Charta robotické etiky  
Abychom neubližovali robotům a aby roboti neubližovali nám. To si klade za cíl charta tvořená korejskými odborníky.

 

 

Zvětšit obrázek
Problémy s neposlušnými roboty předvídal Karel Čapek i tvůrci filmové série Terminátor.

Isaac Asimov formuloval tři základní zákony robotiky v povídce Runaround už v roce 1942. Jeho vize robotů jako inteligentních společníků člověka ještě stále předbíhají skutečnost. Přesto jsou mnozí odborníci přesvědčeni, že nástup robotů je jen otázkou času. Jižní Korea se na něj připravuje nejen po technické stránce. Ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky zadalo pěti expertům vypracování Charty robotické etiky, která by měla jasně definovat zásady, jimiž se budou řídit jak výrobci, tak i uživatelé robotů.

 

Zvětšit obrázek
Trable s roboty mají i hrdinové filmu „Já, robot“ inspirovaného povídkami Isaaca Asimova.

 

 

V první fázi jde o stanovení zásad, které by měly chránit člověka před roboty a jejich zneužitím. V zásadě bude tato část charty vycházet z Asimovových tří základních zákonů. Kromě specialistů pracujících v oboru vývoje robotů je členem komise i odborník na otázky etiky a morálky a spisovatel science fiction.

 


 

Základním problémem je udržení robotů pod kontrolou, což jako národ, který dal světu Čapkovo R.U.R., asi dobře chápeme. Přední robotik Max Lungarella působící na universitě v Tokiu ale pochybuje, zda se kdy podaří tři základní zákony robotiky spolehlivě robotům naprogramovat.

 

Zvětšit obrázek
Isaac Asimov – autor tří základních zákonů robotiky, podle nichž
1) robot nesmí nikdy ublížit člověku, ani nečinností dopustit, aby člověk přišel k nějaké úhoně
2) robot musí poslechnout příkazy člověka s výjimkou těch, které odporují prvnímu zákonu
3) robot musí chránit sám sebe pokud to není v rozporu s prvním a druhým zákonem

 

„Co je dobré a co je špatné, to záleží na okolnostech,“ říká Lugerella. „Jedna věc je naprogramovat robota tak, aby byl pro člověka bezpečný a bezmezně ho poslouchal. Úplně jiná věc ale je, aby robot „věděl“, co je dobré a co je špatné a jednal na základě nějakých obecně platných hodnot.“

 

 


Korejská Charta robotické etiky by ale měla regulovat i ochranu dat a informací, která budou získávána prostřednictvím inteligentních robotů. Široce je řešena i možnost zneužití robotů, např. pro kriminální činy, jako je loupež nebo vražda. V chartě se ale řeší i mnohem intimnější problémy provázející soužití člověka s inteligentními roboty. Řešena je možnost vzniku závislosti lidí na androidy nebo otázka zacházení s roboty.

 

Zvětšit obrázek
R2D2 a C3PO – zřejmě nejslavnější roboti světa. Byť jsou oba výplodem fantazie filmaře George Lucase.

 

„Představte si, že by někteří lidé zacházeli s robotem jako s manželkou,“ řekl zástupce robotnického oddělení korejského ministerstva Park Hye-Young. Bohužel, z tiskových zpráv není jasné, jak pan Park Hye-Young zachází se svou drahou polovicí a zda by takové zacházení považoval vůči robotům za nefér. (Komentář Osla: Představte si, že by některé ženy zacházely s robotem jako s manželem.)

 

 

Korejci předpokládají, že Charta robotické etiky nebude dlouho ležet v šuplíku. V rozmezí let 2015 až 2020 by se měla nějakým pokročilým typem inteligentního robota vybavit každá korejská domácnost. Už v roce 2013 by měl být k dispozici robot, který průběžně kontroluje zdravotní stav osaměle žijících starých lidí a je s to zavolat lékařskou pomoc v případech, kdy  je jeho „svěřenec“ v nebezpečí.
V roce 2018 by měly být v Koreji běžné chirurgické operace prováděné roboty. Korejci byli průkopníky v řadě jiných technologií, např. v mobilních telefonech nebo vysokorychlostním internetu. Robotika by měla být dalším polem, kde předběhnou svět.

 

Skuteční roboti dneška mají ke C3PO nebo Asimovovým robotům hodně daleko. Odráží se to i v jejich označení. Obvykle to nejsou „ti roboti“ nýbrž „ty roboty“ – působí totiž jaksi neživě.

 

Podobnou chartu dává dohromady i European Robotic Research Network – volné sdružení evropských vědců, kteří jsou přesvědčeni o brzkém nástupu robotiky do našeho života. Nedávno se shodli britští vědci na tom, že rozvoj robotů může dojít tak daleko, že nakonec bude nutné přiznat robotům i některá lidská práva.

 

 



Prameny:
BBC
New Scientist
South Corean Ministry of Commerce, Industry and Energy
              http://english.mocie.go.kr/language/eng/main.jsp

 

 

 

 

 




 

 

Datum: 09.03.2007 07:53
Tisk článku


Diskuze:

robotika a náš věk...

Raven,2007-03-13 14:06:20

„Jedna věc je naprogramovat robota tak, aby byl pro člověka bezpečný a bezmezně ho poslouchal. Úplně jiná věc ale je, aby robot „věděl“, co je dobré a co je špatné a jednal na základě nějakých obecně platných hodnot.“
Ale JE (resp. bude...) vůbec možné androidy naprogramovat tak, aby "věděli co je dobré"?
Těžko...
Vyžadovalo by to aplikaci emocí.
A pokud by se něco takovéh skutečně podařilo, dá se snadno odhadnout, že roboti by se brzy vzepřeli "nadvládě" a odmítli lidem sloužit.

Rozhodně bych v širokém uplatnění robotů jako takových viděla problém.
+nedokážu si představit společnost, v níž by lidé a roboti žili v harmonii- přesněji řečeno rovnoprávnosti. Už teď má naše současná společnost problém s tolerancí národnostních menšin, odlišných etnik atp. A to jsou všichni lidé. Stejný "druh"...

"robot, nech by bol akokoľvek dokonalý, by mal asi obmedzené "myslenie". Alebo si ktosi myslí, že sériovo vyrábaný robot-opatrovateľ by bol lacnejší ako živý opatrovateľ?"
Pokud bychom se nebavili o budoucnosti blízké, ale uvažovali o něco více dopředu: jestliže by došlo k globálnímu zapojení robotů do naší společnosti a jejího chodu a roboti by byli využíváni jako pracovní síla, dalo by se předpokládat, že lidé by necítili potřebu pracovat. A pokud ano, za nemalé finanční sumy...

"každý osamělý senior měl svého klona."
Po stránce psychické by to bylo ještě horší než péče androidů...

Odpovědět

...dalsim pravidlem

jara cimrman,2007-03-12 18:14:21

...dalsim pravidlem by melo byt, ze kazdy robot musi vsoupit povinne do Komunisticke strany, jedine tak se dostane jeho podstate plneho vyznamu....Vas Jara Cimrman

Odpovědět

???

Martin,2007-03-11 09:49:44

A nebolo by o niečo lepšie nájsť na opatrovanie starých a chorých ľudí radšej nejakého živého človeka? Aj starý človek sa potrebuje s niekým porozprávať a taký robot, nech by bol akokoľvek dokonalý, by mal asi obmedzené "myslenie". Alebo si ktosi myslí, že sériovo vyrábaný robot-opatrovateľ by bol lacnejší ako živý opatrovateľ?

Odpovědět


určitě bylo

jarda petr,2007-03-13 06:30:06

Nikdo netvrdí, že je to ideální řešení. Nejlepší je, když je starý člověk v kruhu své rodiny. Ale vždycky to nejde. A než samota a riziko, že člověk upadne do bezvědomí z celkem banální příčiny a najdou ho až po měsící, když už není na ulici před barákem pro zápach z rozkládající se mrtvoly k vydržení- to je lepší robot. I když v Koreji by to šlo možná řešit tím, že by každý osamělý senior měl svého klona.

Odpovědět

naivita...

machr,2007-03-10 23:19:13

Ti sou teda pekne najivni. I kdyby bylo mozny robotovi tyhle pravidla naprogramovat (jakoze neni a nebude), tak se stejne najde nejakej magor, co ho preprogramuje...

A kdyz se nenajde, tak to udelam ja. Lidi uz to maj proste spocitany, brzo nastane era robotu a bylo by neeticky se tomu branit. Je to totiz dalsi stupen evoluce a tudiz jakakoli snaha to zmenit je PROTI PRIRODE !!!!

Odpovědět


Jak se to píše?

Anička z III. B,2007-03-11 05:50:08

Paní učitelka tvrdí, že "naivní" se píše bez "j". Není náhodou najivní? Také tvrdí, že dva vykřičníky používá hrubec a tři ignorant. Ptala jsem se, kdo používá čtyři. Dostala jsme poznámku do žákovské knížky: "Ptá se drze!!!!"

Odpovědět


2 Anička z III. B

machr,2007-03-11 10:17:23

aaa, slecna je puritanka...

Odpovědět

Nedovedu si představit

s.,2007-03-10 08:19:14

„Představte si, že by někteří lidé zacházeli s robotem jako s zvířetem?“

Tak tu šílenost si ani neumím představit, viz.
http://www.seoulsearching.com/DogMeat.html

http://www.koreananimals.org/media/videoclips.htm

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz