Když v 17. století vlámský chemik Jan Baptist van Helmont při experimentování se spalováním dřevěného uhlí v uzavřené nádobě přišel na stopu oxidu uhličitého, kterému tehdy říkal „plyn“ či „divoký duch“ (spiritus sylvestre), určitě netušil jak bolestně nevyrovnaný vztah budou mít s touto substancí jeho následovníci za čtyři století. Tak především se teď oxidu uhličitého bojíme. Což je poněkud problém neboť je to všudypřítomný plyn, který je přirozenou součástí atmosfér planet i molekul v kosmickém prostoru. Je pravda, že když bychom oxid uhličitý vdechovali ve vyšší koncentraci, tak nás nejspíš zabije. Ale zdravotní problémy způsobuje i pokles jeho množství ve vzduchu.
Mnozí viní oxid uhličitý z oteplování pozemské atmosféry, ať už dnes či v dávných dobách. Podle jiných se zase množství oxidu uhličitého v atmosféře během historie mění až v důsledku změny teploty. Navíc se z téhle poměrně nevinné odborné otázky stal politický, pro někoho dokonce až morální problém, takže nám věda momentálně příliš nepomůže. Podle všeho v dnešní době dodáváme do atmosféry mnohonásobně víc oxidu uhličitého, než by se do ní dostalo se sopečnými plyny či při spontánních požárech. Zároveň vkládáme mnoho energie do nápadů, jak tento nadbytečný oxid uhličitý z atmosféry zase dostat. Ve hře jsou podivuhodná technická řešení i brutální sociální inženýrství. Někdy se ale zapomíná, že na Zemi fungují mnohé samovolné mechanismy, které s oxidem uhličitým pracují a které by tudíž měly zareagovat na změny jeho obsahu v atmosféře.
Už od počátku dohadů o míře zlovolnosti oxidu uhličitého se objevují hlasy, že oxid uhličitý je vlastně také žádoucí surovina pro fotosyntézu rostlin. A že když je oxidu uhličitého víc, tak by na to rostliny měly zareagovat. Nicméně, takové očekávání není dostatečně apokalyptické, takže nebudí tolik pozornosti. Až teď se poprvé objevuje první solidní doklad, že to funguje. Vegetace na oxid uhličitý v atmosféře vskutku reaguje a planeta Země v důsledku hnojení oxidem uhličitým bujně zelená.
Satelitní snímky planety ve skutečnosti naznačují bujení pozemské vegetace už nějakou dobu. Zatím ale nebylo úplně jasné, co za tím je. Vegetaci neprospívá jen oxid uhličitý, ale také vyšší teploty, vyšší dešťové srážky a podobné faktory. Randall Donohue z australského národního výzkumného institutu CSIRO v Canbeře a jeho kolegové na to museli jít chytře. Rozhodli se monitorovat vegetaci na okrajích pouští v Austrálii, jižní Africe, jihozápadě USA, severní Africe, centrální Asii a na středním Východě. Tam všude je slunečního záření a horka až moc a o případných změnách pokryvu vegetace tam nejspíš rozhodují buď srážky anebo oxid uhličitý.
Donohue a spol. vystopovali nárůst vegetace ve sledovaných oblastech v letech 1982 až 2010, který nebylo možné připsat změnám v deštích. Jimi pozorované změny vegetace naopak pěkně souhlasí s nárůstem množství oxidu uhličitého v atmosféře. Donohue vnímá výsledky výzkumu jako silný důkaz vlivu zvýšeného hnojení oxidem uhličitým. Pikantní je, že modely chování vegetace v důsledku globálního oteplování předpovídají, že mnohé suché oblasti světa ještě více vyschnou a rozšíří se pouště. Jak se zdá, zjevně to nebude tak horké.
Protože jde o klima, bylo divné, kdyby se závěry Donohuova týmu všichni souhlasili. Například Beth Newingham z Univerzity v Idahu má v ruce data z desetiletého experimentu v Mojavské poušti, kde rostlinám pumpovali dodatečný oxid uhličitý, ale k žádnému razantnímu nárůstu biomasy vegetace nedošlo. Možná něco pokazili, možná se vegetace v různých pouštích chová vůči nárůstu oxidu uhličitého různě. Také jen těžko říct, jak se pozorované bujení vegetace projeví na chování pozemského klimatu. Nějak ovlivní cyklus vody, taky teplotu, uvidíme. Klima je zapeklitá věc. Pokud se ale ukáže, že se Donohue a spol. trefili do černého, tak nás zřejmě čeká zelenější a přívětivější budoucnost, než jak nám obvykle věští klimatičtí modeláři.
Video
Geophysical Research Letters accepted online 15.5. 2013, NewScientist 5.6. 2013, Wikipedia (Carbon dioxide).
Rozprašování diamantů do atmosféry je znovu ve hře
Autor: Josef Pazdera (20.10.2024)
ExxonMobil si zachraňuje karmu největším úložištěm oxidu uhličitého v USA
Autor: Stanislav Mihulka (13.10.2024)
Rizika plynoucí z akceptace posledních doporučení organizace Fakta o klimatu
Autor: Vladimír Wagner (08.10.2024)
Další zdroj CO2 s kterým se nepočítalo
Autor: Josef Pazdera (28.01.2024)
Sluneční šlamastyka: Masivní solární farmy mohou měnit klima jinde ve světě
Autor: Stanislav Mihulka (14.01.2024)
Diskuze:
Doporučuji
Mojmir Kosco,2013-06-12 06:34:43
Skutečné výzkumy ,které probíhají v české republice a to jak na katedře biologie UK tak CzechGlobe ve výzkumném skleníku Kříž. Závěř je jednoduchý i když ne zcela potvrzený když je les a voda je absorpční schopnost planety vázat vzdušný CO2 obrovská v případě že chybí les nebo voda je to k ničemu. Taky si umím nabarvit planetu na zeleno v corelu .Problémem když se nejedná o zkreslení je kvantifikace této zeleně když vykácím prales a dám tam pole je pořad zelené ..
jo a kouknul jsem se
Mojmir Kosco,2013-06-12 07:11:12
na google earth a tam to tak zeleně zkresleně nevypadá
Pokus na okraji pouště může příliš zjednodušovat.
jaroslav mácha,2013-06-11 22:22:37
I když jsem zoolog, přece jen musím poukázat na různé mechanizmy fotosyntézy. Výraznou závislost intenzity fotosyntézy na CO2 mají jen C3 rostliny. Další dva typy, C4 a CAM koncentraci CO2 ve tkáních aktivně zvyšují, C4 v okolí cév, CAM v noci. CAM a C4 jsou charakteristické pro rostliny z teplých oblastí. Takže výsledky pokusů v Mojavské poušti mohly být dány výběrem rostin do pokusu nebo lokální ekologií.
Duch dřevní
Pavel Karolko,2013-06-11 11:26:49
Vzhledem k tomu že onen učenec "destiloval" ten spiritus ze dřevěného uhlí, je logické že pojmenoval onu substanci duch dřeva či duch dřevní... Špekulace o divokosti ducha mi přijdou mimo mísu...
Je to logické
Pavel A1,2013-06-09 09:11:08
Zvýšení obsahu CO2 ve vzduchu umožňuje rostlinám získat dostatek CO2 k životu s menším množstvím průduchů, tedy s menší ztrátou vody, a proto jim umožňuje přežít v sušších oblastech.
A že to v těch experimentech nevyšlo může být způsobeno tím, že si pro experimentování vybrali příliš suchá místa (a možná podvědomá nechuť experimentátorů zjistit pozitivní vliv CO2).
Spiritus sylvestre (nebo sylvestris)
František Houžňák,2013-06-08 20:16:50
není divoký duch, ale lesní duch. To jenom tak na okraj.
Lze obojí
Vojtěch Málek,2013-06-09 09:12:17
Stačí juknout na Webster. Stejně tak v češtině - lesní panna, lesní žínka, divoženka...
Duchové, zvláště ti divocí, odjakživa sídlili v hlubokých lesích.
je roztomilé stopovat omyly starších
Tomáš Pilař,2013-06-10 12:10:27
slovo "sylvestris" v latině neexistuje, slovo "silvestris" znamená divoký/planý. Kdy a kde nastal posun (chyba) "i/y" netuším, ale ještě v botanickém klíči z r. 1928 (Domin, Podpěra: Klíč k úplné květeně) je Pinus silvestris. Chybný překlad silvestris = lesní se objevil při tvorbě českého odborného názvosloví ještě o kus dřív a je důkazem chabosti tehdejších latiníků. Nyní máme Pinus silvestris (to je celkem v pořádku, protože roste v lese) i Anemone silvestris (to je naprostý chaos, protože roste na skalních stepích)
No, nechci se hádat, latinské školy nemám,
František Houžňák,2013-06-10 12:45:25
a etymologie latiny je pro nelatiníka často zavádějící, ale když člověk vychází z latinských slovníků a ze své vlastní četby, tak mi z toho vychází pro překlad výrazu Spritus sylvestre, obzvláště pak v kontextu CO2 rozhodně spíš duch lesní než divoký, pod divokým duchem si představuju ne ducha žijícího volně, ale ducha pořádně divokého. Třeba to starým Římanům splývalo. Latin word study tool, http://www.perseus.tufts.edu/hopper/morph?l=silvestris&la=la, nám zde u silvestris říká "of a wood, of forest, overgrown with woods, wooded, woody". Jiné slovníky se vyjadřují podobně, a uvádějí "planý" či ekvivalent v nějakém jiném jazyce až jako výraz odvozený. V botanice taky "divoký" znamená něco specifického, ne že by ta anemonka byla nějak obzvlášť rozdivočelá. "i" a "y" nic neznamená, to je stejný vokál, a psalo se to v historii jednou tak a jednou onak. Jinak se zájemci mohou mrknout ještě semhle: http://fr.wiktionary.org/wiki/sylvestre, říká "(1836) Du latin silvestris, sylvestris (« de forêt, boisé »), du nom silva, sylva (« forêt »). (1265) silvestre, au sens d’« animal sauvage ».". Takže víceméně obojí.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce