Poblíž Barcelony vykopali španělští paleontologové ostatky tvora, který byl o něco menší než dnešní šimpanz, živil se ovocem a nesl četné znaky naznačující jeho příslušnost k přímým předkům lidí a lidoopů.
Tvor dostal vědecké jméno Pierolapithecus catalaunicus a aspiruje na stále volné místo tzv. chybějícího článku, který by spojil vývojovou větev lidí a lidoopů.
Společní předci lidí a lidoopů se oddělili od předků dnešních opic zřejmě někdy před 11 až 16 miliony roků. Svým stářím 13 milionů let tedy Pierolapithecus catalaunicus spadá přesně do této inkriminované doby vykalkulované na základě srovnání dědičné informace opic, lidoopů a člověka.
Jak už to bývá, zdaleka ne všichni odborníci jsou nálezem přesvědčeni. Pozastavují se nad tím, že Pierolapithecus catalaunicus žil v Evropě a nikoli v Africe, kam je obvykle kladena kolébka lidstva.
Zajímavý je také fakt, že Pierolapithecus catalaunicus neměl ruku uzpůsobenou ani k k typickému lidoopímu pohybu " v závěsu" na větvích, ani k chůzi po kotnících přední končetiny. Španělé předpokládají, že tyto rysy se vyvinuly až později během vývoje lidoopů.
Kromě lebky byly ve Španělsku nalezeny i kosti hrudního koše, páteře, dolní i horní končetiny. Kostra udivuje svou zachovalostí.
Pramen: Science
Diskuze: