Dostaneme se temné hmotě na kobylku s atomovými hodinami a lasery?  
Australsko-německý výzkumný tým předvedl ukázkovou spolupráci při lovu ultralehké temné hmoty. Použili data sítě ultrastabilních laserů v evropských institucích a data atomových hodin GPS satelitů. Díky tomu mohli prohledat kout fyziky, kam se předešlé výzkumy doposud nedívaly. Temná hmota tam ale, bohužel, nebyla.
Satelit GPS Block IIIA. Kredit: U.S. Air Force, Wikimedia Commons.
Satelit GPS Block IIIA. Kredit: U.S. Air Force, Wikimedia Commons.

Mezi lovci temné hmoty je v současné době nejvíce populární ultralehká temná hmota, tedy především proto, že dřívější favorité pohořeli. Hon na temnou hmotu ale pokračuje a fyzici, jak se ukazuje, mohou rafinovaně využívat existující technickou infrastrukturu.

 

Benjamin Roberts. Kredit University of Queensland.
Benjamin Roberts. Kredit University of Queensland.

Nedávno to názorně předvedl mezinárodní výzkumný tým, který vznikl díky spolupráci australské University of Queensland a německého institutu Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB). Benjamin Roberts z University of Queensland a jeho kolegové použili data atomových hodin a stabilizovaných laserů, které byly oddělené v čase i prostoru. Díky tomu mohli pátrat po formách temné hmoty, které byly v předchozích experimentech nedostupné.

 

Logo. Kredit University of Queensland.
Logo. Kredit University of Queensland.

Badatelé analyzovali údaje získané z evropské sítě ultrastabilních laserů pospojovaných optickými kabely a spolu s nimi údaje atomových hodin, které se nacházejí na palubě satelitů sítě GPS. Porovnáváním velmi přesných měření na značnou vzdálenost mohli vědci v analýzách detekovat velmi nezřetelné stopy oscilujících polí temné hmoty, které by v jiných typech experimentů nemohly být patrné.

Nicméně, navzdory důmyslnému uspořádání experimentu byl výsledek stejný jako zatím vždy. Roberts a spol. nenašli vůbec nic. Jejich výzkum přesto vzbudil pozornost jako zajímavý příklad mezinárodní spolupráce, využití špičkových technologií, a také jako součást nynější úsilí a rozšiřování záběru temnohmotových experimentů, aby prosmýčily i ty kouty fyziky, s nimiž se zatím pro temnou hmotu příliš nepočítalo. Úplně k ničemu to nebylo, temné hmotě zase ubyl kus pomyslného prostoru, v němž se před námi může skrývat.

 

Video: Andrew Eberhardt | Ultralight Dark Matter Review

 

Literatura

Phys.org 24. 1. 2025.

Physical Review Letters 134: 031001.

Datum: 25.01.2025
Tisk článku

Související články:

Budeme odposlouchávat temnou hmotu axionovým rádiem?     Autor: Stanislav Mihulka (11.10.2019)
Pozorování velmi masivních galaxií krátce po Velkém třesku mění pohled na jejich evoluci     Autor: Vladimír Wagner (26.02.2023)
Temná energie - ochránce binárních černých děr?     Autor: Dagmar Gregorová (26.10.2023)
Gravitačně se hmota s antihmotou přitahují     Autor: Vladimír Wagner (08.12.2023)
Hubbleův rozpor podruhé – je řešením MOND?     Autor: Dagmar Gregorová (11.12.2023)
Projekt BREAD chytá temné fotony speciální anténou     Autor: Stanislav Mihulka (04.05.2024)
Ultralehká temná hmota by se mohla projevit v gravitačních vlnách     Autor: Stanislav Mihulka (23.10.2024)



Diskuze:

Vedlejsi vesmir

Ondrej Kliment,2025-01-27 10:02:45

A co kdyz jen ty vzdalene galaxie zrychluji, protoze je zacina pritahovat gravitace z vedlejsich vesmiru?

Odpovědět

fiktivni temna hmota

Zdeno Janeček,2025-01-26 09:18:53

ako prispevek pode mnou si myslim, ze to je usmevne a jen pozirac grantou !!
Co se tak zamyslet nad Einsteinem a odvodit, ze hmota urychlena na rychlost blizkou svetla ma vyssi hmotnost !! Mozno tam je ta Colombova žena.

Odpovědět


Re: fiktivni temna hmota

D@1imi1 Hrušk@,2025-01-26 10:49:46

Myslím, že byste se měl zamyslet nad Einsteinem a odvodit kosmologický model, který nebude vyžadovat temnou hmotu. A dokud se váš model nepotvrdí jako pravdivý, měl byste na něm pracovat zdarma, abyste se nedopatřením nestal dalším zbytečným požíračem grantů, kdyby se to ukázalo jako další slepá ulička.

Odpovědět


Re: Re: fiktivni temna hmota

Zdeno Janeček,2025-01-26 19:52:03

sam ste se zhovadil, nemam k tomu co dodat !!

Odpovědět


Re: Re: Re: fiktivni temna hmota

D@1imi1 Hrušk@,2025-01-26 22:08:40

Ale copak? Vy to z toho Ensteina odvodit nedokážete? No to bych nečekal.

Odpovědět


Re: fiktivni temna hmota

Jarda Ticháček,2025-01-26 19:51:31

Když už ten Einstein:
Ať je rychlost hmotného tělesa jakákoliv, hmotnost se nemění. kilogramové závaží má i při rychlosti blízké rychlosti světla stále stejnou hmotnost. To jen ta energie… Aby tak rychle letělo, musí mu být energie dodána. A ta krásná rovnice E=mc² má v sobě skrytý jinotaj. Když už to vezmeme doslova, tak si vlastně uvědomme, že něco, co letí prostorem pomalu, má dostatek času na své okolí gravitačně působit. Ale když proletí jako blesk? Výsledek je vlastně stejný. To až naráz bude vypadat jinak.

Odpovědět


Re: Re: fiktivni temna hmota

Zdeno Janeček,2025-01-26 20:00:45

mozna si to blbě pamatuji, ale hmota urychlena na rychlost blizke svetlu, uz jakakoli pridana energie nemuze pridat rychlost z toho duvodu, ze jeho hmotnost narusta. Pokud by hmotnost nenarustala, tak by neměl byt problem dat tolik energie, aby byla rychlost svetla prekrocena.

Odpovědět

Neee, moja vyveštená ultraľahká temná hmotička

Jaroslav Knebl,2025-01-26 08:54:29

Ja by som povedal, že je to v cajku — v zdrojovom článku sa uvádza, že aby ultraľahká temná hmota vysvetľovala pozorovaný nadbytok galaktickej temnej hmoty, musela by byť prítomná vo veľmi vysokých hustotách, a teda by sa údajne správala ako klasické bozónové/bozonické pole ("bosonic field", nepoznám slovenský terminus technicus). Takže vyvracajú významný podiel ultraľahkej temnej hmoty na ΛCDM modeli, nie ultraľahkú temnú hmotu ako takú. Ak som to teda správne pochopil.

Štúdia konštatuje práve absenciu takéhoto poľa, čo je za mňa perfektne ok, pretože temnú hmotu na úrovni galaxií osobne považujem za chybu modelu, dosť podobne ako úspešný minuloročný balvanant pán Vavryčuk. Tzn. i keď si osobne veštím, že ultraľahká (baryonická) temná hmota existuje, tak nie v kvantitách podporujúcich ΛCDM model. Mávam totiž každých pár rokov opakovane halucinácie obrazu ľudského mozgu a Kafkových esplán, kde sa mi do toho ozýva mužským hlasom "Baryonická temná hmota.". A podobne mávam halucináciu, kde sa hlas ako Kocúr tým svojim vysokým falzetovým hlasom pýta "Temná hmotaaa?", a hlas ako Kryton mu hlbokým hlasom presvedčivo pritakáva "Temná hmota. Baryonová temná hmota.". Alebo to v prvej halucinácii bolo 'baryonová', a v druhej 'baryonická', kto si to má po rokoch presne pamätať. Schizofrenici by to možno vedeli upresniť, nespoznáva tie halucinácie niekto? Alebo možno fandovia Červeného trpajzlíka, zatiaľ sa mi ten diel nepodarilo nájsť, a to som sa celkom snažil:/ Ale najviac ma vždy fascinovalo, že som sa rozčuľoval 'Baryonická či baryonová, kua?'. Tak som si to vygooglil, a zistil som, že sú to synonymá, a to som vtedy vedome ani nevedel, že také pojmy sú, há. Páni Sysifáci, pamätajte na moje slová, si myslím, že to bude baryonická temná hmota. To je zaslaná paranormálna veštbaaa.

Inak, pochopil som článok správne, že tú ultraľahkú temnú hmotu vo vysokých hustotách hľadali lokálne v blízkom okolí Zeme?

P.S.: Fakt si myslím, že úspech skôr zožne IceCube-Gen2 alebo nejaký jeho ďalší nástupca. To zariadenie aspoň skutočne ako detektor nejakej tej temnej hmoty funguje (LIGO/VIRGO/LISA nerátam, tie ultraľahkú nedajú ani omylom).

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz