Mléčná dráha a celá nadkupa Laniakea je součástí Shapleyho koncentrace  
Nadkupa galaxií Laniakea, které jsme součástí, zřejmě náleží k Shapleyho koncentraci galaxií. Celou tuto gigantickou kosmickou strukturu gravitačně svazuje Shapleyho atraktor, nesmírná koncentrace hmoty, jejíž gravitační vliv je ještě silnější než v případě legendárního Velkého atraktoru.
Pohyby galaxií v této části vesmírné pavučiny. Červená tečka je Mléčná dráha. Kredit: University of Hawai'i.
Pohyby galaxií v této části vesmírné pavučiny. Červená tečka je Mléčná dráha. Kredit: University of Hawai'i.

Naše vesmírná adresa se postupně rozšiřuje. V roce 2014 jsme se na OSLU přidali k oslavám Nezměrného nebe, když se Mléčná dráha s celým galaktickým okolím stala součástí nově odhalené nadkupy galaxií Laniakea, čili Nezměrného nebe. Je obrovské. Zahrnuje 100 tisíc galaxií a jeho velikost je asi 520 milionů světelných let.

 

Ústředním gravitačním bodem nadkupy Laniakea by měl být Velký atraktor (Great Attractor), k němuž všechno v nadkupě plyne. Je to oblast vesmíru vzdálená asi 200 milionů světelných let, jejíž hmotnost a s ní spojená gravitační přitažlivost se obvykle odhaduje kolem 10 petaSluncí (deset na 16), i když tato hmotnost bývá občas zpochybňována.

 

Malá část Shapleyho nadkupy galaxií. Kredit: Judy Schmidt, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Malá část Shapleyho nadkupy galaxií. Kredit: Judy Schmidt, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Výzkum Velkého atraktoru je velmi komplikovaný a jeho povaha zůstává do značné míry záhadou, ačkoliv například víme, že těsně souvisí s Kupou galaxií v Pravítku (Norma Cluster) Jedním z hlavních důvodů je, že nešťastnou souhrou okolností se Velký atraktor nachází z našeho pohledu přímo za galaktickou rovinou Mléčné dráhy.

 

Už řadu let se objevují názory, že i sám Velký atraktor a spolu s ním i celá Laniakea se vlastně pohybují, tedy monumentálně přízračným galaktickým způsobem, k ještě silnějšímu gravitačnímu atraktoru, takzvané Shapleyho koncentraci (Shapley Concentration). Tuto představu potvrzuje i nedávný výzkum týmu, který vedl Aurélien Valade z německého Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP). Členové týmu jsou součástí výzkumné skupiny CosmicFlows, jejíž název trefně odkazuje na to, čím se zabývají.

 

Monumentální gravitační pohyby v této části vesmírné pavučiny. Kredit: 	Evan Mason, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Monumentální gravitační pohyby v této části vesmírné pavučiny. Kredit: Evan Mason, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Shapleyho koncentrace je vlastně Shapleyho nadkupa galaxií v souhvězdí Kentaura, která je od nás vzdálená asi 650 milionů světelných let. Je to největší koncentrace galaxií v (relativně) blízkém vesmíru a známe ji od třicátých let. Valade a jeho kolegové dospěli k závěru, že nadkupa Laniakea se všemi 100 tisíci galaxiemi včetně Mléčné dráhy, je součástí obrovské gravitační struktury Shapleyho koncentrace.

 

Objem této kosmické megastruktury by v takovém případě byl asi desetinásobkem objemu nadkupy Laniakea a zvolna by se blížil největším známým strukturám našeho vesmíru. Pokud jde o gravitační přitažlivost, podobně jako v případě Velkého atraktoru nadkupy Laniakea není podstata „Shapleyho atraktoru“ úplně jasná. Ke zklamání odborníků je totiž Shapleyho atraktor rovněž skrytý za galaktickou rovinou Mléčné dráhy.

 

Vše nasvědčuje tomu, že nadkupa Laniakea i další podobné skupiny galaxií plynou směrem k Shapleyho atraktoru. Na opačné straně tohoto impozantního pohybu galaktických struktur je oblast v této části vesmíru, od které se vše vzdaluje. Vědci ji honosně pojmenovali Dipólový odpuzovač (Dipole Repeller). Zřejmě jde o obrovskou nadprázdnotu (supervoid) stejného jména.

 

Video: Huge Megastructure We Live In Revealed in a New Map of the Universe

 

Literatura

Universe Today 5. 7. 2024.

Nature Astronomy online 27. 9. 2024.

Datum: 15.10.2024
Tisk článku

Související články:

Žijeme v supergalaxii Nezměrné nebe     Autor: Stanislav Mihulka (07.09.2014)
Za Mléčnou dráhou se skrývají stovky galaxií     Autor: Stanislav Mihulka (11.02.2016)
Astronomové tvrdí, že žijeme v obrovské vesmírné prázdnotě     Autor: Stanislav Mihulka (18.06.2017)
Do neznáma: Astronomové zmapovali vesmírnou prázdnotu v sousedství     Autor: Stanislav Mihulka (23.07.2019)



Diskuze:

Pohyby ve vesmíru

Florian Stanislav,2024-10-17 11:46:15

Není to jednoduché.
Sluneční soustava - gravitace (hlavně Slunce) je kompenzována odstředivou silou.
Naše galaxie - centrální supermasivní černá má silnou gravitaci a součásti obíhají ( Slunce asi za 220 milionů let), odstředivá síla radiálním směrem kompenzuje gravitaci. I kdyby se Sluneční soustava rozpínala jako vesmír obecně, tak v tak malé velikosti je to asi zanedbatelné.
Obrovská velikostí i hmotností nadkupa galaxií- ta dle článku gravitací součásti přitahuje = uvnitř se vzdálenosti zmenšují. Logické by bylo, že v nadkupě je mnoho temné hmoty. Jinde méně.
Vesmír jako celek je ještě hodně větší a hmotnější. Rozpíná se a to ještě zrychleně.
Chápu, že v průměru (pokud nějaký lze definovat) má obrovský vesmír velmi malou hustotu veškeré hmoty, malé gravitační síly a hodně energie.
No, a co. Nejspíš nelze chopit, kde se to všechno najednou vzalo a nyní v proměnách trvá.

Odpovědět


Re: Pohyby ve vesmíru

F M,2024-10-19 01:29:56

Rychlost rozpínání vesmíru se udává cca 73,5 km/s na megaparseku (+-3,3ly).
Trochu vtip víc pravda, vesmír má energie přesně e=mc2, ale jistě je prakticky prázdný, pokud se tedy nebere v potaz (neznámá) energie vakua. "Odhady uvádějí průměrnou hustotu energie současného vesmíru na ekvivalent 5,9 protonů na metr krychlový, včetně temné energie, temné hmoty a baryonové hmoty (běžná hmota složená z atomů). Atomy tvoří pouze 4,6 % celkové hustoty energie"
Ten odkaz stojí za to projít i když asi budete dost přeskakovat.
https://en.wikipedia.org/wiki/Outer_space

Odpovědět


Re: Re: Pohyby ve vesmíru

Florian Stanislav,2024-10-22 01:50:36

Díky, za Váš odkaz https://en.wikipedia.org/wiki/Outer_space
Vesmír je velmi řídký a hmota rozložena silně nerovnoměrně, navíc vidíme jen svítící ( baryonovou) hmotu odpovídající převážně hvězdám. Nenašel jsem odpověď, proč v nadkupách galaxií převažuje dostředivá síla gravitace nad odstředivou silou danou rotací, které se kompenzují i v galaxiích. JInak řečeno proč všechno minimálně do úrovně galaxií rotuje, když vesmír se radiálně rozpíná.
73,5 km/s na Mpc (1 Mpc= 3,3 milionů ly) odpovídá pro Mléčnou dráhu (řekněme průměr 0,165 milionů ly), pak okraj Mléčné dráhy se rozpíná asi 1/20 z 73,5 km/s , to je asi 3,7 km/s. Rok má asi 31 milionů sekund. Takže za rok 100 milionů km.
https://en.wikipedia.org/wiki/Outer_space
"Hluboké vakuum mezigalaktického prostoru není prosté hmoty , protože obsahuje několik atomů vodíku na metr krychlový...
Odhady uvádějí průměrnou hustotu energie současného vesmíru na ekvivalent 5,9 protonů na metr krychlový, včetně temné energie, temné hmoty a baryonové hmoty (běžná hmota složená z atomů)."

Komentář: Řekl bych, že tyto dvě věty z různých míst si mírně odporují, když baryonové hmoty (převážná část je vodík) vesmíru je 4,6 % celkové hustoty energie.
Jinak řečeno: 5% ze 6 protonů je 0,3 protonu baryonové hmoty.

Odpovědět

Děkuji za odmazání příspěvku

Matěj Jánský,2024-10-16 21:50:02

Díky tomu jsem si uvědomil jak je cenzura v současné době reálná. Opravdu mi to vhání slzy do očí. Opravdu. Nikdy jsem nerozuměl svému dědovi, který brečel po předvolání na okresní úřad minulého režimu k napomenutí za nevhodné vyjádření se ke stavu prodejny potravin - v regálu byly otevřené láhve mléka. Vedoucí pracovnice to slyšela, kafíčkovala s manželkou předsedy a tak nějak zařídily napomenutí...
Můj příspěvek nebyl vulgární, nebyl politický, měl demonstrovat malost lidské rasy ve srovnání s vesmírným prostorem příkladem činů reálných osob. Kdybych se neovládal, řekl bych po vzoru svého dědy... je mi, ale smutno...

Odpovědět

No jasně...

Many More,2024-10-15 21:40:55

Dycinky jsem klidnější, když vím, kam vlastně patřím. Děkuji :-)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz