Strach a úzkost představují intenzivní motivaci k tomu, abychom se vyhnuli nepříjemným situacím. U lidí se to ale zkoumá těžko, když jim nemůžete jen tak nahlížet do mozku. Naštěstí to podobně funguje i u jiných savců, včetně vděčných laboratorních potkanů.
Neurovědec David Redish z americké University of Minnesota a jeho kolegové postavili arénu z kostek Lego, umístili do ní dobroty a nechali je hlídat nevlídným robotem, jemuž říkali „robogator.“ Do bludiště pouštěli potkany, kteří by si rádi pořídili něco k snědku.
Robogator byl ale proti a potkany děsil. Když se k němu přiblížili, robogator na ně vystartoval simulovaným útokem. Děsivě vřískal, cvakal čelistmi a máchal ocasem. Určitě nepřekvapí, že potkani robogatora zrovna nemilovali. Reagovali už jen na samotnou přítomnost robogatora. Ztráceli chuť pokračovat za potravou, schovávali se za rohem a někdy to úplně vzdali.
Redish a spol. měli zároveň možnost sledovat dění v mozku potkanů během dramatu s robogatorem. Zjistili, že když se potkani setkali s potravou nebo naopak s robogatorem, byly v jejich mozku aktivní pyramidové neurony v hippokampu (place cells), o nichž víme, že reagují, když potkan dorazí na určité místo v prostředí.
Také vyšlo najevo, že po setkání s robogatorem se spíše aktivují neurony spojené s tímto robotem, než neurony, které jsou spojené s umístěním potravy. Když to potkan úplně vzdá, svítí mu v mozku už jen neurony týkající se robogatora. Jak se zdá, mozek si zřejmě vytváří mapu obav, podle které se pak řídí.
Podle badatelů se již dlouho mluví o tom, že vytvoření úzkosti a strachu zahrnuje představivost a tím pádem i hippokampus. Z dřívějška máme spoustu dat o tom, jak hippokampus těsně souvisí s představováním si jiných míst a jiných dob, v souvislosti s plánováním budoucích kroků. Redish s kolegy objevili, že stejné mechanismy v hippokampu ovládají i negativní představy, spojené s již prožitými nebezpečími a hrozbami do budoucna.
Redishův tým rovněž pozoroval, že když potkanům podávali diazepam, který se obvykle předepisuje při úzkosti, má to vliv na mozkovou aktivitu. Diazepam potlačoval dění v hippokampu, v oblastech, které souvisejí s úzkostí. Vědci věří, že podobné výzkumy konkrétních mechanismů úzkosti by nás mohly přivést k nové generaci léčiv a k rozvoji nových terapií úzkosti.
Video: Changing How We Choose with David Redish | The One You Feed
Literatura
Jak nadzemní jaderné testy pomohly výzkumu mozku?
Autor: Stanislav Mihulka (07.06.2013)
Dokážeme oživit poškozenou paměť pomocí implantovaných elektrod?
Autor: Stanislav Mihulka (12.11.2015)
Bezesná noc jako antidepresivum?
Autor: Dagmar Gregorová (09.11.2023)
Dlouhodobá paměť není zadarmo: Musí dojít k poškození nervových buněk
Autor: Stanislav Mihulka (23.04.2024)
Diskuze:
Dnešní epidémie strachu, úzkosti u mužov je dnes program
Lubomír Balvín,2025-01-18 11:36:47
Vážení dnešní zastrašovaní priatelia evolúcie mozgu a aj ostatní.
Vynikajúci článok. Dovolím si ho rozšíriť. Do mozgov je možné zasahovať nie iba fyzicky, ale aj pseudo - výchovou.
50 roč. štúdiom formovania mozgov som dospel ( aj za pomoci iných odborných poznatkov ), že do mozgov mužov je dnes úmyselne "transplantovaný" strach a úzkosť zo žien. Aj do mozgov žien je dnes úmyselne "transplantovaný" strach a úzkosť, dokonca až nenávisť k mužom, géniom, vzdelancom, manželstvu, rodine, deťom.
Nemá čas to teraz v texte rozvíjať. Ak máte poznatky v oblasti šírenia strachu, úzkosti, nenávisti až nevraživosti a viate aj popísať príčiny a spôsoby, budem vám vďačný. Aj za kritické aj agresívne pripomienky k textu vopred ďakujem.
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni