Chovatelé v zoo vám potvrdí, že jihoamerické opice malpy patří k těm nejfikanějším svěřencům. Obvykle využívají svého daru k činnostem, jež se nám lidem jeví jako páchání neplechy. Například rozbijí keramická korýtka, ostrými střepy vyrýpou drolící se omítku a vzniklou dírou zdrhnou z výběhu. Nebo rozhážou potravu po výběhu, aby na ni jako na návnadu nalákaly volně poletující pávy, které pak zabijí a vylepší si jejich masech podle jejich názoru trochu fádní jídelníček.
Dosud ale nebylo jasné, nakolik se na zjevném využívání nástrojů u těchto opic podílejí podmínky zajetí, tj. větší dostupnost vhodných předmětů a příležitost k jejich využití. Teď byly malpy přistiženy při používání nástrojů v přírodě, konkrétně ve vyprahlé krajině brazilského státu Piauí. Při vyhrabávání hlíz ze ztvrdlé země si pomáhají ostrým kamenem, který drží "jednoruč" a buší s ním do země kolem hlízy. Druhou rukou pak průběžně odklízejí "vytěženou zeminu". Vykopávání potravy přitom bylo pozorováno u zvířat poprvé. Podle pozorování ve volné přírodě jej nezvládají ani zvířecí všeumělcové šimpanzi. Ti dokážou v hlíně hrabat rukama, ale to je vše. Zřejmě je to důsledek poměrně tvrdých podmínek, v jakých tyto malpy žijí. V období sucha je tu hlína ztvrdlá a použití kamene je proto velkou výhodou. Zdá se, že malpy si to uvědomují.
Opice nevyužívají kameny zdaleka jen na kopání. Porcují si s jejich pomocí velké hlízy vydobyté ze země, louskají s nimi ořechy, dostávají se s jejich pomocí za dužinou do nitra ostnatých kaktusů a dokonce s nimi zabíjejí malé živočichy, např. ještěrky.
Pramen: Science
Diskuze: