich zřejmě pochází z mořské hladiny. Zároveň ale vědce překvapilo, že uhlovodíky také vznikají přímo na dně Mariánského příkopu, kde je vyrábějí některé z mikroorganismů, které tam žijí. Je to vůbec poprvé, kdy byly takové uhlovodíky, které jsou podobné látkám v naftě, a které jsme již našli u řas v povrchové vrstvě oceánu, objeveny u hlubokomořských mikroorganismů.
Video: Long Way Down: Mariana Trench | National Geographic
Literatura
University of East Anglia 12. 4. 2019, Microbiome online 12. 4. 2019.
Gigantičtí jednobuněční tvorové z Mariánského příkopu
Autor: Josef Pazdera (25.10.2011)
Zemské nitro polyká ohromnou spoustu vody
Autor: Stanislav Mihulka (22.11.2018)
Hlubokomořští mikrobi hltají skleníkové plyny i ropu
Autor: Josef Pazdera (01.12.2018)
Diskuze:
Co s tím?
Pavel Pohl,2019-04-16 15:18:29
Tak, a teď hurá identifikovat gen, který je za to zodpovědný, vrznout to do plasmidu a pak se jen dívat.
Samozřejmě že to nebude tak jednoduché, ale vidím tu slušný potenciál pro základní výzkum. Mohla by to být zábava.
Takato bakteria
Peter Somatz,2019-04-16 09:10:11
ak sa uchyti niekde v ropnych zasobach S. Arabie, tak adios muchachos ropna civilizacia.
Re: Takato bakteria
Alexandr Kostka,2019-04-16 10:35:28
Předpokládám, že to naštěstí není schopné přežít na povrchu. /plně jiný tlak, úplně jiné podmínky. Ovšem pokud nějaký vědec dostane grant na úpravu, třeba za účelem pouižití v čištění odpadních vod z púrůmyslu.. Tak až (ne když, ale až) to uteče, tak začne sranda.
Matka
Milan Krnic,2019-04-15 20:18:22
Příroda přivedla lidi, kteří uhlovodíky z uzavřených hlubin vytěžili, zpracovávají a dál vracejí na povrch, příp. do vody, ovzduší. Je to zajímavý přírodní koloběh, jehož jsme součástí ... co dělali dino? Zruinovali vegetaci a vyprděli jí? ... a pak někdo hledá smysl života :)
Re: Matka
Alexandr Kostka,2019-04-16 06:00:56
Až člověk to těží úmyslně, ale přirozené úniky byly vždycky. Přírodní asfaltová jezera, přírodní jezera, kde voda hraje duhovými barvami od úniku ropy.. Ostatně tak bylo nalezeno spousty ložisek. A v moři je to pravděpodobně naprosto stejné, ačkoliv když najdete ropnou skvrnu, spíš podezíráte vadný tanker.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce