Czechia


 Proč mají miliardáři víc synů
Žebříček nejbohatších lidí světa, jež každoročně sestavuje americký časopis Forbes, vědce většinou nezajímá. Biologové Elissa Cameronová a Frederik Dalerum z university v jihoafrické Pretorii z něj načerpali výchozí data pro vědeckou studii. Vybrali ze seznamu 866 miliardářů, kteří měli aspoň jednoho potomka a pak pomocí vyhledávače Google získali informace o pohlaví dětí nejmovitějších boháčů. Výsledky jsou zajímavé. Miliardáři plodí více synů než dcer.


 

 

Zvětšit obrázek
Elissa Cameronová

Převaha chlapců nad děvčaty je mezi novorozenci obecným trendem. Obvykle se rodí  51% chlapců a 49% děvčat. Mezi potomky miliardářů však tvoří synové plných 60% a dcery jen 40%. Cameronová a Dalerum hledali pro tento jev rozumné vysvětlení. Zjistili, že výsledky jejich výzkumu nápadně připomínají situaci popsanou u celé řady zvířecích druhů a vysvětlení pro něj nabídli už v roce 1973 biologové Robert Trivers  a Dan Willard.


 

 

Zvětšit obrázek
Poměr pohlaví dětí v běžné populaci a u dětí narozených miliardářům. Další grafy a údaje v PLoS ONE

Podle Trivers-Willardovy teorie je pro samice žijící v příhodných podmínkách výhodné přivádět na svět syny, protože do jejich vývoje mohou investovat více živin. Synové zdatných matek budou silnější, vyhrají více zápasů o přízeň  samic a zplodí početnější potomstvo. Naopak. Samice žijící v nuzných poměrech nemohou do potomků investovat dostatek živin. Jejich synové by byli slabí, v kláních o přízeň samic by neuspěli a zůstali by bez potomstva. Matčiny geny by na další pokolení nepřenesli. V takové situaci je pro samici výhodnější plodit více dcer, které většinou nějaké potomky na svět přivedou.


Platnost Trivers-Willardovy hypotézy byla potvrzena u jelenů. Zdatné laně mohou do koloucha investovat více živin  jak během březosti tak i během kojení. Proto mohou risknout  plození většího počtu synů a sázet na to, že jejich potomci vyhrají klání se soky během říje a ovládnou harém laní. Slabé laně sázejí na jistotu v podobě dcer. Podobný trend byl zaznamenán i u makaků. Zdatnější samice z horních příček společenského žebříčku opičí tlupy rodí více synů  a ti patří při plození potomků k nejúspěšnějším. Mechanismus, jakým samice posouvají poměr pohlaví svých potomků, není jasný.


Výsledky studie Cameronové a Daleruma zveřejněné prestižním vědeckým časopisem PLoS ONE dokazují, že základní principy Trivers-Willardovy teorie platí i pro člověka. Manželkám miliardářů  po hmotné stránce nic nechybí a to se projeví v poměru pohlaví dětí, jež se svými movitými manželi přivedou na svět.

 

Pramen: PLoS ONE http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0004195


 


Autor: Jaroslav Petr
Datum:28.01.2009 v 09:36

Vytisknout článek               Poslat článek emailem

Související články:

Dieta před početím ovlivňuje pohlaví potomka     Autor: Josef Pazdera

Vliv společnosti na výběr sexuálního partnera     Autor: Anna Marcinková

Stres matek se vymstí na synech     Autor: Josef Pazdera

Prožité hrůzy matky předávají svým potomkům     Autor: Josef Pazdera

Některé ptačí mámy chrání více své syny     Autor: Josef Pazdera


Diskuze:

Pohlaví příroda a výchova - Lippa Richard A.
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 395 Kč
cena: 331 Kč
Pohlaví příroda a výchova
Lippa Richard A.
Oto Otépka
sponzor
Vypsat celou diskuzi
Zpět

od:Tomas Denk

divne

Petr Kr si stezuje, ze vyzkum neresi overeni biologickych otcu (tezko si umim predstavit miliardare, kteri by se dobrovolne zucastnili takoveho vyzkumu) a dalsi faktory. Me osobne pripada, ze je to jedno. Vyzkum si klade za cil zjistit, jestli matky rodici do prostredi hojnosti mohou posunout pomer pohlavi svych deti.
Naprosto ale nechapu, jak mohou prohlasit, ze toho matky jsou schopne, kdyz je z grafu jasne patrne, ze zeny miliardarky maji zcela normalni pomer pohlavi. Mohl by mi to nekdo vysvetlit?


Zobrazení reakcí:

od:Petr Kr

Nejen to

Nejen, že mne zaráží uvedená věc, ale zaráží mne i statistický vzorek pouhých 79 miliardářek, který je dle mne statisticky absolutně nedostatečný pro jakékoliv tvrzení.
Uvedu příklad svého výzkumu. V paneláku v Praze je 100 bytů. Součet osob obou pohlaví se dá např. zjistil, že je tu 188 žen a jen 125 mužů, tj. 60% ku 40%. Přitom průměr v ČR je cca 51 ku 49. Z toho lze vyvodit, že v Praze se v panelácích rodí více děvčat.
Dále se dá vyvodit, že na jeden byt zde připadá cca 3 osoby, a že statistici, kteří tvrdili, že v Praze je v průměru méně lidí na jeden byt než je průměr v ČR nemají pravdu.
Ale takto se to snad nedá zobecnovat. Nebo snad jo, a měl bych to uveřejnit v časopise Nature a shrábnout za to 1 mil. Kč?


Pro vstup do diskuse je třeba být přihlášen
Email: Heslo:
Nový účet nebo zaslání zapomenutého hesla je možno vyřídit zde