Je to bomba! Podle slov šéfa Laboratoře LIGO na Caltechu Davida Reitzeho fyzici právě přistáli na Měsíci. Reitze to teď oznámil sálu National Press Club ve Washingtonu D.C., plnému novinářů a vědeckých celebrit, napnutých k prasknutí: „Ladies and gentlemen, we have detected gravitational waves. We did it!“ Twitter zaplavují blahopřání vědeckých týmů, Fermilab, NASA, DARPA a mnozí další. Dneska se bude na téhle planetě slavit až do rána, skoro jako po zničení další Hvězdy smrti. Kolem nás kráčejí dějiny.
Nedávno upgradovaná observatoř LIGO zachytila historický signál gravitačních vln, odpálených srážkou dvojice černých děr o velikosti 29 a 36 Sluncí, k níž došlo ve vzdálenosti 1,3 miliardy světlených let. Oba dva detektory LIGO, v Hanfordu, Washington a Livingstonu, Lousiana tuhle gravitační vlnu zaznamenaly 14. září 2015. Ve hře je teď Nobelova cena a v týmu LIGO to určitě dobře vědí.
Dneškem se nám otevírá úplně nová obloha, gravitační obloha. Díky gravitačním vlnám tam teď můžeme hledat úplně nové, nevídané věci. Dnešním dnem začíná éra gravitační astronomie. Užijte si ji co nejlépe, na OSLU budou následovat další články na tohle skvělé téma.
Video: LIGO Detects Gravitational Waves
Literatura
NewScientist 11. 2. 2016.
Poznámka redakce: Jedná se o tak převratnou věc, že se jí vzápětí budeme věnovat celou sérií podrobnějších článků.
Diskuze:
Semjon Duganov,2016-03-03 10:35:32
Hovoří se o gravitačních vlnách a přitom popisovaný experiment nemá dle mého názoru nic společného s gravitačními vlnami. Popisovaný experiment bych přirovnal k zachycení kolísavého světelného signálu například z obyčejné žárovky. Zde bychom také mohli zaznametat frekvenci kolísavosti světelného zdroje a přitom tudy by jistě nevedla cesta k objevu elektromagnetického vlnění.
V případě popisovaného experimentu zachycení kolísavého gravitačního pole jsem popsali frekvenci zmeny intenzity gravitačního pole což není nic nového. (Změnu intenzity gravitačního pole zaznamenájí přístroje při zvětšení vzdálenosti od zdroje gravitace.) Nevidím žádné důvody pro obecně přijatý výklad o záznamu či objevu gravitačních vln.
Prosím jestli byste se nemohl pokusit o vysvětlení.
Obzory
Mintaka Earthian,2016-02-13 18:20:52
Lidstvu se otevírá další obzor. Snad tento a navazující poznatky budou využity prospěšným způsobem.
Prjekt LIGO
Vlastislav Výprachtický,2016-02-11 18:38:13
Gratuluji. Kolizní akce hmoty potvrdila A.Einsteinovu teorii. Prostorový model gravitačních vln, které se vzájemně ovlivňují musí být značně chaotický. Zlepšením detektorové citlivosti usnadní získání poznatků o hmotnostních poměrech v galaxiích.
Detekci bude asi potřebné přenést na satelity nebo vesmírné stanice.
Díky!!
Vladimir Pecha,2016-02-11 18:35:57
Jsem v práci, a nemůžu slavit. Ale večer si to vychutnám.
Díky za oslíkovu rychlou reakci a zajímavé články!
skvělé
Josef Nýč,2016-02-11 18:31:00
ač mi je 63 jsem nadšen, ... a všem moc děkuji za informace o astrofyzice kosmologii atd
WOW
Libor Zak,2016-02-11 18:23:18
Jinak to říct nejde. Nalévám si panáka a jdu slavit taky. Tohle je víc než Higs. Po pravdě, tuto zprávu jsem čekal tak za 10 let. Žijeme v neskutečné době. Amstronga jsem propásl a myslím, že další takový okamžik nás čeká teprve až Elon vysadí prvního astronauta na Marsu. I tomu se mi chce dneska hrozně moc věřit.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce