Ministerstvo obrany Izraele v těchto dnech oznámilo, že ve spolupráci se státní korporací Israel Aerospace Industries (IAI) úspěšně dotáhlo vývoj nového robotického systému Sahar. Podle dostupných informací, kterých není nijak zvlášť mnoho, jde o autonomní robotické vozidlo, jenž je vybaveno šesti koly. Po završení technologického vývoje se teď Sahar moří v intenzivních testech.
Sahar byl vyvinutý pro mise v rozmanitém a náročném prostředí. Vývojáři a inženýři přitom kladli důraz na zacházení s výbušninami a na to, že se Sahar stane součástí systému robotické stráže v předních liniích. Šestikolový Sahar je šestitunový, tedy těžký robot pro bojiště, který je ale zároveň slušně pohyblivý a zvládne intenzivně manévrovat. Úkolem Systému Sahar bude doprovázet bojové jednotky a také vyhledávat a neutralizovat skryté hrozby na bojišti, jako jsou miny a jiná nástražná zařízení.
Robotický systém Sahar tvoří tři klíčové komponenty. První z nich je samotná šestikolová robotická platforma, která je schopná doprovázet bojová vozidla a manévrovat s nimi, ať už se zásahy vzdáleného operátora anebo bez nich.
Druhou komponentu systému představují technologie. Ty zahrnují soubor rozmanitých senzorů, laserů, skenerů a radarů, stejně jako chytré kamery. S jejich pomocí si Sahar „osahává“ terén a hledá tam možné překážky, které pak překoná pomocí své inteligence.
Třetí komponentou je operační vrstva, která mimo jiné identifikuje hrozby a rozesílá varování okolním jednotkám.
Podle Izraelců je Sahar jedním z nejvíce pokročilých pozemních robotických systémů dnešní doby. Představuje tím pádem další potvrzení přední pozice Izraelských obranných sil IDF ve vývoji autonomních robotů, ať už ve vzduchu, ve vodě anebo právě na souši. IDF sází na roboty ze dvou hlavních důvodů. Jednak chtějí omezit riziko pro lidské vojáky a pak také hodlají díky robotům rozšířit operační schopnosti svých jednotek. Roboti by měli fungovat jako sofistikované předsunuté hlídky, které si mohou leccos dovolit.
Video: RoBattle / Israel Aerospace Industries IAI
Literatura
Defence Blog 16. 11. 2018.
Estonský pozemní bojový dron THeMIS ADDER má za sebou ostré střelby
Autor: Stanislav Mihulka (07.12.2016)
Do hybridní války na Ukrajině vstoupí pozemní bojoví roboti
Autor: Stanislav Mihulka (16.10.2017)
Robotický tankobijec THeMIS by mohl proměnit pozemní bitvy
Autor: Stanislav Mihulka (20.06.2018)
Diskuze: