V případě vnášení genu pro fluoreskující protein jde o žertíky a pokusy najít nové formy v umění jen zcela okrajově. Svítící protein se používá jako značky pro sledování funkce molekul v lékařském a biologickém výzkumu. Zabydlel se i v praktických laboratořích, včetně těch terénních, sledujících stav životního prostředí.
Dosud byly tyto proteiny většinou spojovány s medúzami a korály, což jsou velmi primitivní organismy. Nyní to spíš vypadá, že gen pro svítící protein může mít kde kdo. Vědci ze Scripps Institution of Oceanography at UC San Diego zjistili jeho přítomnost u organismu, který je z pohledu evoluce v klíčové pozici. Je na samém základu strunatců. Článek na toto téma se objevil v říjnovém čísle Biologického bulletinu, kde Dimitri Deheyn se svými japonskými kolegy publikoval zjištění zeleného fluoreskujícího proteinu (GFP) u kopinatce. Kopinatci jsou rybám podobné mořské organismy, které se řadí do kmene strunatců a tvoří vněm samostatnou třídu.
Fluoreskující protein, který vědci u kopinatců zjistili, má velmi podobnou strukturu tomu, který tvoří koráli. To je další překvapivé zjištění. Když si uvědomíme, že koráli (jsou nejstarobylejší z kmene žahavců) a kopinatci (spadající do řádu strunatců) od sebe dělí miliony let samostatného vývoje, pak je s podivem, že si gen a jeho produkt stále zachovávají strukturu, která odolává náhodným mutacím. To, že je tento protein bez velkých změn evolučně zakonzervován naznačuje, že by mohl hrát nějakou významnější roli.
Zatím ale bylo jen málo živočichů na přítomnost tohoto genu testováno a tak je možné, že se v tomto směru dočkáme ještě dalších překvapení. To, že objev svítícího proteinu u strunatců udělal z jeho výskytu prakticky přirozenou záležitost (mezi strunatce patříme i my lidé), ekologisty zřejmě nepotěší. Může to totiž vést až ke změnám v legislativě a ke změně postojů veřejnosti v posuzování geneticky modifikovaných organismů.
Stojí za to si připomenout případ geneticky modifikované akvarijní rybky dánio pruhované (Danio rerio) a zcela odlišný postoj společnosti k jeho posuzování u nás a za velkou louží. Danio pruhované je rybka, kterou známe spíše pod označením zebřička. V případě, který máme na mysli, jde o rybu, jíž vědci do genomu vložili gen pro tvorbu našeho svítícího proteinu. Stanovisko Food and Drug Administration (FDA), což je americká organizace, jež se stará o bezpečnost potravin, zaujala k tomuto organismu následující postoj:
“Protože tuto tropickou akvarijní rybu nikdo nejí, nepředstavuje z hlediska bezpečnosti potravin žádné riziko. Neexistuje žádný důkaz, že by geneticky modifikovaná zebřička představovala pro životní prostředí větší riziko než běžně chovaná zebřička nemodifikovaná. A nemodifikované zebřičky se prodávají a chovají bez následků na životním prostředí už dlouhou řadu let.“
Takový verdikt ale znamená, že se tyto ryby mohou v USA chovat i prodávat. Obchoduje se v mezinárodním měřítku a ryby GloFish, jak se jim říká, jsou mezi akvaristy šlágrem. To se děje už více než tři roky.
Na stránkách České inspekce životního prostředí se setkáme se zcela odlišným pojetím:
„Česká inspekce životního prostředí upozorňuje na výskyt nepovolené geneticky modifikované akvarijní ryby dánio pruhované / Danio rerio / v prodejnách akvarijních ryb, v nabídce velkoobchodů, na burzách a výstavách. Dále připomíná, že všichni, kteří s tímto živočichem nakládají, ( především obchodníci, chovatelé atd.) se vystavují postihu ( vysokým pokutám ) za neoprávněné nakládání s nepovoleným geneticky modifikovaným organismem podle zákona č.78/2004 Sb.“
Pokud byste náhodou nabyli (v souladu se stanoviskem expertů), dojmu, že Vám z chovu této ryby nic nehrozí, nedoporučujeme varování inspekce a celní správy považovat za žert. Jsou oprávněny vám za to napařit pokuty v řádu milionů korun.
Na to, že kopinatci také svítí se přišlo náhodou při studiu malých mořských organismů vylovených v oblasti Mexického zálivu u města Tampa na Floridě. Když si vědci posvítili (UV lampou) i na další příbuzné druhy zmíněných kopinatců z oblasti středomoří i Japonského moře, ukázalo se, že svítí také.
Skutečná funkce těchto molekul není známa. Soudí se, že by mohly sloužit jako štít, který absorbuje zhoubné ultrafialové záření a odráží jej ve formě fluorescenčního světla. Molekuly tohoto proteinu by také mohly sloužit jako ochranný antioxidant tlumící v organismu stres, ke kterému dochází například při změnách v životním prostředí, jako je kolísání teploty a podobně.
GFP, jak se také fluoreskující proteiny v anglosaské literatuře označují, jsou látky se kterými lze snadno pracovat a lze je použít jako značky k označování jiných molekul. Fluoreskující proteiny se využívají stále intenzivněji a to jak v biotechnologiích, lékařství i výzkumu. Dnes už nejde jen o gen z medůzy a protein svítící žlutozelenou barvou. Gen z korálnatců produkuje protein s červenou barvou a praxe volá po dalších barvách a odstínech. Pátrání po dalších organismech bude zcela jistě pokračovat.
Pramen: Scripps Institution of Oceanography at UC San Diego (2007, November 5)
Supranormální sluch
Autor: Josef Pazdera (08.07.2024)
Nechtěný efekt ekologického zemědělství
Autor: Josef Pazdera (24.03.2024)
Lidský inzulin z mléka GMO krávy
Autor: Dagmar Gregorová (16.03.2024)
Svítící rostliny druhé generace
Autor: Josef Pazdera (05.10.2021)
Budeme nosit oblečení ze svalových vláken?
Autor: Josef Pazdera (01.09.2021)
Diskuze:
Co naši genetici?
Libor Kotula,2007-11-07 09:42:42
Americká FDA je považována za instituci, která než něco povolí, vyžaduje mnohem více testů a odborných posouzení případných dopadů,než jakákoli jiná instituce. Proto také co projde FDA, jinde ve světě rovněž nebývají námitky. Jak je možné, že v případě zebřičky je stanovisko našich úřadů je po tři roky tak odlišné? Ta rybka se už chová po celé Zeměkouli, tedy ani z praxe žádné negativní zkušenosti nejsou. Není čas i našim chovatelům nebránit v tom, aby si z celosvětového obchodu mohli taky trochu utrhnout pro sebe? Bývali jsme rybičkářská velmoc....
Protoze
Jirka,2007-11-07 11:33:23
FDA se stara jen o jidlo (a tudiz si muze dovolit rict, ze dlabe na to, co se neji) a zminena Ceska inspekce ZP je vazana prijatou a platnou legislativou (coz neevropska FDA samozrejme neni). Myslim, ze neni zas tak slozite to pochopit. Urad za to nemuze. Muze za to ta legislativa.
Tolerance
Libor Fára,2007-11-07 08:10:07
Mezi určitý náznak toho, že jsme mohli mít něco společného s tímto proteinem je považována také fakt snášenlivosti. Už bylo uděláno tolik pokusů na různých druzích a přitom jej všichni velmi dobře snášejí (myš,prase, králík, ryba,...)
ideální test
Lenka,2007-11-07 07:48:33
Tyto rybičky se již používají k detekci těžkých kovů v pitné vodě. Je to zařízeno tak, že kovy v těle ryby aktivují gen teprvepak začne syntéza proteinu. Pokusy se dělají sdetekcí dalších toxických látek. Jako indikátor znečištění jsou ideálním levným detektorem pro chudé země.
úřední šiml
Medvědovič,2007-11-07 07:46:10
I kdyby se zjistilo že neandrtálec světélkoval, Česká inspekce životního prostředí svůj názor nezmění, prozože je tu šance vybrat pokutu, a o to přeci jde ne o nějakou "ochranu". Podívejte se co se stane se zabavenými zvířaty a rostlinami zachcenými na celnicích. Většina uhyne dřív než o ní stihnou rozhodnout nebo v důsledku jejich rozhodnutí. Viz želvy J.X.Doležala nebo kaktusy Turbinicarpus alonsoi.
Překlepy
Pavel,2007-11-07 07:25:29
"Pokud byste náhodou nabyly ..."
"Na to, že kopinatci také svítící se přišlo náhodou ..."
objev svítícího proteinu u strunatců...
ZEPHIR,2007-11-07 03:36:42
...může ... vést až ke změnám v legislativě a ke změně postojů veřejnosti v posuzování geneticky modifikovaných organismů..
Vpravdě oslí můstek a bonmot dne. Stejně tak můžu říct, že nález fluorogenu u kopinatce je dalším důkazem snadnosti přenosu genů mezi kopinatcem a korálama (nejspíš se jich to ubohý zvíře kdysi najedlo a začalo svítit) a tím jen dalším argumentem pro pečlivou kontrolu pohybu GMO produktů. Protože kdo by chtěl dopadnout jako kopinatec, že?
Zmeny v nekolika oblastech?
F. Vetyska,2007-11-07 07:59:53
Pane Zephire Vaše dedukce má jednu chybu. Je totiž nepravděpodobné, že by protein, který zůstává konzervovaný po miliony let zničeho nic udělal takový kotrmelec, že by dopustil tak složité změny ve své struktuře, které oblast red section představuje. Navícby semusely udát změny ve dvou dalších nesouvisejících oblastech. A pak, jako mávnutím proutku, by zase tento gen zůstával po miliony let prakticky beze změn.
v.p. Zephir
Robert,2007-11-07 08:24:17
"kdo by chtěl dopadnout jako kopinatec, že?"
T.j. po milióny rokov tu svietiť? No kľudne...
No jako kopinatec klidně....
Bikkhu,2007-11-07 08:56:54
Ale jako ZEPHIR bych teda opravdu dopadnout nechtěl ...
... Ale nezrácejte naději, možná to půjde léčit genetickou manipulací :-)))
Robert
Pepa z depa st,2007-11-07 16:12:18
Kdoví,co by Vám řekla manželka,kdyby Vám začal potmě třebas zeleně svítít... .
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce