Takzvané „ucmrndnutí“ několika kapek moče při poskocích a nebo při smíchu je poměrně častým jevem a setkává se s ním 10% - 35% žen. Starší ženy sužuje závažnější porucha, ta spočívá v nedostatku kontroly nad únikem moči v důsledku značného ochabnutí svalů na svěrači močového měchýře a svalů ve stěně močové trubice. Této poruše se někdy inkontinence následkem tlaku.
Představu o rozměru tohoto problému lze získat z údajů z USA. V roce 1995 Američané utratili za léky proti pomočování, pleny pro dospělé a za chirurgické výkony vedoucí k nápravě poruchy, téměř dvanáct a půl miliardy dolarů. Existují sice chirurgické postupy, které stav pacientů zlepšují, ale jejich společným jmenovatelem je to, že většinou nezajistí zlepšení trvalé a navíc se poměrně často stává, že taková operace vede k tomu, že pacient má pak jiné, trvalé obtíže při močení.
Ferdinanda Frauschera a jeho kolegy z University Hospital v rakouském Innsbrucku napadlo vyzkoušet, jestli by nešlo obnovit zašlou sílu pochroumaných svěračů, pomocí kmenových buněk.
Experiment
Výzkumníci se dali do prověřování svých představ a získali k tomu souhlas několika žen, kterým vyřízli přibližně centimetr krychlový svalu. Tkáň jim odebírali ze svalu zvaného biceps, z hloubky přibližně 4 milimetry pod povrchem. Odběru se podrobilo dvacet žen ve věku 36 až 84 let. Z kousků tkáně, vyjmuté z jejich svalů, výzkumníci izolovali kmenové buňky. Ty pak kultivovali v tkáňové kultuře. Za šest týdnů si tak namnožili z každého vzorku okolo 50 milionů myoblastů – prekurzorových buněk, ze kterých vznikají svalová vlákna. Myoblasty pak vpravovali do ochablých svalů.
Pokus ukázal, že pokud výzkumníci použili na obnovu zvadlého svěrače injekci čítající bratru 100 000 buněk, byla jejich snaha zbytečná. Pokud ale zvolili aplikaci většího množství buněk, setkali se s úspěchem.
Frauscherův tým vpravoval nakultivované myoblasty injekčně do stěny močové trubice a do svěrače močového měchýře. Aby získali kontrolu, kam buňky vstřikují, injekce zaváděly pod kontrolou ultrazvukové kamery. Na správném umístění buněk totiž hodně záleží, protože kontakt vpravených myoblastů se zbytky svalových vláken ve svěračích je pro úspěch rozhodující. Existující svalová vlákna fungují jako „vodiči“, kteří ukazují myoblastům, kterým směrem mají růst, aby jejich působení (tah) pak nebylo chaotické.
Celý výkon - vlastní injekční aplikace myoblastů do svěrače, trvá přibližně 15 minut a na odběr kousku svalu je potřeba zhruba stejnou dobu. Celá procedura se dělá pouze za lokálního znecitlivění.
A výsledky? Po 24 hodinách již 90% žen nemělo samovolné vytékání moči. Po dvou týdnech pak již nejen lékaři, ale i pacienti mohou pozorovat zesílení svalové tkáně a za pomoci ultrazvuku i zvětšenou sílu kontrakce svěrače.
„V současné době, to jest po více než jednom roce po výkonu, má osmnáct z dvaceti žen, které se zákroku podrobily, plnou kontrolu nad svými močovými měchýři“, tvrdí Frascher.
Novou metodu a její výsledky, presentovali Rakušané na setkání Společnosti radiologů, toto pondělí v americkém Chicagu. Dr. Frauscher již takto se svým týmem operuje osm až deset žen týdně a počet zájemkyň o výkon rychle roste.
Christopher Woodhouse, specialista z Ústavu urologie a nefrologie na Londýnské universitě komentoval úspěch týmu z Innsbrucku slovy: Zatím jen Bůh dokázal stvořit svěrač. Jestli jste dokázali zrekonstruovat sval, který se uvolňuje a zase znovu kontrahuje a odpovídá na přirozené mechanismy těla, je to obrovský pokrok“.
Injekce vlastních buněk zregeneruje ochablé svaly svěrače a zabrání inkontinenci. Zákrok trvá 15 minut.
Prameny: New Scientist, Radiological Society of North America
Diskuze:
diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu
Pavel Bedrník,2015-03-20 16:13:12
Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.
U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze výhradně pro rozumné lidi
myoblasty
Jana Č,2011-04-04 12:04:17
z mezenchymových buněk pupečníkové krve by se také daly vykultivovat myoblasty. Dalo by se tak obejít bez odběru z bicepsu.
buňky kultivoval*
Jaroslav Gutvirth,2004-11-30 09:45:56
Výzkumníci kultivovali buňky, ne buňky kultivovaly (výzkumníky?)
shoda podmětu s přísudkem
Jan Novotný,2004-11-30 12:05:45
Je také možné, že buňky se kultivovaly navzájem. :o))
inkontinence
Jaroslava Malá,2004-11-30 12:10:36
Když občas čtu některé články a měla bych hodnotit gramatiku, mám obavy, aby mě od smíchu nepřepadla náhlá inkontinence...
Máte pravdu můj ČJ by potřeboval kultivovat
Josef Pazdera,2004-11-30 15:18:38
Naštěstí mi vždy někdo, kdo je na tom lépe, alespoň takhle poradí. Všem dík.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce