Nad severní pólem výhružně rotuje obrovský polární vír velice ledového vzduchu, kterému se říká polární vortex. Je to velmi komplikovaný klimatický jev, který když se pořádně rozjede, tak brání většímu ochlazení v nižších zeměpisných šířkách. Polární vortex obvykle zůstává v Arktidě. Občas se ale změní jeho tvar a ledový vzduch vyhřezne směrem na jih. A pak se dějí věci.
Teď to dobře vědí ve Spojených státech. Polární vortex se v těchto dnech vrátil nad jejich území a brutálně zmrazil severní část amerického Středozápadu. Ledové peklo sevřelo především Severní a Jižní Dakotu, Minnesotu, Iowu, Wisconsin, Illinois, Michigan a Indianu. Na ledové vánici přiletěly extrémně nízké teploty. Podle klimatologů bylo na některých místech v USA větší zima, než na severním pólu. A už v pondělí 28. ledna byla v Kanadě a na severu Středozápadu větší zima, než je momentálně na Marsu v kráteru Gale, kde pracuje robotická laboratoř Curiosity. A to je co říct.
Proč je v Kanadě a na Středozápadě tak šílená zima? Vysvětlení nabízí Tyler Hasenstein z úřadu National Weather Service Forecast Office v Minnesotě. Podle něj během minulého týdne oblastí Velkých jezer protlačila tlaková níže, která vyčistila cestu pro ledovou masu vzduchu polárního vortexu. Výsledkem toho je, že se nad americkým Středozápadem bude několik dní převalovat děsivý arktický vzduch. Jak říká Hasenstein, udrží ho tam velmi silný systém vysokého tlaku, který se nachází severně a západně od tohoto mrazivého nadělení.
Momentální extrémní mrazy v oblasti kolem Minneapolis jsou podle Hasensteina důsledkem specifického tvaru tryskového proudění v atmosféře, které do těchto míst přináší ještě více mrazivého vzduchu. Co je prý ještě horší, okolní tlakové výše reagují na přítomnost arktického vzduchu a vytvářejí prudké vichry. Díky nim jsou už tak dost mrazivé teploty pro obyvatele ještě horší. V Severní Dakotě už zaznamenali ledové větry o teplotách až mínus 51 stupňů Celsia.
Podle Hasensteina to sice není úplně stejné, jako kdyby venku rovnou panovala teplota mínus 51 °C, i tak je to prý ale dost podobné, a také extrémně nebezpečné. Vítr totiž strhává přirozenou vrstvu tepla, která se vytváří kolem lidského těla, a ohřívá ho. A rizik je v takových mrazech samozřejmě víc. Jak říká Hasenstein, lidé by měli vědět, že jinak spolehlivá auta by jim v takových podmínkách mohla vypovědět službu. Zvláště riskantní je to pro automobily, které parkují venku, a které mají zanedbanou údržbu. Asi nejdůležitější radou každopádně je, že lidé by neměli na delší dobu vystavovat takovému mrazu holou kůži, včetně nosu a uší.
Video: Deadly polar vortex making everyday tasks unbearable
Literatura
Live Science 29. 1. 2019.
Jak si sopky hrají s globálním oteplováním?
Autor: Stanislav Mihulka (15.01.2015)
Peklo na Zemi: Dávný pád meteoritu rozpoutal sopečné erupce
Autor: Stanislav Mihulka (06.05.2017)
K Napoleonově definitivní porážce u Waterloo přispěla erupce sopky
Autor: Stanislav Mihulka (24.08.2018)
Diskuze:
Vojta Klika,2019-02-01 11:26:15
Z výpisu diecéze Saint Paul (Minneapollis) se dočteme, jak před půl rokem tam opakovaně sloužili mše svaté za ochranu před globálním oteplováním. Asi to zabralo.
Kráter Gale
Tomáš Novák,2019-02-01 11:25:42
Na Marsu je průměrně -63 °C, kolik je tedy nyní v kráteru Gale? Jaké je tam vlastně momentálně roční období? V létě na rovníku je i kolem + 25 °C :-)
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce