My, lidé, se dorozumíváme jazyky a jsme na to pyšní. Pochopitelně nás zajímá, kdy jsme k jazykům přišli. To je ovšem komplikovaná věc, protože jazyky jsou věc kulturní evoluce. Nezanechávají po sobě střepy ani otisky v hlíně, tedy alespoň ne přímo. Po původu jazyků u Homo sapiens musíte pátrat s důvtipem.
Náš druh vznikl podle aktuálních odhadů zhruba před 230 tisíci let, shodou okolností na konci předposlední doby meziledové. Ani to není jednoduché určit, natož pak zjistit, kdy vzniklo používání jazyků. Odhady, kdy k tomu došlo, se divoce liší, podle toho, z čeho vycházejí jejich autoři. Obvykle jde o fosilie nebo kulturní artefakty.
Shigeru Miyagawa z MIT a jeho kolegové zvolili jiný postup. Šli na to velice jednoduše. Předpokládali, že lidské jazyky mají společný původ, což potvrzuje celá řada výzkumů.
Vzhledem k tomu, že každá známá lidská populace používá jazyk, je podle badatelů rozumné se domnívat, že lidé měli jazyk, tedy v lingvistickém smyslu, přinejmenším ve chvíli, kdy se začaly oddělovat populace, které dnes známe.
Miyagawa a spol. analyzovali 15 různých genetických studií populací Homo sapiens za posledních 18 let. Tři z nich byly založené na chromozomu Y, tři se zabývaly mitochondriální DNA a zbývajících 9 zpracovávalo kompletní genomy. Nakonec dospěli k jasnému závěru. Dostupná data ukazují, že první geografické oddělení populace našeho druhu, o němž víme, které se týká Khoisanů, kdysi známých jako Hotentoti a Křováci, proběhlo zhruba před 135 tisíci let.
Tento údaj sice neprozrazuje, kdy se lidé opravdu začali dorozumívat jazykem, ale představuje nejzazší bod v čase, o němž víme, že už lidé jazyk měli. Miyagawa s kolegy se domnívají, že používání jazyků posléze vedlo k rozvoji moderního lidského chování, které pozorujeme asi před 100 tisíci let, od značek na objektech až po používání okru, především červeného, jako dekorativní barvy.
Video: Shigeru Miyagawa of MIT on what skills students need for an AI future
Literatura
Svědectví milionů knih: Racionalita je na ústupu již několik desetiletí
Autor: Stanislav Mihulka (06.02.2022)
Kognitivní lingvistika: Gramatické chyby vyvolávají reálný fyziologický vztek
Autor: Stanislav Mihulka (01.11.2023)
Proč je právní hatmatilka tak hrozně složitá?
Autor: Stanislav Mihulka (22.08.2024)
Stárnutí duchů ve stroji? Pokročilé generativní inteligence trpí demencí
Autor: Stanislav Mihulka (21.12.2024)
Diskuze:
Osobně bych tomuto výzkumu nepřikládal moc velkou váhu.
Jarda Ticháček,2025-03-19 16:26:31
Připadá mi to jako ty extrapolace, z nichž vycházejí pojmy jako mitochondriální Eva, nebo ten Adam s chromozómem. A pak stačila jedna malá populace v afrických horách, která do toho hodila vidle. A bylo to úplně jinak.
S tím, že existoval nějaký původní jazyk bych souhlasil za předpokladu, kdy by bylo dokázáno, že všichni lidé pocházejí z jedné malé skupiny lidoopů. Jenže to už jsme u biblického stvoření. Těch skupin bylo více. A odvažím se - bytostný laik - předpokládat, že to probíhalo podobně jako u jiných druhů. Vzájemná komunikaci existovala, ale tak na podobné úrovni, jako u tlup šimpanzů.
Osobně bych se přiklonil k názoru, že se nejprve objevily vlastnosti, které vývoj řeči umožňovaly. Třeba jazylka. A utváření hrtanu a hlasivek. A teprve poté se v různých skupinám začal používat nějaký jazyk tak, jak jej známe a chápeme dnes.
Nějaké společné rysy, že kterých by bylo možné extrapolovat, bych osobně považoval za sekundární. Vzniklé kulturní výměnou. Na kterou byl opravdu dlouhý čas.
Zkusím to na psech a kočkách. Několikrát v životě jsem zažil smíchání smeček do jedné.
Když člověk vezme psy a kočky a stěhuje se někam, kde ta zvířata jsou. Nebo se někdo přistěhuje. Samozřejmě nejprve přichází velmi opatrné seznamování, agrese, rvačky a opatrnost. A základní domluva. Budeme si čuchat. Pak koexistence. A za nějaký čas (chce to možná hudební sluch) člověk zjistí, že ty psi a kocouři štěkají a mňoukají úplně jinak. Pes, který pravidelně jezdí někam, kde se potkává s jinými, se kterými pobývá delší čas, mluví jinak s partou na vesnici, jinak v rakouském vodáckém kempu a jinak s partou psů na trampské boudě. Vydává jiné zvuky, které další psi vnímají podle kulturních souvislostí.
Takže i psi a kočky mají nářečí a jazyky. A stejně jako lidé se dokáží nějak dohodnout, i když si nerozumí ani mňouk. A časem se domňoukají a dovrčí.
Sakra, když člověk zjistí, že jeho vlastní pes ovládá několik cizích jazyků, začne přemýšlet. Třeba nad tím, že to, co doma říká ostatním psům jako varování je jinde lákáním ke hře.
A zkusme z toho extrapolovat původní psovštinu.
Re: Osobně bych tomuto výzkumu nepřikládal moc velkou váhu.
Jarda Ticháček,2025-03-19 17:02:41
Ještě bych to doplnil.
Kdyby ta extrapolace měla platit, musel by platit i jiný předpoklad. Tedy nějaká dávnější a starší forma komunikace. Grimasy, řeč těla, gesta. Jenže ani to nemáme společné. Úsměv, které část lidstva používá jako grimasu vyjadřující: „nic si z toho nedělej, bude lépe” vnímá další část světa jako výsměch a agresi ve smyslu: „dobře ti tak”. Stačí odjet dva tisíce kilometrů jinam a už člověk musí přemýšlet. Tak jak se tady usměji když vidím maminku s hezkým dítětem, a maminka je ráda, je jinde vnímán jinak. Jsem vnímán jako nebezpečí.
Jasně, máme všichni lidé na světě nějaké společné ksichty a gesta. Jenže ta nejdou extrapolovat k nějakým pradávných lidem. Ty máme společná se šimpanzi, orangutany a krysami. Jenže to jsou grimasy a gesta, která nesouvisí s kulturou, s jazykem, s prostředím. Nějak se dokážeme dohodnout na jednoduchém společném základu. Na tom, jak jsme se domlouvali s maminkou v době, kdy jsme uměli jen brečet a nebrečet.
Tam lze extrapolovat. Jenže to jsme možná na konci prvohor.
no prostě
Eva M,2025-03-19 15:10:04
.. kdeco se může vyvinout paralelně, mečoun, icbtyosaurus a delfín, abychom zvolili příklad nejzprofanovanější, ale jazyky, ty nééé...
naši předkové i vyhynulí bratránci mohli vyrábět nástroje a kdesi cosi, žít v tlupách - ale jazyk, to néé, jestli se něčím dorozumívali, tak to samozřejmě byla výhradně pantomima...
;-) tož to jsem zvědavá, kdo opráší "¨teorii baskických mnichů"
Mlaskali?
Tomáš Novák,2025-03-19 07:46:22
Sanové mají tu slavnou "mlaskavku", kromě našeho českého "ř" jediný zvuk, který nikde jinde nenajdeme. Bylo to už u tohoto prastarého jazyka?
Re: Mlaskali?
G Hart,2025-03-19 08:15:43
No vzhledem k tomu, že Křováci jsou mongoloidní plemeno a nikdo neví, jak se do Afriky takhle hluboko dostali, tak by museli nejprve odejít z Afriky do Asie, tam se vyvinout v asijské plemeno a znovu se oddělit od mongolů a odejít znovu zpátky do Afriky a celou ji přejít a to vše za 135 000 let? To mi nějak nevychází....
Re: Re: Mlaskali?
D@1imi1 Hrušk@,2025-03-19 09:49:33
Kde jste v první řadě přišel k informaci, že jsou Křováci mongoloidní plemeno?
Re: Re: Re: Mlaskali?
G Hart,2025-03-19 11:10:28
Zkuste např.knihu Tajemný svět Kalahari. A věděl jste, že Křováci mají jako jediný národ celoživotní erekci ....
Re: Re: Re: Re: Mlaskali?
G Hart,2025-03-19 11:13:37
Aha,tak od vydání knihy se to změnilo a už je to samostatná rasa .
Re: Re: Re: Re: Mlaskali?
Vojtěch Kocián,2025-03-19 13:32:52
Ztracený svět Kalahari...
Knížka může být fajn čtení (nečetl jsem), ale autor nebyl vědec a spousta tvrzení v jeho knihách byla zpochybňována. Nemám nic proti fikci nebo přikrášlené pravdě v literatuře, ale nevydával bych to jako věrohodný zdroj vědeckých informací.
Re: Re: Mlaskali?
Petr the Hrubiš,2025-03-19 14:00:15
Koncepty jako plemeno a mongoloidní jsou zastaralé a neodpovídají stavu dnešního poznání. Fenotypická plasticita nebyla dostatečně známa, respektive nebyla plně doceněna (rasisty a xenofoby není doceňována dodnes).
Re: Mlaskali?
Petr the Hrubiš,2025-03-19 13:54:40
Nemají mlaskavku (klik), nýbrž mlaskavky (kliky, o tom níže).
Jedná se o tři jazykové rodiny někdy souhrně označované jako khoisanské:
1. Khoe–Kwadi
2. Kxʼa
3. Tuu
Někdy se k nim řadí také tyto izolované jazyky:
4. Sandawe
5. Hadza
Vzájemná příbuznost těchto jazyků však doposud nebyla uspokojivě prokázána, nadějně se jeví spojení Khoe-Kwadi a Sandawe. Pokud skutečně všechny příbuzné jsou, musely se ze společného prajazyka vydělit tak dávno, že už je to pomocí srovnávací metody nedetekovatelné. Je třeba si uvědomit, že inventáře hlásek (stejně jako slovní zásoba a gramatika) podléhají vlivu jazykového kontaktu, takže i dva vzájemně nepříbuzné (nebo blízce nepříbuzné) jazyky si mohou po dostatečně dlouhé době vzájemných interakcí (přejímek, biligvismu, obchodních kontaktů, migrace) začít být zvukově podobné. Občas se stává, že jedna populace zcela podlehne jazykovému vlivu jiné populace, a to i geneticky velmi odlišné (proto mají černí Američané africké geny, ale hovoří anglicky, tedy západogermánským jazykem indoevropské jazykové rodiny; proto Vikingové v Normandii přešli ke starofranštině atd.). Nelze se tedy spoléhat ani na samotnou historickou jazykovědu, ani na samotnou genetiku, ale obrázek je nutné skládat z mnoha různých dílků včetně srovnávací mytologie a archeologie, přičemž často se musíme smířit s tím, že některé věci už se zřejmě nikdy přesně nedozvíme.
Např. pra-khoe-kwadi (prajazyk první zmíněné khoisanské rodiny) odborníci rekonstruují se 5 řadami mlaskavek: až 6 dentálních mlaskavek, 6 laterálních, dále alveolární, palatální a další. Ze současných jazyků rozlišuje největší počet mlaskavek (vedle souhlasek nemlaskavých) jazyk !Xóõ (spíše se jedná o celou skupinu příbuzných nářečí), konkrétně východní nářečí mají 20 až 30 nemlaskavek a až 83 mlaskavek (vysoké číslo je dáno kombinací pěti míst artikulace s nosovostí, glotalizací, apirací a znělostí). Slušný úvod do problematiky nabízí anglická Wikipedie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Taa_language#East_%C7%83Xoon_(Traill)_2
Kromě výše uvedených jazyků a jazykových rodin najdeme mlaskavky i u několika dalších jazyků, např. bantuských (zulu) nebo afroasijských (dahalo). O tom, zda mlaskavky představují konzervativní rys, nebo naopak jazykovou inovaci, se vedou spory, ale zdá se, že momentálně převládá první názor. Podle jedné z hypotéz ovšem mohou být mlaskavky inovací, která původně začala v expresivní, onomatopoické části slovní zásoby. O tom by svědčila skutečnost, že jakmile se vypůjčené mlaskavky v jazyce etablují, mohou se rozšířit i do nativní, nepřejaté slovní zásoby.
Re: Mlaskali?
Jarda Ticháček,2025-03-19 15:43:10
No, ony jsou i jiné speciality.
Tuším (ale nerad bych lhal, je to informace více než polozapomenutá), že i v Evropě je jazyková skupina, které část zvuků při hovoru tvoří nádechem. Po světě je jich více.
Tehdy mne ta informace zaujala hlavně proto, že hraji na foukací harmoniky ve druhé, třeti, občas čtvrté a páté poloze. A tedy hlavně vdechují.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce