Sférický tokamak SMART nažhavil své první plazma  
Ve španělských laboratořích Plasma Science and Fusion Technology Laboratory uvádějí do provozu experimentální sférický fúzní reaktor SMART (SMall Aspect Ratio Tokamak). Jeho hlavním úkolem je testovat fyziku a vlastnosti plazmatu ve tvaru negativní triangularity, který je považován za slibný.
První plazma v tokamaku SMART. Kredit: University of Seville.
První plazma v tokamaku SMART. Kredit: University of Seville.

Zatímco ITER, bohužel spíše popírá fyzikální zákony jako černá díra na finance a termíny dokončení, než aby určoval dění ve zběsilých fúzních reakcích, ve fúzních technologiích se prosazují další hráči, kteří udržují tohle velmi slibné ale stále spíš jen teoretické odvětví energetiky při životě. Nedávno zaznamenal významný úspěch experimentální sférický tokamak SMART (SMall Aspect Ratio Tokamak), když vyrobil své první plazma.

 

SMART s negativní triangularitou. Kredit: University of Seville.
SMART s negativní triangularitou. Kredit: University of Seville.

SMART postavili a provozují ve španělské laboratoři Plasma Science and Fusion Technology (PSFT) Laboratory of the University  of Seville /The Plasma Science and Fusion Technology Lab of the University of Seville/.

SMART testuje unikátní fyziku a vlastnosti plazmatu, který má tvar negativní triangularity. Šéf týmu reaktoru SMART Manuel García Muñoz si pochvaluje, že první magneticky držené plazma bylo zásadním krokem, a že teď vstupují se SMARTem do operační fáze.

 

Triangularita plazmatu. Kredit: Columbia University.
Triangularita plazmatu. Kredit: Columbia University.

Zmíněná triangularita popisuje tvar plazmatu ve fúzním reaktoru. Většina tokamaků operuje s pozitivní triangularitou, což velmi stručně znamená, že plazma má tvar písmene D. V případě negativní triangularity je to písmeno D zrcadlově obrácené. Plazma o negativní triangularitě nabízí slušný výkon, protože tento tvar snižuje nestabilitu plazmatu, která vytlačuje částice a energii z plazmatu do okolí. Díky tomu klesá riziko poškození stěny tokamaku.

 

Tokamak SMART je prvním krokem strategie Fusion2Grid, na které pracuje tým laboratoří PSFT s mezinárodním fúzním společenstvím. Jejich ambiciózním cílem je nejvíce kompaktní fúzní elektrárna s nejvíce efektivní magnetickou nádobou, kterou by poháněl sférický tokamak s negativní triangularitou.

SMART by se měl v dohledné době stát prvním kompaktním sférickým tokamakem, který bude operovat při fúzní teplotě s plazmatem o negativní triangularitě. Jeho cílem je ověřit, zda je kompaktní design sférického tokamaku s negativní triangularitou životaschopný. Držme jim palce.

 

Video: The spherical tokamak: How does it work? And what are the benefits?

 

Literatura

Phys.org 21. 1. 2025.

Nuclear Fusion 64: 126071.

Datum: 22.01.2025
Tisk článku

Související články:

Jak stabilizovat velké erupce plazmatu při fúzi? Spuštěním malých erupcí     Autor: Stanislav Mihulka (14.07.2019)
V britském Oxfordshire poprvé spustili fúzní experiment MAST Upgrade     Autor: Stanislav Mihulka (30.10.2020)
Evropský experimentální tokamak JET se rozloučil fúzním rekordem     Autor: Stanislav Mihulka (10.02.2024)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán



Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz