Google vypustil kvantový čip Willow. Počítá v paralelních vesmírech?  
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity. Vypadá skvěle a v nejdrsnějším benchmarku svého druhu Random circuit sampling (RCS) spočítá za necelých 5 minut to, co dnešní nejrychlejší superpočítače nezvládnou za 10 kvadrilionů let. Tento test je ale velmi specifický a jde o výpočty, co nemají žádné praktické využití.
Willow. Kredit: Google Quantum AI.
Willow. Kredit: Google Quantum AI.

Laskavý čtenář jistě promine, titulek tohoto textu je samozřejmě do určité míry clickbait. Zadělal si na něj samotný Google, protože ve své tiskové zprávě laškuje se slavnou souvislostí mezi kvantovými výpočty a mnohasvětou interpretací kvantové mechaniky. Ale na druhou stranu, optimisticky vzato, proč ne? Tahle možnost je stále ve hře.

 

Plány Google s kvantovými počítači. Kredit: Google Quantum AI.
Plány Google s kvantovými počítači. Kredit: Google Quantum AI.

Google Quantum AI v těchto dnech ohlásili významný pokrok na poli kvantových výpočtů a představili nový kvantový čip Willow. Zmínkou o výpočtech v paralelních výpočtech zajistili sledovanost, a jak bývá zvykem, přihodili pár oslnivých čísel. Willow je nepochybně pokrok, ale současně není od věci brát pompézní oznámení Google s nadsázkou.

 

Kvantový čip Willow má 105 qubitů. Google chlubí, že Willow vyniká především v omezování počtu chyb. S rostoucí počtem qubitů může exponenciálně redukovat chyby, což je samo o sobě zásadním pokrokem. Za tohle jistě zaslouží uznání, chyby a dekoherence jsou stále prokletím kvantových výpočtů.

 

Věčný boj s chybami. Kredit: Google Quantum AI.
Věčný boj s chybami. Kredit: Google Quantum AI.

Zakladetel a šéf Google Quantum AI v tiskové zprávě rovněž hýří nadšením nad tím, že čip Willow zvládl ve standardním testu, benchmarku Random circuit sampling (RCS), za méně než 5 minut to, co by dnešní nejrychlejší superpočítače světa počítaly 10 kvadriliónů let. Má to ale háček.

 

Benchmark RCS je sice nejtěžší test, který dnes kvantové počítače zvládnou, ale je to mlácení prázdné slámy. Jde o generování náhodného rozdělení specifickým způsobem, které sice prověří počítač, ale jinak v podstatě nemá žádné praktické využití. To je ostatně další kritický problém kvantových počítačů hned za chybami. Situace je tak tristní, že Google spustil globální soutěž, ve které nabízí 5 milionů dolarů za nalezení praktického uplatnění soudobých kvantových počítačů.

 

Pokud jde o výpočty v paralelních vesmírech, Neven si tuhle laskominu vypůjčil od fyzika Davida Deutsche, konkrétně z jeho knihy The Fabric of Reality (1997), kde je řeč o kvantovém paralelismu. Kvantové počítače pracují se superpozicemi qubitů, přičemž pohled na to, co se při tom vlastně děje, se liší podle použité interpretace kvantové mechaniky. Standardní je v tomto případě Kodaňská interpretace, která zahrnuje Schrödingerovu kočku a počítá s kolapsem vlnové funkce.

 

Deutsch má ale na mysli jinou, ještě podstatně více psychedelickou Mnohasvětou interpretaci, v jejímž rámci nedochází ke kolapsu vlnové funkce, ale realita se namísto toho neustále štěpí na ohromující množství světů, v nichž existují všechny kvantové stavy současně. V Mnohasvěté interpretaci funguje jediná všeobjímající vlnová funkce a celá realita se všemi světy je v superpozici. Podle Deutsche lze z Mnohasvěté interpretace odvodit, že výpočty kvantových počítačů vlastně probíhají v paralelních vesmírech a proto jsou tak výkonné.

 

Snílek Max Tegmark šibalsky naznačuje, že fungující kvantový počítač je vlastně důkazem existence mnohovesmíru Mnohasvěté interpretace. Ostatní fyzici ho ale vracejí nohama na zem s tím, že kvantové počítače by fungovaly i podle Kodaňské interpretace a také podle dalších interpretací. Tiskovou zprávu Google je možné shrnout tak, že čip Willow představuje solidní pokrok, nemá žádné praktické využití a že nemáme žádný důkaz pro to, že by počítal v paralelních vesmírech, i když tuto možnost nelze rázně odmítnout.

 

Video: Meet Willow, our state-of-the-art quantum chip

 

Video: The Many Worlds of the Quantum Multiverse

 

Video: How Quantum Computers Calculate Everything At Once… But Can’t Use It

 

Literatura

IFL Science 11. 12. 2024.

Google blog 9. 12. 2024.

Nature online 9. 11. 2024.

 


 

Do redakce nám čtenář Jozef Vondrák poslal rozhovor, který na téma WilloW vedl s ChatGPT. (Záznam ke stažení zde)



Datum: 11.12.2024
Tisk článku

Související články:

IBM vypustili Orlovce, nejvýkonnější kvantový procesor se 433 qubity     Autor: Stanislav Mihulka (13.11.2022)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán



Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz