
Hubbleova konstanta je jedním z klíčových parametrů kosmologie. Doslova určuje osud vesmíru. Vyjadřuje vztah mezi rychlostí pohybu určité galaxie v rámci rozpínání vesmíru a její vzdáleností. Odhady hodnoty této konstanty se pohybují kolem 70 kilometrů za sekundu (na megaparsek), ale nejsou úplně jednotné. Což je momentálně obrovský problém a jedna z největších záhad, s nimiž se potýkají kosmologové.

Podstatou těchto trablů s Hubblem (Hubble tension) je, že měření této konstanty, založená na blízkých galaxiích a supernovách, vedou k Hubbleově konstantě asi o 10 procent vyšší, než jakou předpovídá standardní model vesmíru Lambda-CDM.
Trable s Hubblem jsou zneklidňující, vždy jde o osud celého vesmíru. Výzkumné týmy na tom dělají, až se z nich kouří.
István Szapudi z americké University of Hawaiʻi, Mānoa a jeho spolupracovníci tvrdí, že mají řešení. Podle nich náš vesmír rotuje, i když z našeho pohledu extrémně pomalu. Jestli mají pravdu, mohlo by to vyřešit Hubbleovu konstantu.
Szapudi parafrázuje populární mem Hérakleita z Efesu „Panta rhei“ jako „Panta kykloutai,“ tedy namísto „vše plyne,“ říká „vše se otáčí.“ Galileo Galilei by z něj měl jistě radost.
Szapudiho tým vyvinul matematický model vesmíru. Když si ho pustili se standardními pravidly, byl to obyčejný vesmír, jak ho známe. Pak do něj ale přidali rotaci, jen nepatrnou a nestačili se divit. Malá změna měla značné následky. S překvapením zjistili, že když nechají vesmír decentně rotovat, řeší to trable s Hubblem, aniž by to odporovalo současným astronomickým pozorováním.
Mají-li Szapudi a spol. pravdu, vesmír rotuje, jako by s ním otáčel nějaký lenochod. Odhadují, že se touto rychlostí vesmír otočí jednou asi za 500 miliard let. Což by znamenalo, že ještě neurazil ani tři setiny své první otočky. Takové otáčení je tak příšerně pomalé, že ho nelze jen tak snadno detekovat. Podle výpočtů je ale dost rychlé na to, aby ovlivňovalo rozpínání vesmíru a vytvářelo trable s Hubblem.
Badatelé jsou přesvědčeni, že jejich rotující vesmír nekříží žádné fyzikální zákonitosti, takže by přinejmenším teoreticky mohl fungovat. Teď musejí ze své teorie vybrousit konzistentní model, a pak přijde na řadu hledání možných postupů, jak tuhle ohromující věc ve vesmíru prokázat.
Video: Chirurgické odstranění nelinearit a... Istvan Szapudi (Havaj)
Literatura
Diskuze:
Takže z naměřených rozdílů Hubbleovy konstanty
Miroslav Gretschelst,2025-04-15 22:11:02
by měl jít určit směr osy rotace vesmíru a všechny objekty pozorované v tomto směru by měly mít nižší hodnotu Hubbleovy konstanty podle vzdálenosti od osy a naopak nejvyšší hodnotu by měly mít objekty v rovině kolmé na osu rotace. Pokud naše dalekohledy dohlédnou na objekty na ose rotace a v rovině rotace s největší hodnotou, měl by z toho vyjít "tvar" našeho vesmíru. Pokud se rozpíná současně působením vakua a odstředivou silou, asi to bude nějaká "placka" řídké hmoty řítící se prostorem, možná k nějakému takovému dalšímu "Vesmíru" :-). Myslím, je to dobrý námět pro pana Neffa.
Multivesmír automobil
Michal Kejík,2025-04-15 19:44:34
V kombinaci s objevem, že vlastnosti vesmíru nejlépe odpovídají tvaru pneumatiky, lze dojít k zajímavému závěru. Multivesmír může být jako jedoucí automobil :-)
Re: Re: Střed
David Pešek,2025-04-15 19:58:01
pokud vezmem v potaz pozorování že se vesmír v celém objemu rozpíná (rozpínal, nevidíme online) a na to bychom roubovali torii rotace tak tu máme možné vysvětlení že my bydlíme docela blízko středu a rotace vesmíru zrychluje a to dokonce ve všech rozměrech a směrech současně, nebo je vesmír ve tvaru anuloidu a střed a osa se v něm nenachází, dle pozorování i rotace anuloidu zrychluje - objekty se dostávají na vyšší orbitu a dále od sebe, ale tohle už by naroubovat asi šlo, jen musíme zavádět další druh temného čehosi - temná rotační síla, nebo dokázat že se gravitace šíří pomaleji než světlo a rozpínání vesmíru na velké škále
Jak se může měření lišit od modelu založeném na polovině pišvejcových konstant?
Martin Novák2,2025-04-15 19:25:28
Model lambda-CDM je založený na dvou pišvejcových konstantách lambda a dark matter, proč raději neupravit dvě konstanty o kterých (skoro) nic nevíme místo zavádění rotace?
Os otáčania
Ilil Akil,2025-04-15 15:26:42
Otáčanie vesmíru by potom ale narúšalo niektoré doterajšie princípy.
Že je vesmír na veľkých škálach všade a vo všetkých smeroch rovnaký.
Keďže by záležalo na vzdialenosti od osi otáčania, aj ktorým smerom voči ose niečo pozorujeme.
Jednotky
Ilil Akil,2025-04-15 15:20:24
V článku sa nejako zmršili jednotky Hubbleovej konštanty (km/s?).
Ještě trochu numerologie
Viktor L.,2025-04-15 13:38:08
Ještě trochu fyzikální numerologie: Z původního článku během všech těch překladů a přepisů vypadlo, že navržená rychlost rotace se náramně přesně shoduje s maximální možnou rychlostí rotace vesmíru: "Curiously, this is close to the maximal rotation, avoiding closed time-like loops with a tangential velocity less than the speed of light at the horizon."
Viz https://arxiv.org/abs/2503.13525
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni