Jak rychlý je Ježíšek?  
Hned na začátku musíme podotknout, že údaje, ze kterých vycházíme se týkají rychlosti Santy a že v naší úvaze si dovolujeme předpokládat, že ani náš Ježíšek není žádný louda a Santovi se přinejmenším vyrovná.

Stojan na stromeček s vyobrazením Ježíška s dárky a vánočním stromečkem, klepající na okno, nad ním nápis: „Ježíšku přijď do našeho domu” (německy Christkindchen komm in unser Haus). Kredit: Albärt, Wikipedi CC BY-SA 3.0
Stojan na stromeček s vyobrazením Ježíška s dárky a vánočním stromečkem, klepající na okno, nad ním nápis: „Ježíšku přijď do našeho domu” (německy Christkindchen komm in unser Haus). Kredit: Albärt, Wikipedi CC BY-SA 3.0

Ne, nejde tu o žádné cucání z prstu. Výpočet vychází z následujících reálných čísel:

Na světě jsou zhruba dvě miliardy dětí mladších čtrnácti let. V 93 procentech zemí se nějakou formou vánoční dárky praktikují. Nejsou to ale ty nejlidnatější, tudíž se dá matematicky odhadnout, že Ježíšek má co do činění s 930 miliony dětí.

 

Jak ale víme, tak dárky dostávají jen na něj věřící děti. To nám zvažovanou množinu zmenšuje na 690 milionů. Do úvahy je ještě potřeba zahrnout, že maminky mají více dětí a že na domácnost v průměru připadá 2,3 dítěte. Jinak řečeno – vzniká tu povinnost navštívit 300 milionů domácností!


Velkou chybu nejspíš neuděláme, když vyjma Antarktidy, moří, oceánů a velehor, budeme na obyvatelné pevnině zvažovat rovnoměrné rozložení domácností a to na ploše o 69 milionech kilometrů čtverečních. Za předpokladu bezchybné optimalizace tras, Ježíšek musí zvládnout trasu dlouhou 144 milionů kilometrů!

Aniž bychom byli vyznavači konspirací, za povšimnutí stojí, že se to prakticky rovná vzdálenosti mezi Zemí a naší nejbližší hvězdou...


O určení rychlosti přesunu Ježíška se pokoušela celá řada matematiků. Nicméně nynější teorie je ze všech zvažovaných nejpřesnější. Ty minulé neuvažovaly s tím, že zhruba polovina času „padne“ na vstup a výstup do každé z nemovitostí. V součtu nám tu lítá 17 a půl hodiny, což rozhodně není zanedbatelná hodnota. Takové zdržení představující 0,2 milisekundy na domácnost, je pak nutné dohnat zvýšenou rychlostí přesunu. Řada předcházejících snah nebrala v úvahu ani to, že na straně doručovatele je potřeba uvažovat s časovými pásmy. Na odevzdání prvního a posledního dárku nemá 24 hodin, ale 35 hodin! Když se to vše vezme v potaz, tak na vlastní přesuny (čas strávený na cestě) připadá 17,5 hodiny.


Závěr: Ježíšek cestuje rychlostí 8,2 milionu kilometrů za hodinu = 0,8 % rychlosti světla.


Zdroj

Nicole Driessen, The Conversation.


Datum: 25.12.2024
Tisk článku


Diskuze:

Martin Pecka,2024-12-26 01:48:38

Jezisek taky musi mit celkem slusny kvantovy pocitac, aby za tech 364 dnu (sveho) pracovniho klidu stihnul najit optimalni reseni TSP problemu s 300 miliony "mest".

Odpovědět

Co ak sa Jezisek sprava ako smrad a zvuk?

Radoslav Pořízek,2024-12-25 23:09:07

Dovolim si tu reklamu v ramci temy:

Martin Mojzis krstil knihu "Desat rozhovorov o kvantovej mechanike".

V ramci toho za rozoberal aj klasicky myslienkovy experiment s dvojstrbinou a zahadou, ze castica je v jednej aj v druhej strbine zaroven.

Celkom sa pacilo to vysvetlenie, ze predsa v prirode pozorujeme aj ine veci, ako napriklad smrad a zvuk, u ktorych prirodzene predpokladame, ze sa mozu nachadzat na viacerych miestach zaroven. Castica je objekt, kz ktorym nemame priamu skusenost. Intuitivne si myslime, ze sa mohola spravat ako pevny projektil, ktory je len na jednom mieste. Ale ona sa sprava ako smrad a zvuk, ktore su na viacerych miestach zaroven.

Podobne je to z Jeziskom. Kedze je to objekt, z ktorym nemame priamu skusenost, je chybne ho obmedzovat nicim nepotvrdenym prtedpokladom, ze sa musi nachadzat iba na jednom mieste. Pzname predsa dokonca aj objekty z realneho sveta, ktore sa tak nespravaju.

Odpovědět

Dárky v buddhistické zemi

Ales H.,2024-12-25 20:48:39

Jsem na zdejším fóru čirou náhodou – jako digitální nomád biologii a fyziku nesleduji. Na článek mne odkázal kamarád z Česka. Panu Tichánkovi musím oponovat. Jsem v Bangkoku. Ačkoli to je město Boha Indry, je také městem andělů. Stromečky s hvězdou se tu nenosí, ale asi jen málo které dítko tu nedostalo dárek. Zda to je následkem zmáknuté prodejní popkultury obchodních řetězců, nebo přejímání něčeho jiného, těžko říci. Faktem je, že křesťanů tu je jen asi jedno procento, ale západní pohádky tu frčí. Možná proto i ten zvyk s dáváním dárků.

Odpovědět


Re: Dárky v buddhistické zemi

Jarda Ticháček,2024-12-26 18:21:17

Omlouvám se. Nejsem Tichánek, ale Ticháček.
Sice to není ani trochu důležité, ale k té záměně písmenka v mém příjmení se vztahuje má další omluva. Je možné, že jsem se nevyjádřil úplně přesně, případně k tomu, že je možné, že jste krom jednoho pismenka zaměnil i dodavatele těch dárků. Nemám žádné zkušenosti s tím, kdo třeba právě v tom Bangkoku roznáší dárky. O Vaší domácnosti nevím vůbec nic. Je možné, že tam máte rodinu a děti, ke kterým si ten Ježíšek že střední Evropy zaletí, ale jak jste psal, je tam vliv nějaké popkultury. Ale jsem si víceméně jist, že ten vliv bude přicházet z jiné části světa. A ač žijete ve městě boha Indry, patrně k těm dětem nechodí malý Jindríšek. O té části světa mám jen nejasné představy, ale když z těch míst zahlednu nějaký film, tak se tam objeví vousatý dědek, který vydává zvuky, které by mne, chlapa pár let před šedesátkou dokázaly vyděsit. Ho ho ho.
A jak jsem psal, není to Ježíšek.
Ale možná se pletu. A snad se sem ještě vrátíte a napíšete něco o tom, jak se v místě, kde žijete dostávají dárky k dětem. Osobně bych si to rád přečetl. A jistě by se našlo i pár dalších lidí.

Odpovědět

Michal Kupor,2024-12-25 20:37:53

..až na to, že rychlost potřebuje jen Santa. Jelikož Ježíšek je ztělesněním božím, nepotřebuje se jakkoli přesouvat on je prostě všude a pouze se zjevuje. Ježíšek je v superpozici.

Odpovědět


Re:

Oldřich Novák,2024-12-26 09:35:24

Přesně tak. Proč se nepokouší měřit rovnou rychlost Boha?

Odpovědět

Žijeme ve 21. století

František Kroupa,2024-12-25 20:37:48

Článek i předchozí příspěvky mi padají na úrovni poznatků konce 19. století, jsou takové mechanistické; jako by se trajektorie Ježíška dala měřit pásmem. Od té doby jsme přece pokročili, vzpomeňme třeba starého Einsteína a zvláště Heisenberga. Určit, kde se Ježíšek přesně nalézá, se nedá, takže se může jevit, že je na více místech současně - o možné kvantové provázanosti těchto instancí Ježíšků nehovoříc. Ale o tom by měli diskutovat skuteční, náležitě teoreticky vyzbrojení odborníci, ne já.

Odpovědět


Re: Žijeme ve 21. století

D@1imi1 Hrušk@,2024-12-25 23:44:08

Taky bych to viděl na dualitu vlny a částice :-)

Odpovědět

jak neefektivní je Ježíšek

Petr Petr,2024-12-25 20:09:10

Pomineme-li předpoklady výpočtu, tak výsledná rychlost znamená, že při zastavování a rozbíhání je spotřeba energie (bez efektivní akumulace energie) spotřeba Ježška i přes desetinu promile roční spotřeby energie světa a to nepočítám dárky. A samozřejmě, byla by to taková zrychlení, že by to žádný dárek, ani Ježek, nevydržel neroztrhán.

Odpovědět


Re: jak neefektivní je Ježíšek

Florian Stanislav,2024-12-26 00:21:09

144 milionů km = 1,44E+11m, 300 milionů domácností = 3E+8 zastávek, to je 4,8 m mezi zastávkami. To je 2,4 m na rozletí a 2,4 m na zastavení. Čas celkový 17,5 hodiny =63 000 sekund.
Čas mezi jednou a další zastávkou =63 000/ 300 milionů =2,1E-4 [s]. Čili zhruba 1 kundu na zrychlení a 1 sekundu na zastavení.
v = 8,2 milionů km/h = 2,28 milionů m/s = 2,28E+6 m/s.
Z rychlení z 0 na maximum =
a=v/t =( 2,28E+6)/(1,04E-4) =1,09E+10 [m/s2] = asi 1 miliarda g ( pozemských zrychlení.
Pro hmotnost 1 kg dárku to je síla 10 miliard [N]. Takže průměrná síla na rozjetí 5 miliard [N, na rozjetí a zastavení 20 miliard [N].
To po dráze 4,8 m práce W=F*s = 96 miliard [J] na jeden dárek.
Na 300 milionů dárků =(300E+6)*(96E+9) = 28 800 E+15 [J]. = 28,8E+18 [J].
Výkon = W[J ]/celkový čas[s] = (28,8E+18)/(63E+3) =0,46E+15 [W].
Výkon všech světových elektráren je asi 7000 GW = 7E+15 [W].
Takže Ježíšek potřebuje asi 6,5 % výkonu všech elektráren světa. Ježíšek má odpracováni zhruba za den, takže světovou elektrárenskou energetiku neohrozí, zvláště když je den pracovního klidu.

Odpovědět


Re: Re: jak neefektivní je Ježíšek

Florian Stanislav,2024-12-26 06:29:42

Oprava. Vzdálenost mezi zastávkami je 4480 m. Už to znova počítat nebudu, zrychlení asi 100x menší, výkon snad taky takže as 0,065 % výkonu světových elektráren.

Odpovědět


Re: Re: jak neefektivní je Ježíšek

Matěj Jánský,2024-12-26 09:00:41

..."Čas mezi jednou a další zastávkou =63 000/ 300 milionů =2,1E-4 [s]. Čili zhruba 1 kundu na zrychlení a 1 sekundu na zastavení."
Já bych to taky viděl na tu jednu kundu :-) ... prostě kouzlo nechtěného, kouzlo Vánoc... :-)

Odpovědět

Výpočet je od prvopočátku chybný

Jarda Ticháček,2024-12-25 19:25:05

Je totiž založen na vstupních datech, která jsou už na první pohled zatížena chybou zvící cca tří řádů.
Zejména se to týká počtu obsluhovaných dětí. Naprostá většina dětí nemá s Vánocemi, natož s Ježíškem nic společného. To máme muslimy, židy, budhisty, hinduisty…
Takže nám zbývá populace dětí křesťanských. A je nutno vzít v úvahu i fakt, že většinu z těch dětí Ježíšek nenavštěvuje. Za mnohými chodí děda Mráz, velkou spoustu dalších zásobuje Santa Claus, za dalšími chodí jeho skandinávský klon.
Ježíškův rajón je střední Evropa. Takže ne stovky,ale nižší jednotky miliónu domácností.
Samozřejmě je nutno vzít v úvahu i to, že jsou po celém světě rozesety domácnosti Středoevropanů, kam ten Ježíšek zaletí, ale to se týká velmi omezeného počtu rodin. Většina z nich v novém bydlišti velmi rychle změní dodavatele. Takže mimo střední Evropu Ježíšek navštíví maximálně pár (možná desítek) tisíc domácností.
Z toho vyplývají tri možnosti:
1. Ježíšek se pohybuje mnohem pomaleji.
2. Rychlost je stanovena - byť zcela chybným výpočtem správně, a potom stejně jako ve třetím případě:
3. Ježíšek se pohybuje mnohem rychleji a zbytek času se fláká.

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz