Je to jako blesk z čistého nebe. Najednou tu máme novou úroveň biologické struktury, která (po kolikáté už?) atakuje naše vnímání toho, co je živé a co není. Tentokrát je to tvrdý zásah, protože objevitelé měli velice šťastnou ruku a nalezli sexy jméno. Seznamte se s obelisky (obelisks).
Obelisky jsou zvláštní, virům podobné entity, které jsou, aby toho nebylo málo najednou, doslova v každém z nás. Andrew Fire z americké Stanford University a jeho kolegové našli obelisky, přesněji řečeno ohromnou spoustu obelisků v bakteriích, které obývají lidská střeva a ústní dutinu. Jméno Fire by mohlo být povědomé. Je držitelem Nobelovky z roku 2006 za objev RNA interference.
Pokud můžeme soudit, vědci, kteří se o tom doslechli, jsou u vytržení. Podle buněčného a vývojového biologa Marka Peifera z University of North Carolina, Chapel Hill, je to naprostá šílenost. Čím více se o obeliscích dozvídáme, tím šíleněji vypadají, jak cituje jindy poměrně distingovaný online magazín prestižního Science.
Obelisky jsou do jisté míry podobné viroidům, tedy stále poměrně záhadným kruhovým infekčním sekvencím RNA o délce kolem 300 bází. Viroidy jsou jako malé „nahé“ viry, pouhé sekvence bez proteinového obalu, které ale mohou vyvolávat nepříjemné infekce. Háček je v tom, že viroidy jsme dodnes znali jen u rostlin.
Fire a jeho kolegové pátrali po doposud neobjevených RNA genomech. Vypustili vlastnoručně vyvinutý software na katalogy genomů mikroorganismů, které žijí v lidském těle. Hledali sekvence RNA, které by vytvořily kroužky. Nakonec se nestačili divit. Jejich sklizeň byla více než bohatá.
Badatelé „vytěžili“ téměř 30 tisíc sekvencí odpovídajících kruhové RNA, o velikosti kolem 1 000 bází. Každá z nich zřejmě odpovídá jinému obelisku. Určitě to nejsou klasické RNA viry, jejich sekvence jsou větší a odlišné. Zároveň určitě nejde o klasické viroidy. Ty jsou naopak menší a jednodušší. Obelisky se rovněž nepodobají žádným známým mobilním genetickým elementům. Obsahují celou rodinu doposud neznámých proteinů oblinů a některé obelisky obsahují specifické ribozymy. Dohromady obelisky tvoří ucelenou fylogenetickou skupinu, nepříbuznou čemukoliv jinému.
Ukázalo se, že RNA obelisky v sobě obsahuje asi 7 procent bakterií střevního mikrobiomu a asi polovina bakterií v lidských ústech. Obelisky z různých částí těla se přitom poněkud liší v sekvencích. Zároveň vyšlo najevo, že obelisky obsahují geny, které jsme zatím neviděli u jiných organismů. Jsme svědky objevu nového typu RNA entit, které doposud zcela unikaly pozornosti lovců sekvencí.
Slovy biologa Matthewa Sullivana z Ohio State University, zatím není jasné, zda a do jaké míry obelisky interferují s lidským zdravím. Podle všeho ale mohou měnit aktivitu genů bakteriálních hostitelů, což zase může ovlivnit lidského hostitele. Bude nesmírně zajímavé obelisky dál sledovat.
Video: The Smallest Pathogen on Earth: Viroids Explained
Literatura
Nový virofág Mavirus je blízký transpozonům
Autor: Stanislav Mihulka (08.03.2011)
Divoký svět sekvencí uvnitř améby z kontaktních čoček
Autor: Stanislav Mihulka (18.10.2012)
Ze skákajícího zloducha osobní strážce
Autor: Josef Pazdera (20.08.2013)
Virologové hupsli do „králičí nory“ a našli fága na jiném fágovi jako klíště
Autor: Stanislav Mihulka (03.11.2023)
Diskuze: