Všeho moc škodí, i hygieny  
Děti, které v prvním roku života prodělají několik horeček, trpí v pozdějším věku méně často alergiemi.

Na poporodních a na dětských odděleních jsme zvyklí očekávat co možná nejsterilnější prostředí. Nové poznatky ale nahrávají vpravdě kacířským myšlenkám, že to je  proti zájmu našich potomků. Možná je tomu tak, jak se praví odnepaměti - „všeho moc škodí“ a že to platí i pro hygienu.

Mezi lékaři se můžeme setkat, jak se zastánci zdravého selského rozumu, kteří  jsou vyznavači „teorie hygieny“, jak je v zahraničním tisku tento druh skepticismu k přehnané hygieně označován, tak i s odpůrci zmíněné teorie. Kolik je těch „pro“ se těžko odhaduje. Většinou své přesvědčení netroubí každému na potkání. Konec konců se tomu nelze ani moc divit. Stačí pomyslet jakého  dojmu musí nabýt „sečtělá“ maminka, kterou  její pan doktor začne  „varovat“ před hygienou a který  si pochvaluje, jak nám miminko zase onemocnělo a má teplotu…. 

Přesvědčivých důkazů podporujících platnost „teorie hygieny“ není mnoho, zdá se však, že by se to mohlo rychle změnit. Poslední pozorování provedené ve státě Michigan, USA dává totiž odpůrcům přehnané hygieny  zapravdu. Výsledky tamějších pozorování se dají vyložit tak, že pokud brzo nezaměstnáme náš imunitní systém nějakou infekcí, vede to později k jeho  přemrštěným reakcím a ke vzniku alergií.

 Christine Johnsonová ze Zdravotní služby Henryho Forda v Detroitu studovala se svými kolegy zdravotní záznamy 835 dětí. Zjistila zajímavé souvislosti. U celé poloviny dětí, které během prvního roku svého života neměly horečku, se do sedmi let jejich věku vyvinula alergie.


U těch dětí, které prodělaly jednu horečku, se do sedmi let alergie, nebo přecitlivělost na nějakou látku vyvinula již jen v necelé polovině případů ( 46,7%).
Ve skupině děcek, která prodělala horečnaté onemocnění dvakrát, nebo vícekrát,  klesl počet alergiků na pouhých  31%!
Sama lékařka Johnsonová tokomentuje slovy: „Byli jsme těmito výsledky zcela zaskočeni“…

Johnsonová  tak možná dala odpověď na to, nad čím si v rozvinutých zemích lámeme hlavu - proč nám tak rychle roste počet alergiků? Děje se tak v USA, Evropě i v  rozvíjejících se oblastech Afriky. Ani se nechce věřit tomu, že by odpověď mohla být tak jednoduchá. Faktorů, které mají na svědomí růst alergií bude zřejmě více, ale jednou z pravděpodobných příčin se ve světle poznatků výzkumníků z Detroitu jeví  i přehnaná hygienická péče věnovaná našim nejmenším. Hrozné zjištění - čím více se snažíme své potomky  chovat „jako v bavlnce“, tím více jim možná zaděláváme na pozdější vážné zdravotní komplikace.

Do této nové představy o potřebě zaměstnat imunitní systém, zapadají  stará pozorování praktických doktorů - „obvoďáků“, pro něž nebylo ničím neznámým, že děti, které vyrůstaly v přítomnosti domácích zvířat, mají alergie jen zřídka. 

Vše nasvědčuje tomu, že se brzo dočkáme toho, že se děti, krátce po narození, budou záměrně infikovat proto, aby se jejich imunitní systém dostatečně zaměstnal, a aby ho později nenapadalo „vymýšlet si nesmysly“.


Pramen: Journal of Allergy and Clinical Immunology.
Datum: 12.02.2004
Tisk článku


Diskuze:

Velmi zdravé jsou děti

Vítězslav Novák,2004-02-13 13:58:31

žijící na předměstích Káhiry - na smetištích, kde si hledají obživu i "bydlení". Mají velmi silný imunitní systém, který se bez problémů vypořádává s chorobami, na které bychom my brali antibiotika. Aůergie neznají vůbec. === Je ovšem otázka, zda mají ten systém tak vytrénovaný nebo ony samy jsou vyselektované. Zdaleka ne každý tam přežije...

Odpovědět

doplnění

Pavel Brož,2004-02-12 16:23:48

Ještě jsem si vzpomněl na názor vlastní tety, která dělá léta zdravotní sestru. Sama je dost těžkým alergikem. Ona sama je přesvědčena, že boom alergií souvisí s boomem antibiotik, kterými se od šedesátých let začaly v mnohem větší míře léčit už ty nejmenší děti - sama tuto generaci a generace po ní nazývá "penicilinové děti". Na tomto názoru možná také něco je.

Odpovědět

no to je otázka, jestli na těch periferiích alergi

Pavel Brož,2004-02-12 16:18:41

Třeba moji známí, pokud žijí na vesnici, mě utvrzují v tom, že oni alergie svých dětí řešit nemusí, naopak moji známí žijící v Praze děti alergiky mají. Ale třeba je to jenom náhoda. Těch výzkumů ohledně možných souvislostí alergií s okolními mikroorganismy bylo za posledních nejméně dvacet let celkem dost, jenže jediný dojem, který jsem z toho aspoň já získal, je ten, že když už nějaká studie nějakou souvislost naznačila, tak potom tůstalo ticho po pěšině, do doby, než se objevila jiná převratná studie. Vzpomínám na zprávu, která tvrdila, že alergie mají patrně souvislost s absencí mikroskopických hub, které běžně žijí v lidském organismu a s nimiž se už malé dítě běžně setkává, pokud je mu odmalička dopřáno ušmudlávat se hlínou nebo v pískovišti, tyto houby údajně měly mít vliv na rozvoj imunitního systému dítěte. Tvrdilo se tehdy, že hlínou ušmudlané děti alergiemi trpí mnohem méně, než děti čistotné. Dnes se zase mluví o vlivech jiných.

Odpovědět

pochybnosti o hygienicke teorii

pavel houser, www.scienceworld.cz,2004-02-12 14:58:42

o souvislosti alergii s hygienou ci parazity je vsak mozne snadno pochybovat - cetl jsem o vysledich vyzkumu, ktery rikal, ze nejvice alergii je na mestskych periferiich a v chudinskych ctvrtich - kde rozhodne nelze predpokladat prebytek hygieny...

Odpovědět

simulace parazitů

xb,2004-02-12 14:11:53

Slyšel jsem, že regulační mechanismy lidského organismus počítají se zavšivením, blechami a různými dnes již v civilizovaném světě vymýtěnými parazity. Možná dětem chybí i chemikálie, které do těla vypouští tito živočiši.

Odpovědět

Zamyšlení

Eva Boková,2004-02-12 09:34:33

Ačkoli obvykle s autorem tohoto příspěvku v mnoha věcech souhlasím, přečtení jeho článku mě přivedlo k hlubšímu zamyšlení. Nápad se záměrnou "infikací" mi opravdu velmi připomíná očkování, které miminka povinně podstupují. Mnohdy bouřlivá reakce dětského organismu by mohla být důkazem, že ve stejném věku nemusí být imunitní systém různých dětí na stejné úrovni. Zatím jsem ještě nečetla materiál, v němž by vědci dokázali, že umí určit stupeň rozvoje obranyschopnosti, takže soudím, že by záměrné nakažení bylo velmi riskantní záležitostí. Vždyť v současnosti se ozývají i hlasy proti očkování! Vše je podle mého názoru záležitostí velmi individuální, proto i přístup k němu by se měl vyznačovat stejnou individualitou.
Souhlasím naprosto s myšlenkou, že setkání rozvíjejícího se organismu s adekvátně "nebezpečnou" látkou může přispět k posílení jeho imunitního systému. Ovšem původ alergií má určitě mnoho dalších spouštěcích mechanismů, z nichž nedostatek "protivníků" (míněno chorob) je jen jedním z nich. Například používání saponátů či agresivních pracích prostředků pro zajištění hygieny může u dítěte spustit alergickou reakci, neboť na tyto látky obranný systém malého dítěte není připraven zcela určitě. Ale třeba se evolucí jednou vyvine gen pro vznik imunitního systému, schopného odbourávat třeba "jemný saponát, co tak krásně voní - jako citróny" :-)))
Přes všechny své výše uvedené připomínky k článku jsem ráda, že se Osel.cz podobnými tématy zabývá. Jen houšť a klidně více do hloubky i šířky podobné problematiky!

Odpovědět

Dvě poznámky

Pavel,2004-02-12 07:14:46

První - s tou hygienou se to u nás v některých porodnicích nepřehání. V porodnici, kde rodila manželka, se válely v koutech chumáče špíny a pocit špinavosti člověka neopouštěl. Naproti tomu ve stejné nemocnici v jiných odděleních byla čistota vzorná. Že by záměr?
Druhá - není očkování také záměrnou nákazou?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz