Představu spokojenosti a libých pocitů nám ale poněkud nabourává fakt, že kočky často předou i v situacích, kdy je na ně vyvíjen nepříjemný nátlak, například při zákrocích u veterinárního lékaře, nebo když se zotavují po bolestivých zraněních. Tato hádanka přivedla výzkumníky ke zcela vážnému studiu zaměřenému na to jak a proč kočky předou.
Kočky produkují vrnění prostřednictvím přerušovaného stahování hrtanových a bráničních svalů. Předou jak při vdechu, tak při výdechu. Konstantní frekvence vrnění probíhá v rozmezí 25 – 150 Hertzů. Z několika nezávislých pozorování vyplynulo, že vlnění o frekvenci v tomto rozsahu zlepšuje densitu (pevnost) kosti a že také podporuje hojení ran. Pochopení souvislostí mezi frekvencí zvuku kočičího vrnění a zlepšeného hojení poškozených kostí a svalů je velkou výzvou, která láká řadu lékařských specialistů. Ztráta pevnosti kostí a svalová atrofie je například vážnou komplikací při dlouhodobých pobytech astronautů. Při nulové gravitaci jejich kosterní a svalový aparát není vystaven fyzické zátěži, která za normálních podmínek vzniká při sezení nebo stání. Výdej síly na Zemi je potřeba i k pouhému zachování držení těla. U lidí v kosmu dochází k rychlému odvápňování a řídnutí kostí, svalové atrofii.
Kočky v tomto směru mají s astronauty dost podobného. Způsob jejich života by se dal nazvat „šetřením výdeje energií“ - mají dlouhou dobu nečinnosti a spánku. Stav nicnedělání má na jejich kosti a svaly obdobný dopad, jako na astronauty stav bez tíže. Zdá se pravděpodobné, že se u koček vyvinulo vrnění, jako mechanismus, který stimuluje svaly a kosti, brání vývinu osteoporózy, ochablosti svalů a to vše bez větších nároků na výdej energie.
Do nové představy významu vrnění zapadají i další souvislosti. Domestikace koček a šlechtění jejich okrasných forem je ve srovnání s jinými domestikovanými druhy, záležitost podstatně mladšího data. Kočky také nevykazují tak mnoho abnormalit kostí a svalů, jako například jejich masožraví vzdálení příbuzní – domestikovaní psi. Možná je to předení, které kočkám pomáhá zmírnit vliv podmínek vedoucích k dysplazii a osteoporóze, jejichž výskyt je u psů mnohem častějším jevem.
Základem rčení, že kočka má devět životů, může být právě kočičí vrnění.
Naše představy o tom, že kočky předou proto, že jsou šťastné je sice lákavá, ale mnohem pravděpodobnější je, že se sice jedná o prostředek komunikace ale pravděpodobně též o mocný nástroj péče o jejich vlastní zdraví.
Diskuze:
příliš komplikované ...
kolemjdoucí,2006-06-01 14:45:27
Domnívám se, že Tamara je blíže skutečnosti, než článek. Stejně jako lidem pomáhá při léčbě dobrá pohoda a optimismus, domnívám, se, že kočičí vrnění v krizových situacích je reakcí organismu, navozující či sugerující "příjemný stav mysli" navzdory prožívané skutečnosti.
prečo mačky pradú
tamara,2005-09-06 20:45:19
Podobný názor som už čítala v časopise FOCUS, kde autor písal, že pradenie je pre mačky určité "anestetikum" a pomáha pri hojení rán a chorôb.
Nie som si ale istá, či to platí aj o ženách ako to spomínal Jozef :o)
proč kočky předou
josef duben,2003-03-07 15:22:21
Docela mě mrzí, že se nikdo zatím nezval. Ačkoli, proč by měl? Článek je takový, že k němu není co dodat. Ale dalo by se, například další důkaz proč se říká, že ženy jsou kočky. Protože také vrní, neřekl bych, že předou. Nevím, jestli se jim zpevňují kosti, ale pravda je, že se dobře hojí. Moje žena v mé péči často vrní a opravdu se dobře hojí. Doufám, že nám to vydrží do vysokého věku a nebudou se jí ty kosti tak lámat, jak je to u stařenek obvyklé.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce