Asi nikoho nepřekvapí, že Čína je na špici v zelené energetice. Nejde ale jenom o solární a větrné elektrárny. V Číně stále častěji pokukují po vodíkové energetice, i když stále trvá problém s omezenou dostupností zeleného vodíku, jehož výroba nezatěžuje atmosféru emisemi uhlíku.
Nejnovějším čínským želízkem v ohni vodíkové energetiky je nejvýkonnější a největší čistě vodíkový generátor planety Jupiter One. Monstrum o výkonu 30 MW vyvinuly týmy Mingyang Smart Energy, Mingyang Hydrogen Energy a dalších čínských hráčů v oblasti zelené energetiky. Klíčové bylo překonat tradiční potíže se spalováním vodíku vylepšeným designem spalovacích komor. Výsledkem je pozoruhodná vodíková plynová turbína, která potvrzuje Čínu na přední pozici výzkumu a vývoje vodíkové energetiky.
Jupiter One je pořádný cvalík. Podle dostupných informací jeho deset spalovacích komor spolyká 443,45 tun vodíku za hodinu. Jak pro představu uvádí Joe Salas na platformě New Atlas, do katastrofálně proslulé německé vzducholodi Hindenburg se vešlo zhruba 18 tun vodíku. Vodíkový žrout Jupiter One tedy spořádá asi 25 takových vzducholodí za hodinu.
K čemu by se generátor těchto proporcí hodil? Společnost Mingyang počítá s tím, že podobné masivní vodíkové generátory mohou zajistit stabilitu rozvodné sítě, kterou napájejí nepříliš stabilní obnovitelné zdroje, tedy hlavně notoricky problematická solární a větrná energie. Nejsou příliš konkrétní, ale jednou z možností by mohlo být napojení generátoru na elektrolýzu, která by vyráběla další vodík. Čína má problém i v tom, že zelenou energii těží na severu a na západě země, zatímco největší spotřebu mají na východě a podél pobřeží.
Čína v roce 2022 investovala do projektů zelené energetiky zhruba 546 miliard dolarů, což je téměř polovina všech takových investic planety. Je to určitě na místě, protože Čína je také největším světovým producentem i spotřebitelem uhlí. Navzdory veškerému pokroku v zelené energetice se v Číně asi 60 až 65 procent elektřiny vyrábí z fosilních paliv.
Video: World's Most Powerful & Largest Hydrogen Generator Roars to Life in China: Jupiter One Generator
Literatura
Mamutí motor Wärtsilä se stal kolosálním generátorem čisté energie
Autor: Stanislav Mihulka (26.06.2024)
Airbus s Toshibou vyvíjejí supravodivý letecký motor na vodík
Autor: Stanislav Mihulka (24.10.2024)
Retrofitová technologie umožňuje plynovým mikroturbínám spalovat vodík
Autor: Stanislav Mihulka (14.12.2024)
Diskuze:
Spotřeba
F M,2024-12-31 16:26:40
Buď jsem se někde škaredě přepočítal, nebo udělal někdo v řetězci před new atlas chybu, jednotky (zabloudil v těch vzducholodích), možná desetiné čárky. Nebo je to nejméně efektivní spalovací generátor na světě.
Výstup mi vychází 30MJ (snad e) x3600s - 108GJ/h
Spotřeba 443t/h x 120GJ/t (vzal jsem první číslo ale tam moc velký rozdíl nebude) - cca 53000 GJ
Re: Spotřeba
D@1imi1 Hrušk@,2024-12-31 18:10:05
Jo, je to nesmysl. Pro srovnání - uhelná elektrárna z 1 tuny nekvalitního hnědého uhlí vyrobí zhruba 1 MWh elektřiny. Na výrobu 30 MWh by stačilo 30 tun nekvalitního uhlí, takže 443 tun vodíku, který má o řád vyšší výhřevnost, je naprostý nesmysl.
Zdá se mi málo pravděpodobné, že by šlo o chybu v desetinné čárce, protože ani při posunutí přesně o 2 řády nedává výsledek moc smysl. Spíše jde o celkovou hmotnost plynů jdoucích do spalovací komory. Stechimetrický poměr vodíku se vzduchem je zhruba 40:1. Navíc podle mě pravděpodobné, že směs bude záměrně bohatší na vzduch, aby teplota hoření nebyla příliš vysoká (= nižší emise NOx a nižší tepelné namáhání turbíny). Čili poměr vzduchu a vodíku bude > 40:1.
Re: Re: Spotřeba
D@1imi1 Hrušk@,2024-12-31 18:39:11
I když možná to je taky blbost. Kdyby ten poměr byl 40:1, byla by účinnost generátoru 8,1%, což je moc málo. Realistický je spíš tak čtyřnásobek, tedy 32,4% (bez využití tepla spalin pro parní cyklus). A nejsem si jistý, jestli hmotnostní poměr vzduchu a vodíku 160:1 je ještě realistický. Pracně se to hledá.
Myslel jsem si na Silvestra, ale koukám že tady je apríl
Martin Novák2,2024-12-29 13:36:12
"Nejsou příliš konkrétní, ale jednou z možností by mohlo být napojení generátoru na elektrolýzu, která by vyráběla další vodík."
Jak je možné napsat něco takového???
Chápu že jde o dvoustupňovou těžbu dotací, za výrobu energie z vodíku dotace, a za výrobu vodíku z energie další dotace, ale napsat to takhle otevřeně to mi hlava nebere.
Dobrý návod na perpetuum mobile, až na to že cyklus energie-vodík-energie má účinnost tak 18%, a to bez započtení úniků vodíku.
30MW je jak plivnutí do moře, a může stabilizovat síť tak na nějakém ostrově.
Číňani nejsou v použití příliš konkrétní protože je jim jasné že každé použití je nesmysl, jim stačí že si ji Evropani koupí a nějaký ten estét francouzské literatury, profesorka historie nebo spisovatel knížek pro děti (odbornosti lidí kteří v Evropě rozhodují o energetice) si už nějaké použití vymyslí. Aspoň na chvíli, než jim dojde že je to ekonomicky naprosto neúnosné. Asi jako drahé vlaky na vodík v Německu které potichu nahradili diesely.
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni