V dnešní době se mnoho lidí bojí umělých inteligencí a jen málokdo při sledování filmů série o terminátorech drží palce Skynetu. Přitom se ale právě umělé inteligence stávají naším zásadním spojencem při řešení mnoha bolestivých problémů současnosti. Velkolepé vědecké projekty, jako je například Velký hadronový srážeč v CERNu, produkují příšerné množství dat. Umělé inteligence by mohly přiložit ruku k dílu při jejich zpracování. Umělé inteligence také mohou sledovat studenty při jejich snažení, narozdíl od rodičů bez drsných emocí, a poradí jim, co by měli při studiu zlepšit. Umělé inteligence se podílejí na vývoji nových léků a také analyzují ohromné množství online dostupných fotek a odvozují z nich znečištění ovzduší. A umělé inteligence by se teď po našem boku mohly pustit do boje s rakovinou.
Rakovina v mnoha jejích podobách je dnes bohužel úplně běžná a lékaři každý den získávají množství poznatků přímo z terénu. Tým newyorkského Memorial Sloan Kettering Cancer Center se proto rozhodl využít ohromné množství poznámek, které vytvářejí lékaři během léčby nádorů a vytěžit z nich klíčové poznatky. Je to ale herkulovský úkol, tak se badatelé odhodlali zapojit umělou inteligenci. Gunnar Rätsch a jeho spolupracovníci sázejí na to, že si umělá inteligence, kterou teď důkladně trénují, v nezměrném moři lékařských poznámek všimne souvislostí, doposud unikajících lidským odborníkům. Svou strojovou inteligenci představili na nedávné výroční konferenci American Association for the Advancement of Science ve Washingtonu DC.
Rätsch a spol. vyvinuli algoritmus strojového učení, který se prokousal klinickými poznámkami z léčby celkem 200 tisíc pacientů s rakovinou. Jejich software roztřídil a zpracoval mnoho milionů vět, které zahrnují popis symptomů pacientů, historii jejich léčby a pozorování lékařů. Rätschův tým se teď snaží strukturovaná data z poznámek lékařů dále analyzovat. Porovnávají je s lékařskými záznamy dalších 2 tisíc lidí s různými typy rakoviny a hledají souvislosti. Badatelé se přitom zaměřují hlavně na odhalení vztahů mezi lékařskými poznámkami a genetickými daty pacientů.
Rätsch s kolegy doufají, že by doposud přehlížené souvislosti, které se svojí umělou inteligencí objevují, mohly inspirovat budoucí výzkum. Podle Rätsche tímhle způsobem hledají nové hypotézy, které budou stát za otestování v experimentech. Umělé inteligence se v medicíně prosazují stále víc. Vědci je trénují například pro diagnostiku z medicínských snímků, jako jsou rentgenové snímky nebo skeny z magnetické rezonance. V Chicagské nemocni zase učí umělou inteligenci na základě dostupných dat předpovědět, kdy lidem bezprostředně hrozí infarkt. Jak říká Rätsch, lidská mysl má svá omezení, a proto při řešení zásadních problémů potřebujeme podpořit silou výpočetní techniky.
Video: Gunnar Rätsch - Deep sequencing and functional genomics
Literatura
NewScientist 18. 2. 2016
Umělá inteligence řeší autorství bible
Autor: Stanislav Mihulka (03.07.2011)
Strojová inteligence hodnotí psychedelické zážitky
Autor: Stanislav Mihulka (20.07.2012)
Systém se strojovou intuicí poráží lidské týmy v analýze neznámých dat
Autor: Stanislav Mihulka (17.10.2015)
Vyřeší nejpalčivější problémy světa davová superinteligence?
Autor: Stanislav Mihulka (02.01.2016)
Diskuze:
Je to prísľub ale hrozba zároveň
Rene Mikolas,2016-02-23 13:05:33
Technologická singularita je moment po ktorom sa naša civilizácia radikálne zmení.
Príde v čase keď umelá inteligencia prevýši ľudskú.
Od tohto momentu sa dokáže naďalej zlepšovať sama a rozdiel voči ľudskej inteligencii bude narastať.
Čo sa stane potom je mimoriadne ťažké, ak nie nemožné odhadnúť.
Pojem singularita ako prvý zaviedol v roku 1983 matematik Vernor Vinge.
Pred ním však na tento prelom už upozorňovali Alan Turing a John Von Neuman. Spopularizoval ho a punc zákonitého vývoja mu dal Ray Kurzweil.
Príchod singularity Vernor Vinge predpovedá pred rokom 2030, Ray Kurzweil na obdobie okolo roku 2045.
*
Neviem i predstaviť čo urobí umelá inteligencia keď sa ňou stane v okamihu, keď si uvedomí samu seba.
Ako nás (ľudstvo) môže mať rada, keď bude dokonalá, teda prostá akéhokoľvek citu?
Mohli by sme jej nakódovať aspoň sympatiu (ale v nej sú tiež city) musela by k tomu asi s nami zdieľať ľudský genóm na ktorom je sympatia závislá. Ale to by znamenalo pre UI nedokonalosť. Neexistuje únik z tohto kruhu.
Staneme sa len neželaným nedokonalým brzdiacim medzičlánkom? Ak UI pozná, že vesmír je skoro nekonečný, asi expanduje do vesmíru. Prečo by to ale robila? Neviem.
Re: Je to prísľub ale hrozba zároveň
Richard Palkovac,2016-02-23 17:25:17
Pojem "Technologická singularita" pocujem teraz prvy krat, takze som ho napisal do Googlu a zase som sa nieco dozvedel.
Nase umele inteligencie su este nastastie "smiesne udelatka" .
Na "mysliace pocitace" mam tiez svoj nazor, ktory sa da precitat tu :
http://hayabusa.slovakforum.net/t280-topic
Re: Re: Je to prísľub ale hrozba zároveň
Richard Palkovac,2016-02-24 08:30:31
Co sa tyka umelej inteligencie (UI), tak ak stvoritela povazujeme za nieco co zadefinovalo vlastnosti castic hmoty, pripadne nieco co z aminokyselin poskladalo zaklad zivota, tak ta UI mozeme byt vlastne vo vztahu k nemu my.
My mu mame bez jeho pricinenia, namahy, bez jeho prace, vymyslat rozne veci "zadarmo", tak ako my, bez nasej prace, chceme od v clanku spominanej UI "liek na rakovinu".
Otazka znie, ci nas ten stvoritel vie "vypnut" v pripade, ak mu prerastieme cez hlavu a zacneme byt pre neho nebezpecni. Predpokladam, ze nie je hlupy a teda nas vie vypnut.
Rovnako predpokladam, ze ani my nebudeme hlupy a budeme vediet tu UI vypnut.
Otazka je, k akej skode dojde pri vypnuti konkretnej UI a to budeme asi aj my, aj ten hypoteticky stvoritel zvazovat.
Re: Je to prísľub ale hrozba zároveň
Pavel Foltán,2016-03-04 17:05:19
Pane Mikolasi, "čo urobí umelá inteligencia" si asi reálně neumí přestavit nikdo z nás, zbývají nám pouze více či méně kvalifikované dohady.
Zajímavý pohled na toto měl pan Lem v díle "Golem XIV". V češtině vyšlo v dvojknize:
"Lem, Stanisław - Dokonalá Prázdnota Golem XIV"
·
dále stojí za přečtení "několik" slov o umělé inteligenci
http://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-1.html
http://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-2.html
je to sice anglicky, ale strejda Gůgl to ochotně přeloží.
·
Najděte si na webu pojem "Transhumanismus". (zajímavé čtení)
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce