Sousední Polsko urychleně pracuje na modernizaci protiletecké obrany, hlavně pokud jde o nové typy vzdušných hrozeb, tedy především malé, obratné, levné a přesto smrtící drony, které mohou operovat ve velkých počtech. Společnost PIT-Radwar, která je součástí skupiny Polska Grupa Zbrojeniowa, nedávno představila futuristicky vyhlížející protiletecký dělostřelecký systém, jaký by se rozhodně neztratil ve hře jako Command & Conquer, by se mohl v tomto směru významně prosadit.
Jde o pohotovou inovaci, která reaguje na překotný vývoj leteckých a protileteckých systémů, jehož jsme svědky během ruské invaze na Ukrajině. Nový samohybný protiletecký systém SA-35 je založený na protileteckém automatickém kanónu AM-35, ráže 35 milimetrů s programovatelnou municí a samostatným dálkovým ovládáním.
Dále je jeho součástí optoelektronické systém zaměřování a sledování cílů ZGS-35, systém řízení palby Hybrid Fire Control System s radarem Tuga 4D a s optoelektronickými systémy. Přepravu zajišťuje vysoce mobilní platforma třetí generace 6x6 JELCZ. Hlavní komponenty systému SA-35 jsou vlastně odvozené od námořního protileteckého systému OSU-35K, jehož výrobcem je rovněž PIT-Radwar.
Systém SA-35 je určený pro dynamické změny bojové pozice podle okamžitého vývoje situace. Jako systém obrany krátkého dosahu by měl čelit letounům, vrtulníkům, střelám s plochou dráhou letu i dronům rozmanitých velikostí a chránit strategické cíle nebo soustředění jednotek. Testy potvrdily, že SA-35 je až překvapivě účinný proti malým a levným dronům, včetně těch sebevražedných, které detekuje až do vzdálenosti 5 kilometrů.
Kanón AM-35 pálí rychlostí 550 ran za minutu, přičemž má k dispozici zásobníky se 2x100 náboji. Proti cílům může zasahovat autonomně, což je podstatnou výhodou, například při boji proti hejnům dronů. Klíčem k úspěchu systému SA-35 je v neposlední řadě programovatelná munice ABM (Air Burst Munition), její použití dramaticky snižuje spotřebu munice, především proti malým cílům.
Video: PIT-RADWAR Mała Narew
Literatura
Obrněnci Stryker dostanou protidronovou mikrovlnou zbraň Leonidas
Autor: Stanislav Mihulka (08.11.2021)
Mikrovlnný kontejnerový systém THOR zneškodnil hejna dronů
Autor: Stanislav Mihulka (20.05.2023)
Americká armáda předvedla mobilní protidronový systém v kontejneru
Autor: Stanislav Mihulka (18.11.2023)
Raytheon vyvíjí mikrovlnné zbraňové systémy proti dronům
Autor: Stanislav Mihulka (06.01.2024)
Jižní Korea zahájila výrobu systémů laserové protivzdušné obrany
Autor: Stanislav Mihulka (15.07.2024)
Diskuze:
Tihle se trefují
Ivo Hlavůněk,2024-11-05 14:55:02
docela pěkně: https://www.youtube.com/watch?v=pb5_F4_Eod8&ab_channel=Rheinmetall%E2%80%93DerintegrierteTechnologiekonzern
Hehe...
Many More,2024-11-03 23:42:12
Když mě před lety bolševik donutil sloužit lidu v rámci ČSLA, šoupli mě k útvaru protiletadlového dělostřelectva, vybaveného protiledlovými kanóny 70mm. Podle kolujících historek se s ním někdo někdy trefil jen po dobré domluvě s cílem (tedy s těmi letci, jejichž letouny za sebou táhly cvičné cíle).
Doufám, že bratrům Polákům to bude fungovat lépe :-)
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni