Na jihu Gruzie, která dnes bojuje o svou budoucnost, se na náhorní plošině v nadmořské výšce 1 171 metrů nachází fascinující městečko Dmanisi. Od té doby, co se tam našly velice zvláštní lebky homininů, staré asi 1,8 miliony let, které se navzájem doslova divoce liší, je Dmanisi noční můrou paleoantropologů. Kromě toho je to ale také místo s bohatou historií osídlení moderními lidmi, nejméně od doby bronzové.
Archeologové, které vedl Nathaniel Erb-Satullo z britské Cranfield University, zkoumají již několik let dávné opevnění Dmanisi Gora. Vzniklo kolem roku 1000 před naším letopočtem a je součástí fenoménu pevností na jihu Kavkazu, které se budovaly na přelomu doby bronzové a železné, zhruba v letech 1500 až 500 před naším letopočtem.
Vědci během vykopávek zjistili, že pevnost Dmanisi Gora byla zřejmě podstatně větší, než si původně mysleli. Kolem pevnosti se nacházejí další rozsáhlá opevnění a kamenné struktury.
Celá pevnost tak velká, že je obtížné ji obsáhnout ze zemského povrchu. Proto Erb-Satullo a jeho kolegové poslali dron DJI Phantom 4 RTK, který důkladně prosnímkoval celou lokalitu.
Dron pořídil téměř 11 tisíc snímků. Badatelé s jejich pomocí rekonstruovali systémy opevnění hroby a další struktury ve Dmanisi Gora. Ukázalo se, že skutečný rozsah komplexu je asi 40krát větší, než původně odhadovali. Zahrnuje například velké sídlo vně samotné pevnosti, které bylo bráněno asi 1 kilometr dlouhou zdí. Vědci zahrnuli do výzkumu i snímky pořízené za Studené války špionážním satelitem. S jejich pomocí bylo možné určit, nakolik byl komplex Dmanisi Gora poškozený moderní zemědělskou činností.
Vykopávky v Dmanisi Gora stále probíhají. Kolem komplexu megapevnosti je stále celá řada otazníků. Například se ukazuje, že zmíněné vnější sídlo je sice masivně opevněné, ale přitom bylo zřejmě osídleno jen velmi málo, možná přechodně, což by ukazovalo na sezónní mobilitu části zdejší populace.
Záhady obestírají i celou kulturu, která v této části světa stavěla pevnosti. Zdá se totiž, že zde z nejasných důvodů neproběhlo nebo alespoň ne v plné intenzitě, neblaze proslulé zhroucení pozdní doby bronzové, které má na svědomí řadu kultur a říší ve Středomoří i jinde. Jakoby pevnosti jako je Dmanisi Gora byly doopravdy odolné a dokázaly účinně vzdorovat nepřízni tehdejšího světa.
Video: Understanding South #Caucasus Prehistoric #Metal Production through #Novel Approaches
Literatura
Mohou lebky z Dmanisi zlikvidovat čtrnáct druhů lidí?
Autor: Stanislav Mihulka (22.10.2013)
Od neolitických zlatých prezervativů k železné dýce z doby bronzové
Autor: Zdeněk Kratochvíl (19.06.2019)
Industrie kykladské rané doby bronzové
Autor: Zdeněk Kratochvíl (19.07.2020)
Krásné kamenné nádoby z Kyklad rané doby bronzové
Autor: Zdeněk Kratochvíl (27.07.2020)
Kykladská keramika rané doby bronzové
Autor: Zdeněk Kratochvíl (04.08.2020)
Víno v egejském prostoru od doby bronzové po dnešek
Autor: Zdeněk Kratochvíl (29.01.2021)
Experimentální archeologové potvrdili, že zbraně doby bronzové byly smrtící
Autor: Stanislav Mihulka (04.09.2024)
Kosti z Británie rané doby bronzové odhalují nečekané násilí a kanibalismus
Autor: Stanislav Mihulka (16.12.2024)
Diskuze: