Němečtí neurologové Stefan Schuster a Thomas Schlegel z university v Norimberku sledovali reakci stříkounů po dopadu hmyzu na vodní hladinu. Zjistili, že ryba reaguje velmi rychle. Často vyrazí dřív než za 4 setiny sekundy. Reakce stříkouna je i překvapivě přesná. Ryby nezaskočila ani situace, kdy do vody spadl hmyz současně na dvě různá místa. Stříkoun se bleskurychle vydá ke kořisti, kterou má blíž.
Rychlá reakce, dokonalá orientace a perfektní koordinace pohybu – to všechno jsou velmi náročné činnosti. Tenisté, baseballoví pálkaři nebo hokejoví gólmani by o tom mohli dlouho vyprávět. Člověku se při plnění podobných úkolů aktivují v mozku rozsáhlé oblasti s bezpočtem nervových buněk. Stříkoun nemá tolik neuronů k dispozici a přesto náročný úkol vyhledání padající kořisti bravurně zvládá.
Schuster a Schlegel zjistili, že v mozku stříkouna zajišťuje reakci na kořist spadlou do vody pouhých šest neuronů. Není to jediná úloha těchto nervových buněk. Spouštějí například i bleskový úprk před dravci. Z oka putuje do mozku ryby informace o pohybu kořisti a tam se kombinuje s informacemi o pozici těla stříkouna. Šest neuronů je zpracuje přesně a rychle. Výkonný povel svalům pro úprk do míst, kam padl hmyz, proto následuje jen s minimální prodlevou.
Výsledky výzkumu na stříkounech zveřejněné prestižním vědeckým týdeníkem Science zaujaly i neurology, kteří se zabývají fungováním lidského mozku.
„Tahle studie dokazuje, že i velice důmyslné jednání může být výsledkem práce velmi jednoduchého nervového okruhu. A to, co s ním dokážou tyhle ryby je prostě úžasné.,“ řekl v komentáři pro Science americký neurolog Russell Poldrack z University of Califonia.
Stárnete a hloupnete?
Autor: Martina Štěpánová (21.10.2016)
I papoušci se chovají ekonomicky
Autor: Josef Pazdera (01.07.2016)
O logice trochu netradičně
Autor: Petr Habala (27.11.2008)
Sova je síce symbolom múdrosti - ale neoprávnene
Autor: Dagmar Gregorová (06.09.2008)
Paměť lze zlepšit injekcí
Autor: Josef Pazdera (17.08.2008)
Diskuze:
To my připomíná jednu teorii z mládí
jar,2008-01-21 12:19:34
Týká se alkoholu a jeho vlivu na rychlost reakcí v mozku. Jde o to že kratší řetěz neuronů předá informaci rychleji než delší. Jenže má to taky háček, čím víc člověk chlastá, tím se stává rychlejší, ale musí včas přestat, nejrychlejší reakce má totiž v době, kdy mu v mozku zbývají pouze dva neurony a v této době musí přestat pít, protože se již jedná o množství kritické. Vyřazení dalšího neuronu totiž způsobí, že informace již není kam předávat. :-)
Podle Penroseho teorie vědomí
Aether,2008-01-15 02:01:54
..je informace zpracovávaná v nějakých mikrotubulech uvnitř neuronu, takže ten se chová podstatně inteligentnějc, než neuron v klasických modelech neuronových sítích. Z čehož vyplývá, že neuronová síť je spíš něco jako multicore procesor, samozřejmě s potenciálními dopady na mentální kapacitu lidského mozku. Dtto nedávný článek v Nature
http://www.nature.com/nature/journal/v450/n7173/full/nature06416.html
a další:
http://sci-con.org/2007/04/consciousness-in-the-single-neuron/
http://cogprints.org/3891/1/snt-9html.htm
..plivat do vody...
jara cimrman,2008-01-14 20:30:15
...vzpominam si, z Tri musketyru, kterak byl jeden z nich vybran do jejich spolecnosti prave proto ze taky plival do vody, z mostu, aby se delala kola....z toho jeho kolegove poznali, ze je povahy hloubave a byl na zaklade toho prijat....
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce