Uplynulý rok 2024 nebyl skoupý na pozoruhodné, šokující události ve vědě, ani ve světě kolem ní. Řadu z nich by bylo těžké předpovědět. Určitě jen málokdo měl na své BINGO kartě pro letošek automatickou továrnu na švábí kyborgy – a přesto právě tahle technologie spatřila světlo světa v Singapuru.
Tým inženýrů Nanyang Technological University (NTU), který vedl Hirotaka Sato, postavil automatické zařízení, s nímž je v podstatě možné vyslat do světa armádu švábů kyborgů. Jde o automatizovaný proces spojování živých švábů s elektronikou, čímž vznikají funkční švábí kyborgové. Doposud se podobní kyborgové vyráběli ručně. Automatická továrna tento postup podstatně zrychluje.
Dřívější výzkum ukázal, že je možné propojit hmyz a podobné živočichy s elektronikou a dálkově je ovládat, aniž by to mělo zásadní dopad na jejich životaschopnost. Jde o technologii, která má typicky podobu malého batůžku, obsahujícího elektronické vybavení pro komunikaci a řízení kyborga, a pak také rozhraní, které slouží k potřebné stimulaci kyborga.
Výzkum rovněž prokázal, že propojení živého jedince s elektronikou a dálkovým ovládáním vyžaduje určitý čas, trpělivost a zručnost. Podle odborníků obeznámených se situací takový proces v současné době trvá cca 30 minut. To je problém, protože existuje poptávka na celé armády takových švábích nebo obecně hmyzích kyborgů, například pro zásahy při katastrofách. Výroba takové armády by v současnosti byla velmi obtížná.
Automatická továrna na šváby kyborgy ze Singapuru výrobu zjednodušuje a podstatně zrychluje. Proces začíná uspáním živých švábů oxidem uhličitým. Pak už má volné pole působnosti automatický systém vybavený strojovým viděním a robotickou paží, který zajistí umístění elektronických komponent na správná místa a jejich propojení se švábem.
Testy ukázaly, že automatická továrna vyrobí švába kyborga za 68 sekund, a že tento hmyzí kyborg funguje stejně dobře, jako při ruční a mnohem pomalejší výrobě. Dalším krokem výzkumu automatické výroby švábů kyborgů by mělo být zajištění vysoké míry autonomie, což by umožnilo vyrábět velké počty těchto miniaturních kyborgů současně.
Za OSLA se výzev nebojíme, věříme, že rok 2025 bude pro vědu příznivý a uděláme pro to vše, co bude v našich silách. Pour Féliciter!
Video: AI/Solar Powered Cyborg Cockroaches Are Now a Thing
Literatura
Bakteriální nanokyborgové porážejí přírodní fotosyntézu
Autor: Stanislav Mihulka (23.08.2017)
Elowan – první kybernetická rostlina
Autor: Josef Pazdera (07.12.2018)
Vědci US Navy vyvinuli sarančata kyborgy pyrotechniky
Autor: Stanislav Mihulka (18.02.2020)
Švábí kyborgové na dálkové ovládání dostali solární pohon
Autor: Stanislav Mihulka (07.09.2022)
Diskuze: