Czechia
 Partie hry Civilizace s reálnou lidskou historií
Simulace historie Starého světa mezi lety 1500 př.n.l. a 1500 n.l., ne nepodobná tahové strategii Civilizace, potvrzuje zásadní vliv válčení a šíření vojenských technologií na rozvoj civilizací.

 

Zvětšit obrázek
Válka tvaruje historii. (Tiglatpilesar III. obléhá město, 8. století př. n. l.). Kredit: volně dostupné, Wikimedia Commons.


Legendární počítačová hra Civilizace (Sid Meier"s Civilization), jejíž četná pokračování a klony se hrají dodnes, nabízí hráči unikátní zážitek rozvoje civilizace, od samotného počátku lovecké tlupy v roce 4000 před letopočtem až po dobytí kosmického prostoru technologickou mocností globálního významu. Je to komplexní a návyková tahová strategie ze žánru 4X, neboli eXplore, eXpand, eXploit & eXterminate (prozkoumat okolí, rozšiřovat území, využít zdroje a zlikvidovat konkurenci). Vzhledem ke své slávě a také proto, že ji někdy hrál skoro každý, se Civilizace objevuje i ve výzkumu, jako zajímavý nástroj nebo alespoň inspirace věčně hravých vědců.

 

Zvětšit obrázek
Peter Turchin. Kredit: P. Turchin.

Hra Civilizace očividně inspirovala i tým propagátora kliodynamiky (matematického modelování historie) Petera Turchina z Univerzity v Connecticutu, který si postavil vlastní simulátor evoluce civilizací. Oproti svému vzoru je sice těsněji svázán s reálným světem a jeho historií, jinak je ale Civilizaci až roztomile podobný. Stejně jako dotyčná strategická hra si i Turchinův simulátor rozdělil svět, tedy konkrétně Starý svět (Eurasii plus Afriku) na čtvercová políčka. Každému políčku přidělili parametry z reálného světa – o jaký typ povrchu jde, jak moc je hornatý a zda se na něm provozuje zemědělství. Každé políčko se zemědělstvím pak osídlili nezávislou skupinou lidí, které byly v různé míře organizované. Své virtuální lidstvo ještě vybavili vojenskými technologiemi (jezdectvo, válečné vozy), přičemž je v největší míře umístili do okolí eurasijských stepí, kde si lidé v reálné historii jako první ochočili koně.

 

Zvětšit obrázek
Výskyt civilizací. Vlevo historie, vpravo simulace. Kredit: Turchin et al. (2013).

Turchin a spol. spustili simulaci evoluce civilizací v roce 1500 před naším letopočtem a nechali ji běžet až do roku 1500 našeho letopočtu. Když se simulovaná historie civilizací zastavila v roce 1500, tak vědci porovnali výsledek se skutečným stavem civilizací, jak ji známe z historických záznamů té doby. Simulace se v předpovědi vzniku a délky trvání jednotlivých říší strefila na velmi zajímavých 65 procent. Když Turchin a spol. ze simulace odstranili například vliv nadmořské výšky, tak její přesnost vůči reálnému světu poklesla na 48 procent. Když ale pominuli vliv vojenských technologií, tak výsledek simulace odpovídal reálnému světu jen z 16 procent.

 

Zvětšit obrázek
Civilizace 4. Můžete si založit vlastní Londýn. Kredit: Take-Two Interactive.

Vše nasvědčuje tomu, alespoň v rámci nastavení parametrů této simulace, hrála výzbroj ve tvarování civilizací výrazně důležitější roli než geografie a další parametry modelu. Vojenské technologie postavily virtuální kmeny před jasnou volbu – buď budou spolupracovat a vytvoří tím společnost, anebo navždy zmizí z mapy virtuálního světa. Představa, že evoluci lidských společností pohání války není úplně nová. Turchinův tým je ale první, kdo to důvtipně otestoval. Odborník na konflikty a mezinárodním vztahy William Thompson z Univerzity v Indianě vyzdvihuje, že Turchinův model poskytuje zajímavé vhledy do spletité dynamiky změn společností. Samotný Turchin se teď s kolegy chystá podobně simulovat vývoj civilizací amerických kontinentů a také moderní historii Starého světa po roce 1500, což bude prý tvrdší oříšek.


 


 

 


Literatura:  NewScientist 25. 9. 2013, PNAS online 23. 9. 2013.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:26.09.2013 v 13:52

Vytisknout článek               Poslat článek emailem

Související články:

Umělá inteligence se učí chápat jazyk hraním slavné hry     Autor: Stanislav Mihulka

Bezzubé strašidlo vodních válek     Autor: Stanislav Mihulka

Popření souvislosti mezi environmentálními krizemi a ozbrojenými konflikty     Autor: Stanislav Mihulka

Second Life jako mocný simulátor problémů reálného světa     Autor: Stanislav Mihulka


Diskuze:

Konec civilizace - Huxley Aldous
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 268 Kč
cena: 238 Kč
Konec civilizace
Huxley Aldous
Oto Otépka
sponzor
Vypsat celou diskuzi
Nadpis: Tazatel: Datum: Reakcí:
zivot neni hra

Jaroslav Kohout1

30.09.2013 v 14:33

0

Zobrazit odpovědi
uz enem

Martin Styblo2

27.09.2013 v 11:21

0

Zobrazit odpovědi
Spíše hračka, než model

Petr Chaloupka

26.09.2013 v 23:37

2

Zobrazit odpovědi
Aniž bych byl odborníkem v oboru...

Jaromír Ticháček

26.09.2013 v 19:15

0

Zobrazit odpovědi
Nic moc to rozlišení mapy.

Slaviboj Ošćěpić

26.09.2013 v 17:07

1

Zobrazit odpovědi
Hmmm a je to tady ...

Petr Klíma

26.09.2013 v 15:53

0

Zobrazit odpovědi
klamstvo je tiež zbraň

Somar Domaci

26.09.2013 v 14:07

1

Zobrazit odpovědi
Pro vstup do diskuse je třeba být přihlášen
Email: Heslo:
Nový účet nebo zaslání zapomenutého hesla je možno vyřídit zde