Lední medvěd proměřil polarizaci reliktního záření  
Nikoliv krvelačný chlupáč z Arktidy, ale experiment POLARBEAR pro pozorování reliktního mikrovlnného záření v poušti Atacama.



 

Zvětšit obrázek
B-módy polarizace reliktního záření podle POLARBEAR (upraveno). Kredit: POLARBEAR.

O programu BICEP2, který letos na jaře ohlásil pozorování polarizace B-módů reliktního záření v chladné pustině jižního pólu, se toho už napsalo velice moc. Někteří čtenáři už možná i pochopili, co to vlastně ty mysteriózní B-módy jsou. Kdo ještě nepochopil, může se zkusit soustředit nad příslušným heslem ve Wikpedii. Z fantastického kosmologického průlomu se ovšem postupně vyklubala spletitá kontroverze, která poslední dobou osciluje někde mezi totální blamáží a horkotěžkou obhajobou dílčích výsledků a popularita BICEP2 je teď vědcům poněkud na obtíž. BICEP2 ale naštěstí není ve snaze zachytit polarizace B-módů reliktního záření ve velkém měřítku jediným. Pracuje na tom evropský kosmický teleskop Planck, chystá se na to soustava mikrovlných teleskopů CLASS (Cosmology Large Angular Scale Surveyor), která bude fungovat v poušti Atacama a ve stejné části světa už nějaký čas reliktní záření studuje experiment POLARBEAR, tedy Lední medvěd.

 

Zvětšit obrázek
Kam Arnold. Kredit: K. Arnold.

A právě Lední medvěd teď v poušti Atacama zaznamenal významný úspěch, když se mu podařilo proměřit polarizaci reliktního mikrovlnného záření (CMB) s doposud největší přesností. Podílelo se na tom více než 70 vědců z celého světa. Podle vedoucího výzkumu Kama Arnolda z Kalifornské univerzity v San Diegu teď můžeme pracovat na kosmologii nové generace, která bude založená na měřeních s dříve nemyslitelnou přesností. Arnold a jeho spolupracovníci pro experiment POLARBEAR vyvinuli speciální bolometry, vysoce citlivé přístroje pro měření slabého záření. S jejich pomocí zmapovali B-módy reliktního záření na třech místech oblohy, s rozlišením asi 3 úhlových minut, čili desetiny plochy Měsíce v úplňku. Lední medvěd je nainstalovaný na teleskopu Huan Tran Telescope (HTT) observatoře Jamese Axe, v oblasti Chajnantor Science Reserve.

 

 

Zvětšit obrázek
Měření experimentu POLARBEAR. Kredit: POLARBEAR.

Kosmologové předpovídají v zásadě dva typy B-módů reliktního záření. Jednak by měly pocházet z divoké kosmologické inflace, tedy úžasného rozfouknutí vesmíru bezprostředně po jeho vzniku a pak by je také mělo vytvářet gravitační čočkování v méně dávných dobách. Experimentu POLARBEAR se povedlo poprvé izolovat B-módy vytvořené gravitačním čočkováním. Arnold k tomu ještě přiznává, že reliktní záření asi může být polarizováno i kosmickým prachem uvnitř Mléčné dráhy a jedním dechem dodává, že jejich měření B-módů s jemným rozlišením velmi pravděpodobně zachytilo kosmologické a nikoliv galaktické B-módy.

 

Zvětšit obrázek
Lední medvěd v poušti Atacama. Kredit: UC San Diego.

 

Zvětšit obrázek
Instalace bolometrů pro POLARBEAR. Kredit: UC San Diego.

Čerstvá publikace týmu POLARBEAR v časopisu Astrophysical Journal je prý jenom začátek. Lední medvěd je rozhodně při síle a sbírá data jako divý. Experiment POLARBEAR není nijak zvlášť megalomanský, ale přitom se mu daří porážet konkurenty o celý řád v rozlišení B-módů reliktního záření. S jeho pomocí si vědci troufají pronikat stále hlouběji do tajemství dávného vesmíru. Úspěchům Ledního medvěda také mohou být vděčni za to, že se světu daří tak trochu zapomenout na rozpačité dohady kolem nešťastného BICEP2.

 

 

 

Video:  A detection of degree scale B-mode polarization with BICEP2. Kredit: ICHEP 2014.

 

 

Literatura

UC San Diego News 20. 10. 2014, Astrophysical Journal 794: 171, Wikipedia (B-modes, POLARBEAR, Bolometer).


 

Datum: 23.10.2014 18:10
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz