Podrobnější informace by mohl přinést nový robot, který by se měl v květnu dostat do nitra kontejnmentu prvního bloku a jeho vnitřní části by měl podrobně prozkoumat. Robot by mohl konečně přinést přímé informace o tom, zda se roztavené palivo z aktivní zóny dostalo z tlakové nádoby do kontejnmentu a v jaké míře. Mohl by také podrobně prozkoumat stav zařízení sloužícího k ovládání kontrolních tyčí reaktorů. Ten je u těchto reaktorů umístěn v dolní části reaktorové nádoby a roztavená tavenina z aktivní zóny by musela téci přes ně.
Na závěr ještě jedna zajímavá informace o japonské jaderné energetice. V tomto týdnu ve čtvrtek požádala společnost Kyushu Electric Power Company japonský úřad pro jadernou bezpečnost NRA o provedení poslední inspekce před spuštěním prvního reaktoru. Bylo to den poté, kdy úřadu dodala poslední nutné dokumenty. Společnost doufá, že inspekce začne 30. března a po jejím úspěšném uskutečnění dá úřad NRA povolení k provozu prvního reaktoru v elektrárně Sendai. Začátkem července by se tak mohla spustit štěpná řetězová reakce. Po intenzivních testech a kontrolách by pak zhruba po týdnu mohl reaktor dodat první elektřinu do sítě.
Komerční provoz by mohl zahájit koncem srpna po detailních zkouškách. Druhý reaktor elektrárny Sendai nebude zprovozněn před koncem srpna. U něj se zdrželo vypracování některých podrobných dokumentů, které úřad NRA požaduje.
Fukušima I na prahu roku 2024
Autor: Vladimír Wagner (11.02.2024)
Oficiální povolení pro budování zařízení pro vypouštění tritiové vody ve Fukušimě I.
Autor: Vladimír Wagner (15.08.2022)
Černobyl po 35 letech
Autor: Vladimír Wagner (25.04.2021)
Tritiová voda z Fukušimy I skončí v oceánu
Autor: Vladimír Wagner (14.04.2021)
Fukušima I deset let poté
Autor: Vladimír Wagner (06.03.2021)
Diskuze:
Poznání
Radek Novotny,2015-03-26 10:31:53
Jsem v oboru jaderné energetiky naprostý laik, ale právě jako takového mě poněkud zneklidňuje, že ani čtyři roky po havárii nikdo pořádně neví, co se uvnitř reaktoru stalo a pořád děje. Je to normální? A nakolik jsou japonští technici schopní situaci v reaktoru ovlivnit? Chápu to správně, že vůbec nijak?
Co se ví a co se neví
Vladimír Wagner,2015-03-26 13:39:48
Máte jen částečně pravdu. Opravdu se neví, do jaké míry jsou u jednotlivých reaktorů zničeny aktivní zóny a kolik taveniny se případně dostalo tlakovou nádobu reaktoru. Na druhé straně ovšem technici mají uvnitř kontejnmentu řadu starých i nových čidel, které měří teplotu tlak i radioaktivitu. Mohou měnit a regulovat přísun chladící vody a z měření teploty v různých místech mají jistotu, že chlazení je dostatečně efektivní. Dále také kontrolují atmosféru v kontejnmentu (dodává se dusík a měří obsah různých radioaktivních prvků). Vědí tak, že neprobíhají nežádoucí jaderné reakce. Takže je plně kontrolováno chlazení a atmosféra v kontejnmentu, což je v současné době to nejdůležitější pro bezpečnost. Podrobnější informace jsou nutné pro vypracování plánu likvidace zničených zón. U dvou reaktorů se podařilo zavést endoskop, takže je obrázek o tom, že vnitřní části kontejnmentu vypadají docela málo poškozené. Podrobněji se situace průběžně v cyklu popisovala a bude popsána v knize.
Posilani robotu dovnitr
Filip Frank,2015-03-24 23:00:43
Dobry den, chtel jsem se zeptat jak je mozne ze se dovnitr da dostat nejaky robot. Vsude jsem v clancich o bezpecnosti cetl jak je kontejment staveny na to aby vse zachytil, nic nemohlo ven. Musi byt extremene odolny, utesneny...ale prece kdyz tam strci robot tak tam musi byt nejake diry a temi se logicky muze dostat i neco zevnitr ven. Pak ale nemuze plnit takovou funkci jaka se mu priklada. Jak to tedy je ?
Hermeticnost kontejmentu
Radek Štrébl,2015-03-25 13:40:21
Neznam sice detaily okolo reaktoru ve Fukushime, ale obecne je samozrejme vnitrek kontejmentu pristupny, uz kvuli inspekcim a servisu, v pripade napr. Temelina i kvuli vymene paliva, atd. Resene je to obvykle systemem prechodovych komor s dvojitymi dvermi, jedny dvere samozrejme zustavaji vzdy zavrene, takze i behem prestupu osob nebo materialu je kontejment hermeticky oddelen od okoli. Uvnitr kontejmentu se obvykle udrzuje podtlak vuci venkovnimu okoli, vnitrni vzduch se pres filtry odsava a po kontrole vypousti ven, tak je zajistena i ventilace vnitrnich prostor a zaroven kontrola tesnosti, v pripade zjisteni nepredvidaneho poklesu podlaku je to indikace netesnosti kontejmentu, kterou je potreba vyresit, zaroven ale i tak nehrozi unik niceho ven, protoze vzduch bude vzdy proudit jen dovnitr (tedy dokud to ustiha ta ventilace s filtry).
Přístup robota do kontejnmentu
Vladimír Wagner,2015-03-25 22:54:21
Jak už psal Radek Štrébl mají kontejnmenty speciální přechodové komory, kterými se dá dostat v normální situaci dovnitř. Kontejnment ovšem musí mít také řadu průchodek, kterými vedou například potrubí, kterými se přivádí chladící voda nebo naopak odvádí pára nebo horká voda. Zároveň tam musí být možnost zavedení měřících sond, případně endoskopu, jak je popsáno i v tomto příspěvku. Popsaný robot by se v květnu měl do kontejnmentu dostat potrubím (částečně je to zobrazeno na tom posledním obrázku). Proto byl vyroben trochu aby připomínal hada, který se dokáže ohnout až na devadesát stupňů a vypořádá se i se značně zakrouceným potrubím.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce