Před pár lety svět žasl nad odvážnou technologií kalifornského startupu SpinLaunch. Postavili katapult, který dostřelí na nízkou oběžnou dráhu. Teď, jak se zdá, dozrála doba na praktické aplikace. SpinLaunch oznámili, že budou odpalovat stovky plochých mikrosatelitů na nízkou oběžnou dráhu zároveň. Mikrosatelity budou umístěny v raketě, kterou vystřelí SpinLaunch a raketa doletí na požadovanou orbittu. První start je naplánovaný na příští rok.
SpinLaunch vyvinuli centrifugální katapult, který urychluje náklad bleskurychlou rotací ve vakuové komoře, až do výstřelu, při němž náklad vyletí z katapultu rychleji než kulka. SpinLaunch teď chtějí svou technologii využít k vytvoření vlastní konstelace satelitů Meridian Space. Věří, že se stanou tvrdou konkurencí pro Starlink a podobné služby.
Před pár dny SpinLaunch prozradili, že nově získali 12 milionů dolarů od norské společnosti Kongsberg Defence and Aerospace (KDA). Mají tím pádem téměř 150 milionů dolarů. Jistě nebude náhoda, že divize KDA NanoAvionics postaví první várku 280 mikrosatelitů pro konstelaci Meridian Space. Tyto mikrosatelity by měly letět do vesmíru při testovacím výstřelu na orbitu v roce 2026.
Mikrosatelity mají tvar palačinky o průměru 2,2 metrů a hmotnosti přibližně 70 kilogramů. Díky tomu budou podstatně lehčí než většina soudobých komunikačních satelitů. Pro srovnání, aktuální satelit Starlinku V2 váží asi 800 kg. Pokud se příští rok startupu SpinLaunch povede vypálit mikrosatelity na orbitu podle plánu, bude to rekord v počtu satelitů vypuštěných zároveň do vesmíru. Momentálně ho drží mise Transporter-1, při níž bylo v roce 2021 vypuštěno do vesmíru 143 satelitů.
SpinLaunch již testovali demonstrační zařízení Suborbital Accelerator v Novém Mexiku. Vystřelili celkem 10 zkušebních raket, naposledy v září 2022. Při těchto testech trval jeden odpal až zhruba 30 minut. Náklad opouštěl katapult rychlostí až 8 tisíc kilometrů za hodinu a čelil při tom přetížení až 10 tisíc G.
Startup počítá s tím, že při budoucích komerčních výstřelech na orbitu bude stát vynesení 1 kilogramu nákladu něco mezi 1 250 a 2 500 dolary za kilogram. Je to méně než polovina nákladů SpaceX, když náklad na orbitu vynáší nosná raketa Falcon 9. Výhodou SpinLaunchu je i vstřícnost vůči životnímu prostředí, a také vůči orbitě.
SpinLaunch plánují, že vystřelí na orbitu cca 1 200 mikrosatelitů konstelace Meridian Space. Pak chtějí vybudovat plnohodnotný katapult Orbital Accelerator, který bude ještě podstatně větší než Suborbital Accelerator. Dostřelí přímo na orbitu, takže nebude nutné využívat pro přepravu nákladu rakety. SpinLaunch věří, že časem zvládnou až pět komerčních odpalů na orbitu denně. S touhle technologií rozhodně není nuda. Uvidíme, jak to zvládnou, držme jim palce!
Video: Watch a SpinLaunch test payload soar with on-board cam
Video: We're Building 280 Satellites for SpinLaunch's Satcom Constellation
Literatura
SpinLaunch testují svůj neuvěřitelný vesmírný katapult Suborbital Accelerator
Autor: Stanislav Mihulka (10.11.2021)
NASA otestuje vrh pozoruhodného katapultu SpinLaunch na suborbitální dráhu
Autor: Stanislav Mihulka (12.04.2022)
Hypersonické dělo Green Launch dostřelí na oběžnou dráhu
Autor: Stanislav Mihulka (16.04.2022)
Kosmický prak SpinLaunch úspěšně testuje průlomovou technologii
Autor: Stanislav Mihulka (11.10.2022)
Čína staví elektromagnetický railgun pro vypouštění masivních kosmoplánů
Autor: Stanislav Mihulka (22.03.2024)
Diskuze:
cirkularizace?
Jan Rychlik,2025-04-15 13:37:03
Jsem jen prostý člověk, školy nemám, ale jak se dostanou na tu oběžnou dráhu bez raket? Mi to furt vychází jako že to někde zase spadne, pokud se nepodaří trajektorii toho projektilu změnit tak, aby si zvedl perigeum, které je u SpinLaunche pod zemí. Leda že by ty satelity měly natolik silné vlastní motory, že by si zvedly perigeum samy...?
Re: cirkularizace?
D@1imi1 Hrušk@,2025-04-15 14:13:55
Článek je chybný. To, co vidíte na fotce a ve videu, na orbitu nic nedostane. Jde jen o demonstrátor ve zmenšeném měřítku. Uvažovaná orbitální verze by měla být větší a ústí by mělo mířit šikmo, ne kolmo. Projektilu by udělila jen 2,1 km/s zbytek rychlosti by dodal raketový motor. Viz diskuse níže.
Re: Re: cirkularizace?
Jan Rychlik,2025-04-15 14:28:53
Nojo, ale mám dojem, že se taky píše, že plná verze vy měla být schopna dopravit ten náklad na orbitu bez raket. A to mi nejde na rozum, jak to udělají, když bez dalšího pohonu mají k dispozici jen balistiku a ta vede jednoznačně zpátky na Zemi (pokud to teda nevystřelej na oběžnou dráhu kolem Slunce, ale to jim k orbitě taky moc nepomůže)
Re: Re: Re: cirkularizace?
D@1imi1 Hrušk@,2025-04-15 14:45:44
Píše se spousta nesmyslů, protože papír snese všechno. Ale takovou informaci nenaleznete ani na oficiální stránce SpinLaunche. Tam přímo píšou, že akcelerátor o průměru 100 m urychlí střelu až na 8000 km/h, čímž se ušetří 70% hmotnosti rakety a paliva.
Re: Re: Re: Re: cirkularizace?
Radoslav Pořízek,2025-04-15 22:04:40
Myslim, ze toto sa uz preberalo predtym v diskusii pod nejakym predoslom clanku o inom vesmirnom katapulte.
Strela urychlena na 8000 km/h zabrzdi o atmosferu, pricom sa zahreje a zhori.
Na rozumny katapult by to chcelo vakuovu ruru az niekam, kde je atmosfera vyrazne redsia, cca. 10 km nad urovnou mora.
Problemom cislo jedna je trenie v atmosfere pri vysokej rychlosti. Preto aj konvencne rakety startuju najprv "nelogicky" kolmo hore, co im nepridava ziadnu uhlovu rychlost, ale dostane ich to co najrychlejsie prec z hustej atmosfery, kde to potom postupne zalomuju a zrychluju na rychlosti, ktore by boli v hustej atmosfere nemyslitelne.
Dokud to nedostane zakázku od NASA
Jan Syk,2025-04-15 09:59:59
budu předpokládat, že to může být nefunkční prototyp. Každopádně pokud umí rychlost 8 000 km/s, mnohasetkilogramový projektil s náklady do 2 500 USD za kg a opakovaně během dne, čekal bych, že to koupí armáda, vylepší to a postaví z toho z toho "strategické" dělo. Možná by se kolem toho dala postavit i loď. Balistické střely jsou pořád děsivé.
Re: Dokud to nedostane zakázku od NASA
D@1imi1 Hrušk@,2025-04-15 10:29:45
Neumí to 8000 km/s. Má to údajně umět 2,1 km/s a zbytek rychlosti má dodat horní raketový stupeň. Ale ten je jen ve fázi návrhu. Viz můj komentář níže - článek jen zkopíroval některé dezinformace ze zdrojového článku, na který se odkazuje.
zaneřádění vesmíru
Alexis Bergman,2025-04-15 05:15:55
Nejbližším dílem Západu je zaneřádění a znečištění vesmíru. A ještě se to bude medidálně předvádět jako nesmírný kosmický přínos.
Re: zaneřádění vesmíru
D@1imi1 Hrušk@,2025-04-15 09:15:26
Západ na rozdíl od Rusácka nevytváří kosmický odpad cíleným sestřelováním satelitů na orbitě a neohrožuje tím astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici.
https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_1408#Destruction
Pokud máte obavu o ty internetové satelity, ty zpravidla operují v relativně nízkých výškách a bez vlastního pohonu se za několik let díky brždění o zbytky atmosféry samy přirozeně deorbitují. Starlinky navíc vlastní pohon mají, takže se po skončení životnosti deorbitují řízeně, aby minimalizovaly nebezpečí pro lidi na zemi.
Nepřesnost
D@1imi1 Hrušk@,2025-04-14 23:04:03
V článku je zásadní nepřesnost převzatá už ze zdrojového článku. Firma SpinLaunch rozhodně neplánuje nyní vynášet satelity Meridian Space pomocí svého suborbitálního katapultu! Je to nesmysl hned ze dvou důvodů:
1. Dosud ani neotestovali prototyp chemické rakety, která by změnila suborbitální trajektorii střely na orbitální. Suborbitálním katapultem se na orbitu bez horního raketového stupně nedostanou a orbitální katapult nemají (do toho mají jeho parametry sakra daleko)
2. V článku se uvádí, že chtějí stanovit rekord ve vynesení největší satelitní konstelace v jediné várce. Dosud je rekord 143 kusů, oni chtějí naráz vynést 250 kusů. Jejich satelity váží 70 kg/kus, takže celkový náklad by měl 17500 kg netto. To zhruba odpovídá nosnosti Falconu 9 nebo Ariane 6, ale katapult SpinLaunch takové nosnosti nedosahuje ani omylem ani v návrhu. Původní návrh byl, že bude na nízkou orbitu dopravovat asi 200 kg nákladu. A i k tomu má ten současný hoodně daleko.
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni