Boeing vyvíjí autonomní stíhačku. Vzdušný boj už nikdy nebude stejný  
Za pár let by s pilotovanými stíhacími letouny mohly létat skupiny velkých bojových dronů. Boeing investoval v Austrálii a připravuje tam stíhačku Boeing Airpower Teaming System, která nemusí brát ohledy na lidské piloty.
Autonomní stíhačka Boeingu. Kredit: Boeing.
Autonomní stíhačka Boeingu. Kredit: Boeing.

Americká společnost Boeing, která je jedním z největších výrobců letadel, největším americkým exportérem, a také jedním z největších zbrojních dodavatelů světa, právě oznámila, že vyvíjí pozoruhodný autonomní tryskový stíhací letoun. Není přitom určený jen pro americké letectvo a Boeing ho plánuje prodávat po světě. Na Mezinárodní letecké show v Austrálii, která právě probíhá na letišti Avalon Airport poblíž Melbourne, předvedli maketu připravovaného stroje v životní velikosti.

 

Robotičtí a lidští piloti bok po boku. Kredit: Boeing.
Robotičtí a lidští piloti bok po boku. Kredit: Boeing.

Vývoj by neměl být nijak závratně dlouhý. Sofistikovaná bezpilotní stíhačka, které v Boeingu přezdívají Loyal Wingman, nebo více oficiálně Boeing Airpower Teaming System, by měla poprvé vzlétnout někdy v roce 2020. Podle Boeingu bude možné design autonomního letounu upravovat podle požadavků zákazníků. Boeing ale zároveň tvrdí, že asi nejlépe se takový letoun uplatní na dlouhých misích s podstatným prvkem průzkumu, které by byly pro lidské piloty velice náročné.

 

Boeing nesdělil, jakou by měl autonomní stíhací dron dosahovat maximální rychlost. Je ale jasné, že bezpilotní stroj má velkou výhodu v tom, že nemusí brát ohled na lidského pilota, což se projevuje jak na jeho konstrukci, tak i na jeho výkonech. Proto by autonomní stíhačka přinejmenším teoreticky mohla létat a manévrovat rychleji a divočeji než soudobé stíhačky s lidskou posádkou. To by otevřelo dveře pro doposud nevídané typy misí pro stíhací bojové letouny. Jak podotýká Shane Arnott, vedoucí výzkumu v Boeingu, s autonomním řízením mohou tvůrci letounů počítat s většími riziky, než jaké by si mohli dovolit u stroje s lidskou posádkou.

 

Kdy asi vzlétne první z nich? Kredit: Boeing.
Kdy asi vzlétne první z nich? Kredit: Boeing.

Společnost Boeing je dvorním dodavatelem amerických ozbrojených sil. Přesto ale Boeing plánuje dodávat své nové autonomní stíhací letouny zákazníkům po celém světě. U. S. Air Force už projevili záměry, že by zřídili smíšené letky, v nichž by stroje s lidskými posádkami doplňovaly právě autonomní letouny. S pilotovanými letouny jako F/A-18E/F Super Hornet by mohlo létat 6 až 8 autonomních stíhacích dronů, jako je Loyal Wingman. Ostatní země, s nimiž Boeing bude obchodovat, by ale samozřejmě mohly využívat Boeing Airpower Teaming System nějakým odlišným způsobem.

 

Kristin Robertson z divize Boeing Autonomous Systems poukazuje na to, že autonomní stíhačku vyvíjejí nikoliv jako nějaké přesně definované řešení, ale naopak jako velmi přizpůsobivý design, který je možný dál vybavit rozmanitým nákladem, senzory či dalším vybavením pro různorodé typy misí. Nový bojový dron prý rozhodně nebude specifický produkt, šitý na míru jedinému způsobu využití.


Vývoj autonomního stíhacího letounu Boeingu probíhá v Austrálii. Podle Boeingu by měl stát jen zlomek ceny srovnatelného bojového letounu s lidským pilotem. Stroj by měl být dlouhý asi 11,6 metru a jeho dolet by měl dosahovat asi 3 700 kilometrů. Projekt Boeing Airpower Teaming System zároveň představuje první bojový letoun za dlouhá desetiletí, jehož vývoj probíhá v Austrálii. Rovněž jde o největší investici Boeingu do bezpilotních technologií mimo území Spojených států.


Letoun Boeing Airpower Teaming System má pohon odvozený od komerčně dostupného tryskového motoru. Ke vzletu a přistání používá standardní letiště. Také může být upravený do verze pro letadlové lodi. Pokud veškeré testy dopadnou úspěšně, tak by se autonomní stíhačky Boeingu měly vyrábět v Austrálii. V závislosti na dobrých prodejích by ale výrobní linky pro tyto stroje mohly vyrůst i v dalších zemích. 

Video:  Boeing Airpower Teaming System - Designed in Australia


Literatura
Reuters 27. 2. 2019, TechSpot 27. 2. 2019.

Datum: 28.02.2019
Tisk článku

Související články:

První let evropského bojového dronu nEUROn     Autor: Stanislav Mihulka (02.12.2012)
Odtajněn první let britského dronu Taranis     Autor: Stanislav Mihulka (17.02.2014)
Robotický tankobijec THeMIS by mohl proměnit pozemní bitvy     Autor: Stanislav Mihulka (20.06.2018)
Hejno bojových dronů US Army uspělo proti těžké elektronické obraně     Autor: Stanislav Mihulka (24.11.2018)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz